Digital Fabrication: How it Supports the Architectural Design Process?
Dijital Fabrikasyon : Mimari Tasarım Surecini Nasil Destekler?
- Tez No: 1013525
- Danışmanlar: PROF. BENACHIR MEDJDOUB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Unıversıty Of Salford Manchester
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Mimari Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
Özet
Diğer tüm bilimsel alanlarda olduğu gibi, teknolojideki güncel gelişmeler mimarlık alanında da muazzam etkileri olan dijital bir çağı beraberinde getirmiştir. Mimarlığı ve mimarın“usta yapıcı”rolünü yeniden tanımlayan yeni üretim teknolojileri mimarlık alanına dahil olmaktadır. Dijital üretim, mimarların düşünme ve üretim biçimlerini değiştirmektedir. Artan rolleri nedeniyle, dijital üretimin mimari tasarım süreci üzerinde büyük etkileri bulunmaktadır. Dijital üretim süreçlerinin ortaya çıkan ürünler üzerindeki etkisi son derece büyüktür; bu nedenle, dijital mimari süreçte dijital üretimin doğurduğu sonuçları anlamak büyük önem taşımaktadır. Sadece yeni iletişim ve temsil araçları olarak görülmekle kalmayıp aynı zamanda tasarım sürecinde test ve değerlendirme amacıyla da kullanılan yapıların üretiminde, çeşitli yöntem ve stratejilerden yararlanılabilmektedir. Dolayısıyla dijital üretim süreci, tasarımın farklı aşamaları arasında bir dil oluşturmakta ve birbirini besleyen bir geri bildirim mekanizması işlevi görmektedir. Mesleğini icra eden pek çok mimar ve mimarlık öğrencisi dijital üretim süreçlerinin faydalarını ve eksikliklerini deneyimlemiş olsa da, çok sayıda mimari tasarımcı henüz bu teknolojilerle tanışmamıştır. Bu çalışma, dijital üretim teknolojilerinin tasarım sürecini nasıl destekleyebileceğine odaklanarak bu teknolojilere dair temel hususları ele almakta ve mimari tasarımcılar için dijital üretim teknolojilerinin tasarım sürecinde nasıl verimli bir şekilde kullanılabileceğine dair bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Just like any other scientific field, current advancements in the technology reached to a digital era that has tremendous influences in the field of architecture. New kinds of fabrication technologies are emerging into architecture that is redefining the architecture and the architects' master builder role. Digital fabrication is altering the way architects think and make things. Due to their increasing role, digital fabrication has great impacts on the architectural design process. The influence of the digital fabrication processes on the products is enormous; therefore it is very crucial to understand the implications of digital fabrication in the digital architectural process. Different methods and strategies are available to utilize for production of artifacts that are considered not only to be new communication and representation tools but also being utilized for testing and evaluating the artifacts during their design processes. Therefore, the digital fabrication process is forming a language between different phases of the design, and considered as a feedback mechanism informing each other. Many architects in the practice and students have experienced the benefits and shortcomings of the digital fabrication processes, but many other architectural designers have not experienced the digital fabrication technologies yet. This study presents key issues of digital fabrication technologies focusing on how these technologies can support the design process and offers results to the architectural designers on how to efficiently use the digital fabrication technologies in the architectural design process.