Analysis of the environmental Effects on housing Districts: Application to a Case Study in a District of Yenişehir, Lefkoşa.
Çevresel etkilerin Konut bölgeleri üzerindeki analizi: Lefkoşa Yenişehir bölgesinde bir vaka çalışması uygulaması.
- Tez No: 1013523
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: European Unıversıty Of Lefke
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu projenin amacı, çevresel etkilerin konut bölgeleri üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Bu çalışmada, doğal ve yapılı çevreler, çalışmanın içeriği ile ilişkili temel ortamlar olarak seçilmiştir. Bu iki ortam, kentsel bölgelerin tasarımında etkili olan başlıca kaynaklardır. 1. Bölümde, 2. Bölümde kullanılan yöntemler ve 3. Bölümdeki vaka çalışması tanımlanarak araştırmanın yapısı açıklanmıştır. 2. bölümde, kentsel bölgelerin tasarımında her bir faktörün etkisini belirlemek amacıyla doğal ve yapay çevre ile bunların özellikleri analiz edilmiştir. Vaka çalışması olarak, Lefkoşa'daki bir konut bölgesi, iki çevrenin (doğal ve yapay) etkileri ve özellikleri ile ilişkili olarak incelenmiştir. Bu vaka çalışması, çevresel özelliklerin bir konut bölgesinin tasarımında nasıl etkili olabileceğini anlamaya yardımcı olmuştur. Bu vaka çalışmasına, kentsel bölgenin yeniden tasarlanması sırasında çevresel yönlerin öneriyi nasıl etkilediğini göstermek için bir tasarım önerisi eklenmiştir. Bölüm 4'te ise bu tezle ilgili genel bakış açısını netleştirmek amacıyla bir sonuç yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this project is to analyse the environmental effects on housing districts. In this study, natural and artificial environments have been chosen as the basic environments in relation with the content of the study. These two environments are the main effective sources on designing urban districts. In chapter 1, the structure of the research has been explained by defining methods which has been used in Chapter 2 and case study which is Chapter 3. In Chapter 2, an analysis of natural and artificial environment and their aspects have been done in order to identify the influence of each factor on designing urban districts. As a case study, а housing district from Lefkosa, has been researched in relation to the effects of the two environments (natural and artificial) and their aspects. This case study has helped to understand how environmental aspects can have effects on designing a housing district. A proposal is added to this case study to show how the environmental aspects are effected the proposal while redesigning this urban district. A general conclusion has been written in Chapter 4, in order to clarify an overall viewpoint about this dissertation.