​ınfrapatellar fat pad dokusundan elde edilen şartlandırılmış medyumun over granüloza hücreleri üzerindeki etkileri​​
​​effects of conditioned medium obtained from infrapatellar fat pad tissue on ovarian granulosa cells ​
  1. Tez No: 1013668
  2. Yazar: MERVE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
Özet
[Polikistik over sendromu (PKOS), prematüre over yetmezliği (POY) ve foliküler atrezi gibi kadın doğurganlığını olumsuz etkileyen durumların patogenezinde granüloza hücrelerinin (GH) fonksiyonel bozukluğu önemli bir yer tutmaktadır. GH'lerde reaktif oksijen türlerinin (ROT) aşırı birikimi oksidatif strese (OS) yol açar. GH'lerde OS, DNA hasarı, apoptoz ve hücresel disfonksiyonla ilişkilidir. Özellikle over yaşlanması, PKOS ve POY gibi durumlarda antioksidan savunma mekanizmalarının zayıflaması, GH'lerde OS'yi artırarak oosit kalitesi ve folikül gelişimini olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle, OS'nin kontrol altına alınması ve GH fonksiyonlarının korunması kadın doğurganlığının sürdürülmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Son yıllarda mezenkimal kök hücrelerden (MKH) elde edilen şartlandırılmış medyumların (ŞM), hücresel fonksiyonları destekleyici ve rejeneratif etkileri nedeniyle kök hücre temelli tedavilere alternatif bir yaklaşım sunduğu gösterilmiştir. ŞM'ler; sitokinler, büyüme faktörleri ve ekzosomlar gibi biyolojik olarak aktif moleküller içermekte ve hücrelerin hayatta kalma, yenilenme ve stresle baş etme kapasitesini artırmaktadır. Bu bağlamda, infrapatellar fat pad (IPFP) dokusundan elde edilen MKH'lere ait şartlandırılmış medyumlar (IPFP-ŞM), over fizyolojisi ve GH fonksiyonları üzerindeki potansiyel etkileri açısından dikkat çekici bir araştırma alanı sunmaktadır. Ancak, IPFP-ŞM'nin GH'ler üzerindeki etkileri literatürde henüz yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışmada, GH hattında (COV-434) hidrojen peroksit (H₂O₂) kaynaklı OS modellemesi oluşturarak PKOS, POY ve foliküler atreziyi taklit eden bir hücresel ortamda IPFP-ŞM'nin olası terapötik etkileri araştırılmıştır. IPFP-ŞM'nin, OS altında GH'lerin canlılığı, apoptozu ve fonksiyonel bütünlüğü üzerindeki etkileri histolojik ve biyokimyasal yöntemlerle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, IPFP-ŞM'nin GH'lerde OS kaynaklı hasarı azaltarak hücresel fonksiyonların korunmasına katkı sağlayabileceğini ve gelecekte PKOS, POY ve benzeri doğurganlıkla ilişkili hastalıklara yönelik yeni tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesine ışık tutabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Granulosa cell (GC) dysfunction plays a critical role in the pathogenesis of conditions that adversely affect female fertility, such as polycystic ovary syndrome (PCOS), premature ovarian failure (POF), and follicular atresia. Excessive accumulation of reactive oxygen species (ROS) in GCs leads to oxidative stress (OS), which is associated with DNA damage, apoptosis, and cellular dysfunction. Particularly in conditions such as ovarian aging, PCOS, and POF, weakened antioxidant defense mechanisms increase oxidative damage in GCs, thereby negatively affecting oocyte quality and follicular development. Therefore, controlling OS and preserving GC function are of great importance for maintaining female fertility. In recent years, conditioned media (CM) derived from mesenchymal stem cells (MSCs) have been shown to offer an alternative approach to stem cell–based therapies due to their supportive and regenerative effects on cellular functions. CM contains biologically active molecules such as cytokines, growth factors, and exosomes, which enhance cell survival, regeneration, and stress resistance. In this context, conditioned media derived from MSCs obtained from the infrapatellar fat pad (IPFP-CM) represents a promising research area with respect to its potential effects on ovarian physiology and granulosa cell function. However, the effects of IPFP-CM on GCs have not yet been sufficiently investigated in the literature. In this study, an OS model was established in a GC line (COV-434) using hydrogen peroxide (H₂O₂) to mimic a cellular environment representative of PCOS, POF, and follicular atresia, and the potential therapeutic effects of IPFP-CM were investigated. The effects of IPFP-CM on GC viability, apoptosis, and functional integrity under OS conditions were evaluated using histological and biochemical methods. The findings indicate that IPFP-CM may contribute to the preservation of cellular functions by reducing OS-induced damage in GCs and may provide insight into the development of novel therapeutic strategies for fertility-related disorders such as PCOS and POF in the future.