Gyrus frontalis ınferior morfolojisi ve morfometrisi
Morphology and morphometry of the inferior frontal gyrus
- Tez No: 1013585
- Danışmanlar: PROF. DR. ERAY TÜCCAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Serebral korteksin frontal lobunda yer alan gyrus frontalis inferior (GFI), 19. yüzyıldan beri motor konuşma alanı olan Broca alanı ile ilişkilendirilmesi ve lobus insularis'e ulaşımda doğal bir koridor görevi üstlenen operculum frontale'yi oluşturması sebebiyle nöroanatomi ile nöroşirürji açısından kritik bir bölgedir. Bu tez çalışmasının temel amacı; GFI bölgesindeki sulcus ve gyrus yapılarının boyutlarını, aralarındaki ilişkileri, dallanma paternlerini ve anatomik varyasyonlarını detaylı bir şekilde incelemektir. Bu sayede, bölge anatomisi aydınlatılarak başta insula cerrahileri olmak üzere operatif süreçlere ve bölgenin radyolojik değerlendirmelerine katkı sağlamak hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Ankara Adli Tıp Kurumu bünyesinde otopsi esnasında çıkarılan 30 adet beyin üzerinde yürütülmüştür. On sekiz yaşından küçük olanlar ile beyninde görünür deformasyon, intrakraniyal hemoraji, iskemik alan, nekroz, travma veya şiddetli beyin ödemi bulunan otopsiler çalışma dışı bırakılmıştır. Tüm morfometrik ölçümler tek bir araştırmacı tarafından 0,01 mm hassasiyete sahip dijital kaliper, şerit mezura ve cerrahi sütur ipliği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Derinlik ölçümlerinde kortekse zarar vermemek için künt uçlu demir bir çubuk kullanılmıştır. Veriler SPSS yazılımı kullanılarak analiz edilmiş olup, istatistiksel anlamlılık için p˂0,05 değeri kabul edilmiştir. Bulgular: Araştırma kapsamında 28'i erkek ve 2'si kadın olmak üzere, yaş ortalaması 42,93 (18-78) olan 30 otopsiden elde edilen toplam 60 hemisfer incelendi. Beynin polus frontalis ve polus occipitalis arası mesafesi sağ tarafta (ort. 237,90 mm), sol tarafa (ort. 236,92 mm) göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha uzun bulunmuştur (p=0,005). Sulcus lateralis uzunluğu solda ortalama 91,30 mm, sağda 91,87 mm olarak ölçülmüştür. Sol tarafta GFI'nin rostrocaudal uzunluğu ile ventrodorsal uzunluğu arasında anlamlı bir korelasyon saptanmıştır (p=0,029). Pars triangularis tipleri incelendiğinde; genel dağılımda 28 hemisferde V tipi (%47,67), 18 hemisferde Y tipi (%30) ve 13 hemisferde U tipi (%21,67) gözlenmiştir. Sol hemisferde en sık V tipi izlenirken, sağ hemisferde ise Y tipinin izlendiği saptanmıştır. Cerrahi açıdan önem taşıyan Anterior Sylvian Nokta (ASN) ile insula arasındaki derinlik ve Inferior Rolandic Nokta (IRN) ile insula arasındaki derinlik ölçümleri arasında her iki hemisferde de anlamlı korelasyonlar tespit edilmiştir. Varyasyonel bir oluk olan sulcus diagonalis solda 12, sağda 5 olmak üzere toplam 17 hemisferde gözlenirken; sulcus subcentralis anterior toplam 23 hemisferde saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamızda GFI'a ait morfolojik ve morfometrik özelliklerin gerek hemisferler gerek bireyler arasında oldukça yüksek bir değişkenlik gösterdiği sonucuna varılmıştır. Kritik landmark'lardaki insular derinliklerin birbiri ile korelasyonunun bulunması çalışmanın güçlü özelliklerindendir. V tipi pars triangularis görülen GFI'ların daha küçük boyutlarda olduğu, Y tipi görülenlerde ise Y harfinin bacaklarını oluşturan ramus'ların daha kısa olduğu gözlenmiştir. Ayrıca GFI'un ventrodorsal ve rostrocaudal boyutları arasında anlamlı korelasyon görülmüştür. Bölge morfolojisinin bu denli değişiklik göstermesi nedeniyle, özellikle sık görülen varyasyonların tanınması operasyonlardaki hata riskini azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: The inferior frontal gyrus (IFG), located in the frontal lobe of the cerebral cortex, is a critical region for neuroanatomy and neurosurgery due to its association with Broca's area which is known as the motor speech area, since the 19th century and its role in forming the frontal operculum, a natural corridor for accessing the insular lobe. The primary aim of this thesis is to examine in detail the dimensions, relationships, branching patterns, and anatomical variations of the sulcus and gyrus structures in the IFG region. By clarifying the anatomy of the region, it is intended to contribute to operative processes, particularly insular surgeries, and radiological evaluations of the area. Materials and Methods: The study was conducted on 30 brains removed during autopsies at the Ankara Forensic Medicine Institute. Autopsies involving individuals under eighteen years of age or those with visible brain deformation, intracranial hemorrhage, ischemic areas, necrosis, trauma, or severe brain edema were excluded from the study. All morphometric measurements were performed by a single researcher using a digital caliper with 0.01 mm precision, a tape measure, and surgical suture thread. A blunt-tipped iron rod was used for depth measurements to avoid damaging the cortex. Data were analyzed using SPSS software, and a p <0.05 value was accepted for statistical significance. Results: Within the scope of the research, a total of 60 hemispheres obtained from 30 autopsies (28 males and 2 females) with a mean age of 42.93 (range 18–78) were examined. The distance between the frontal pole and the occipital pole of the brain was found to be statistically significantly longer on the right side (mean 237.90 mm) compared to the left side (mean 236.92 mm) (p=0.005). The length of the lateral sulcus was measured as an average of 91.30 mm on the left and 91.87 mm on the right. A significant correlation was identified between the rostrocaudal and ventrodorsal lengths of the IFG on the left side (p=0.029). When the types of pars triangularis were examined, the general distribution showed V-type (47.67%) in 28 hemispheres, Y-type (30%) in 18 hemispheres, and U-type (21.67%) in 13 hemispheres. It was found that V-type was most frequently observed in the left hemisphere, while Y-type was most frequent in the right hemisphere. Significant correlations were detected in both hemispheres between the depth measurements of the surgically important Anterior Sylvian Point (ASP) to the insula and the Inferior Rolandic Point (IRP) to the insula. The diagonal sulcus, a variational sulcus, was observed in a total of 17 hemispheres (12 on the left, 5 on the right), while the anterior subcentral sulcus was detected in 23 hemispheres in total. Conclusion: In our study, it was concluded that the morphological and morphometric characteristics of the IFG show quite high variability between both hemispheres and individuals. The correlation of insular depths at critical landmarks is one of the strong aspects of the study. It was observed that IFGs with V-type pars triangularis were smaller in size, and in those with Y-type, the rami forming the legs of the“Y”were shorter. Additionally, a significant correlation was observed between the ventrodorsal and rostrocaudal dimensions of the IFG. Due to such significant variations in regional morphology, recognizing common variations will reduce the risk of error in operations.