Hastaneye yatış sırasında süper kahraman giysisi ve figürünün çocuklarda hastane uyumuna etkisi: Randomize kontrollü çalışma
Effect of superhero- themed clothing and figures on hospital adjustment in hospitalized children: A randomized controlled study
  1. Tez No: 1013653
  2. Yazar: NİSA MERİÇ TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GEÇKİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı yaş aralığı 24-36 ay olan çocukların hastaneye yatış sırasında süper kahraman giysisi ve figürünün kullanımının hastane uyumuna etkisini değerlendirmektir. Randomize kontrollü, ön test son test paralel grup deneysel araştırma türünde yapılmıştır. Araştırma Konya'da Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Pediatri servislerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın katılımcıları araştırmaya alınma kriterlerini karşılayan 62 (Müdahale grubu 31, kontrol grubu:31) çocuktan oluşmuş ve çocuklar dörtlü dengeli blok randomizasyon yöntemiyle gruplara atanmıştır. Çalışma için etik kurul onayı, kurum izni, ölçek kullanım izni ve katılımcılardan aydınlatılmış onam alınmıştır. Müdahale grubundaki çocuklara, ön test için anket uygulandıktan sonra çocuklara hastane yatışının ilk günü süper kahraman giysisi ve figürü verilmiş, 2 saat bu giysi ve figürle vakit geçirmesi sağlanmıştır. İkinci saatin sonunda giysi ve figür geri alınarak çocuğa süper kahraman resmi hediye edilmiştir. Kontrol grubundaki çocuklara da ilk gün ön test için anket uygulanmış, sonrasında rutin bakım alan çocuklara herhangi bir girişim uygulanmamıştır. Hastane yatışının 3. gününde her iki gruptaki çocuklara son test için anket doldurtulmuştur. Anket sosyodemografik soru formu ve çocukların hastane uyumunu değerlendirme ölçeği (Çocuk-HUDÖ) olmak üzere 2 bölümden oluşmaktadır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik değerleri, Ki-kare testi, ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırmada p<0,05 olan değerler anlamlı kabul edilmiştir. Çalışmada, çocukların özelliklerinin müdahale ve kontrol gruplarında benzer dağılıma sahip olduğu (p>0,05), sosyodemografik özellikler açısından gruplar arasında anlamlı bir farkın olmadığı (p>0,05) bulunmuştur. Müdahale grubunun Çocuk-HUDÖ son test puan ortalamaları ön teste göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşük (p<0,05), bulunmuştur. Kontrol grubunda ise grup içi değişimin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı bulunmuştur (p>0,05). Gruplar arası incelemede müdahale ve kontrol grubunun Çocuk-HUDÖ ön test puanları arasında istatistiksel bir fark gözlenmemiştir (p>0,05). Son testlerde ise müdahale grubundaki çocukların Çocuk-HUDÖ puanlarında kontrol grubuna göre anlamlı bir artış gözlenmiştir (p<0,05). Değişimin etki büyüklüğünün (η2=,531) yüksek etki değerinde olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak; 24-36 aylık çocukların hastane uyumunu arttırmak için süper kahraman giysisi ve figürünün kullanılmasının etkili bir yöntem olduğu görülmüştür. Bu araştırma Clinical Trials veri tabanına NCT06763263 no ile kayıtlıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of using superhero costumes and figures on hospital adjustment in children aged 24-36 months during hospitalization. The study was conducted as a randomized controlled trial, pre-test post-test parallel group experimental study. The research was carried out in the General Pediatrics wards of Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine Hospital in Konya. The participants consisted of 62 children (31 in the intervention group, 31 in the control group) who met the inclusion criteria and were assigned to groups using a four-way balanced block randomization method. Ethical committee approval, institutional permission, permission to use the scale, and informed consent from the participants were obtained prior to study. Children in the intervention group were given a superhero costume and figure on the first day of hospitalization after a pre-test questionnaire was administered, and they were allowed to spend two hours with the costume and figure. At the end of the second hour, the costume and figure were removed, and the child was given a superhero picture as a gift. Children in the control group were also given a pre-test questionnaire on the first day, and no intervention was applied to the children who received routine care afterwards. On the third day of hospitalization, children in both groups completed a questionnaire for the final test. The questionnaire consisted of two parts: a sociodemographic questionnaire and the Children's Hospital Adaptation Evaluation Scale (Child-HAES). Descriptive statistics, the Chi-square test, and ANOVA test were used for data analysis of the data. Values with p<0,05 were considered significant in the study. The study found that the characteristics of the children were similarly distributed in the intervention and control groups (p>0,05), and there was no significant difference between the groups in terms of sociodemographic characteristics (p>0,05). The mean post-test scores of the Child-HAES in the intervention group were statistically significantly lower than the pre-test scores (p<0,05). In the control group, the within-group variation was not statistically significant (p>0,05). In the between-group analysis, no statistically significant difference was observed between the pre-test scores of the Child-HAES in the intervention and control groups (p>0,05). In the post-tests a significant increase in the Child-HAES scores was observed in the children in the intervention group compared to the control group (p<0,05). The effect size of the variation was found to be high (η2=,531). In conclusion, it was observed that using superhero costumes and figures is an effective method to increase hospital adjustment in children aged 24-36 months. This research is registered in the Clinical Trials database under registration number NCT06763263.