Çocuklarda nebülizatör uygulaması sırasında nebül ayıcığı kullanmanın anksiyete ve korkuya etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of using nebula bear on anxiety and fear during nebulizer application in children: Randomized controlled study
- Tez No: 1013652
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GEÇKİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı çocuklarda nebülizatör uygulaması sırasında nebül ayıcığı kullanmanın anksiyete ve korkuya etkisini incelemektir. Ön test- son test, paralel grup, randomize kontrollü deneysel tasarımdaki bu çalışma Konya Şehir Hastanesi Genel Pediatri servislerinde yürütülmüştür. Çalışmanın katılımcıları dahil edilme kriterlerini karşılayan, 4-6 yaş aralığında 40 çocuktan oluşmuş (müdahale:20, kontrol:20) olup, katılımcılar blok randomizasyon yöntemi ile gruplara atanmıştır. Çalışma için etik kurul onayı, kurum izni ve katılan ebeveynlerden aydınlatılmış onam alınmıştır. Nebülizatör uygulamasından 5 dakika önce ön test yapılmıştır. Müdahale grubunda yer alan çocuklara, nebülizatör uygulaması sırasında rutin uygulamaya ek olarak çocuklara özel olarak tasarlanmış bir nebül ayıcığı eşlik etmiştir. Ayıcık nebülizatör uygulamasından 5 dakika önce dinletilmiş sonra rutin uygulama yapılmıştır. Rutin uygulama bitiminden hemen sonra ayıcıktaki ikinci ses kaydı dinletilmiştir. Ayıcık dinletildikten sonra son test yapılmıştır. Kontrol grubundaki çocuklara ise nebülizatör uygulaması sırasında rutin uygulama yapılmıştır. Veriler, Ebeveyn ve Çocuk Bilgi Formu, Çocuk Korku Ölçeği (ÇKÖ), Çocuk Anksiyete Skalası-Durumluluk Ölçeği (ÇASDÖ) kullanılarak nebül tedavisinden önce ön test, tedaviden sonra son test yapılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics Standard Concurren User V 26 istatistik programı, Ki kare testi, ANOVA testi, Shapiro Wilk normallik testi kullanıldı. Araştırmada p değeri 0,05'in altında olan değerler anlamlı kabul edilmiştir. Çalışmada müdahale ve kontrol grubunun tanımlayıcı özellikler bakımından benzer dağılıma sahip olduğu bulunmuştur. Müdahale ve kontrol grubunun ÇKÖ puan ortalaması ön test ölçümlerinde anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Son test ölçümlerinde ise müdahale grubunun korku ölçeği puan ortalaması (X ± SS=0,75 ± 0,68) kontrol grubuna göre (X ± SS=1,58 ± 0,92) istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük bulunmuştur (F:10,392; p<0,05). Müdahale ve kontrol grubunun ÇASDÖ puan ortalamalarında ön test ölçümlerinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Son test ölçümlerinde ise müdahale grubunun ÇASDÖ puan ortalaması (X ± SS=2,65 ± 1,42) kontrol grubuna göre (X ± SS=4,00 ± 2,03) istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha düşük olarak bulunmuştur (F:5,942; p<0,05). Sonuç olarak; nebülizatör uygulaması sırasında nebül ayıcığı kullanmanın çocuklarda anksiyete ve korku düzeylerini azaltmada etkili olduğu bulunmuş olup kliniklerde kullanımının desteklenmesi önerilmiştir.Bu çalışma Clinical Trials veri tabanına kayıtlıdır (NCT06769802).
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of using a nebulizer teddy bear during nebulizer administration on anxiety and fear in children. This pretest–posttest, parallel-group, randomized controlled experimental study was conducted in the General Pediatrics wards of Konya City Hospital. The participants of the study consisted of 40 children aged 4–6 years who met the inclusion criteria (intervention: 20, control: 20), and the participants were assigned to groups using the block randomization method. Ethical committee approval, institutional permission, and informed consent were obtained from the participating parents for the study. A pretest assessment was conducted 5 minutes before nebulizer administration. Children in the intervention group were accompanied by a specially designed nebulizer teddy bear in addition to routine care during nebulizer administration. The first audio recording embedded in the teddy bear was played 5 minutes before nebulizer administration, after which the routine procedure was performed. Following completion of the routine procedure, the second audio recording in the teddy bear was played. The posttest assessment was conducted after the teddy bear intervention. Children in the control group received only routine care during nebulizer administration. Data were collected before and after nebulizer treatment using the Parent and Child Information Form, Children's Fear Scale (CFS), and Children's Anxiety Scale–State (CAS-S) through pretest and posttest assessments. Data were analyzed using IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User Version 26, and the Chi-square test, ANOVA, and Shapiro–Wilk normality test were used for statistical analysis. In the study, values with a p value below 0.05 were considered statistically significant. The intervention and control groups were found to have similar distributions in terms of descriptive characteristics. No statistically significant difference was found between the intervention and control groups in the pretest mean scores of the Children's Fear Scale (p>0.05). However, in the posttest measurements, the mean fear score of the intervention group (X̄ ± SD = 0.75 ± 0.68) was found to be statistically significantly lower than that of the control group (X̄ ± SD = 1.58 ± 0.92) (F=10.392; p<0.05). No statistically significant difference was found between the intervention and control groups in the pretest mean scores of the Children's Anxiety Scale–State (p>0.05). However, in the posttest measurements, the mean CAS-S score of the intervention group (X̄ ± SD = 2.65 ± 1.42) was found to be statistically significantly lower than that of the control group (X̄ ± SD = 4.00 ± 2.03) (F=5.942; p<0.05). As a result, the use of a nebulizer teddy bear during nebulizer administration was found to be effective in reducing anxiety and fear levels in children, and its use in clinical settings is recommended.This study is registered in the Clinical Trials database (NCT06769802).