Koklear implant kullanıcılarında elektrikle uyarılmış akustik değişim kompleksi yanıtları ile işitsel ayırt etme ve gürültüde anlama becerileri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between electrically evoked auditory change complex responses and auditory discrimination and speech understanding abilities in noise in cochlear implant users
- Tez No: 1013584
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYUP KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Odyoloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Audiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Koklear implant (Kİ) kullanıcılarında geleneksel ölçümler, hastaların gerçek dünyadaki karmaşık konuşma algısını ve dinleme eforunu öngörmede yetersiz kalabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Kİ kullanıcılarında uyaran içi değişime spesifik olarak odaklanan Elektrikle Uyarılmış Akustik Değişim Kompleksi (eADK) yanıtları ile spektral çözünürlük (SMRT) ve gürültüde konuşmayı anlama (HINT) becerileri arasındaki nörofizyolojik ilişkileri değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmaya, yaşları 14 ile 30 arasında değişen (Ort: 19±5,69) toplam 20 Kİ kullanıcısı dâhil edilmiştir. Katılımcıların odyolojik değerlendirmelerinde Saf Ses Ortalaması (SSO), Konuşmayı Alma Eşiği (SRT), Konuşmayı Ayırt Etme Skoru (SDS), Hearing in Noise Test (HINT) ve Spectral-Temporally Modulated Ripple Test (SMRT) kullanılmıştır. Elektrofizyolojik ölçümlerde İGP N1-P2 amplitüdü, eADK N1-P2 amplitüdü ve eADK N1-İGP N1 latans farkı analiz edilmiştir. Ayrıca katılımcıların cihaz kullanım alışkanlıkları ve çevresel maruziyetleri objektif olarak kaydedilmiştir. Gruplar arası farklar ve testler arası ilişkiler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Günlük cihaz kullanım süresi fazla olan bireylerin SMRT performanslarının ve eADK N1-P2 amplitüdlerinin istatistiksel olarak daha yüksek olduğu saptanmıştır (p<0,05). Günlük yaşamlarında gürültüye fazla maruz kalan grupta davranışsal testlerde (HINT, SMRT) anlamlı bir fark görülmezken, eADK N1-P2 amplitüdünde anlamlı bir artış izlenmiştir (p<0,05). SMRT performansı yüksek olan bireylerde eADK N1-İGP N1 latans farkının daha uzun olduğu saptanmıştır. Ayrıca, eADK amplitüdü arttıkça gürültüde konuşmayı anlama (HINT SNR) performansının iyileştiği ve cihaz kullanım tecrübesi fazla olan bireylerde eADK genliğinin daha düşük olduğu görülmüştür. Sonuç: Çalışmamız, eADK'nin Kİ kullanıcılarında gürültüde konuşma algısını ve kortikal işlemleme kapasitesini öngörmede duyarlı bir biyobelirteç olduğunu göstermektedir. Günlük yaşamda maruz kalınan akustik çevrenin niteliği büyük önem taşımakta; kontrolsüz gürültü maruziyeti korteksi yorarken, temiz konuşma girdileri bilişsel aşırı yüklenmeyi önlemektedir. Uzun süreli ve aktif cihaz kullanımı, nöral verimliliği ve spektral çözünürlüğü doğrudan desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Traditional measures in cochlear implant (CI) users may fall short in predicting complex speech perception and listening effort in the real world. This study aims to evaluate the neurophysiological relationships between the Electrically Evoked Auditory Change Complex (eACC) responses which specifically focus on within-stimulus changes and spectral resolution (SMRT) and speech understanding in noise (HINT) abilities in CI users. Method: A total of 20 CI users aged between 14 and 30 years (Mean: 19±5.69) were included in the study. Audiological evaluations included Pure Tone Average (PTA), Speech Reception Threshold (SRT), Speech Discrimination Score (SDS), Hearing in Noise Test (HINT), and Spectral-Temporally Modulated Ripple Test (SMRT). In electrophysiological measurements, CAEP N1-P2 amplitude, eACC N1-P2 amplitude, and eACC N1-CAEP N1 latency difference were analyzed. Additionally, participants' device usage habits and environmental acoustic exposures were objectively recorded. Inter-group differences and relationships between tests were statistically analyzed. Results: Individuals with higher daily device use time had statistically higher SMRT performances and eACC N1-P2 amplitudes (p<0.05). While no significant difference was observed in behavioral tests (HINT, SMRT) in the group highly exposed to noise in daily life, a significant increase was observed in the eACC N1-P2 amplitude (p<0.05). In individuals with high SMRT performance, the eACC N1-CAEP N1 latency difference was found to be prolonged. Furthermore, as the eACC amplitude increased, speech understanding in noise (HINT SNR) performance improved, and individuals with more device experience exhibited lower eACC amplitudes. Conclusion: Our study demonstrates that eACC is a sensitive biomarker for predicting speech perception in noise and cortical processing capacity in CI users. The quality of the acoustic environment exposed to in daily life is of great importance; while uncontrolled noise exposure fatigues the cortex, clear speech inputs prevent cognitive overload. Long-term and active device use directly supports neural efficiency and spectral resolution.