Quercetin ön işleminin rezin kompozit-dentin arayüzünde uzun dönem bağlanma dayanımına etkisi
Effect of quercetin pretreatment on long term bond strength of resin composite-dentin interface
- Tez No: 1013667
- Danışmanlar: PROF. DR. HACER DENİZ ARISU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, farklı dentin ön işlemlerinin (klorheksidin (CHX), etanol (E) içinde çözülmüş quercetin (Q) ve dimetil sülfoksit (DMSO) içinde çözülmüş quercetin) universal bir adeziv sistemin 24 saatlik kısa ve 6 aylık uzun dönem makaslama bağlanma dayanımı üzerindeki etkilerini, ön işlem uygulanmayan kontrol grubuyla karşılaştırmaktır. Çalışmada toplam 136 adet çekilmiş gömülü insan mandibular üçüncü molar diş kullanıldı. Dişlerin oklüzal üçte biri, orta koronal dentin yüzeyleri elde etmek için uzaklaştırıldı. Hazırlanan dentin yüzeyleri, uygulanan ön işleme göre rastgele 4 gruba (n=32) ayrıldı (Kontrol, %2 CHX, %1 Q+E, %1 Q+DMSO). Ön işlem solüsyonları dentin yüzeyine uygulandıktan sonra, All Bond Universal adeziv sistem kendinden pürüzlendirmeli modda uygulandı. Ultradent bağlanma aparatı kullanılarak Filtek Z250 kompozit ile üst yapı oluşturuldu. Örneklerin yarısının makaslama bağlanma dayanım değerleri, 37ºC'de distile suda 24 saat saklandıktan sonra (n=16) test edilirken, diğer yarısının makaslama bağlanma dayanım değerleri 6 aylık suda bekletme sonrasında (n=16) test edildi. Her grup için iki numune taramalı elektron mikroskobu analizi için hazırlandı. En yüksek başlangıç makaslama bağlanma dayanım değerleri CHX grubundan (14,98 MPa), en düşük değerler ise kontrol grubundan (13,98 MPa) elde edildi. Gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi (p>0,05). 6 aylık yaşlandırma sonrasında en yüksek makaslama bağlanma dayanım değeri Q+DMSO grubunda (14,38 MPa), en düşük değer ise kontrol grubunda (12,98 MPa) elde edildi. 24 saatlik başlangıç ve 6 aylık yaşlandırılmış makaslama bağlanma dayanım değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Sonuç olarak, bu in vitro çalışmanın sınırları dahilinde, kendinden pürüzlendirmeli modda universal bir adeziv kullanılmadan önce CHX ve Q uygulamasının, kontrol grubuna kıyasla makaslama bağlanma dayanımını değiştirmediği ve bağlanma dayanımını olumsuz etkilemeden güvenle kullanılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to compare the effects of different dentin pretreatments (Chlorhexidine (CHX), Quarcetin (Q) dissolved in ethanol (E), and Quarcetin dissolved in dimethyl sulfoxide (DMSO)) on 24 hours short-term and 6 months long-term shear bond strength of a universal adhesive system, compared to a control group without pretreatment. A total of 136 extracted impacted human mandibular third molars were used in the study. The occlusal third of the teeth was removed to obtain mid-coronal dentin surfaces. The prepared dentin surfaces were randomly divided into 4 groups (n=32) according to the applied pretreatment (Control, 2% CHX, 1% Q+E, 1% Q+DMSO). After pretreatment solutions were applied to the dentin surface, All Bond Universal adhesive system was applied in self-etch mode. Filtek Z250 composite was applied to the adhesive-treated dentin surfaces using an Ultradent bonding assembly. Half of the specimens' shear bond strength values were tested after 24 hours of storage in distilled water at 37ºC (n=16), while the other half's shear bond strength values were tested after 6 months of water aging (n=16). Two specimens for each group were prepared for scanning electron microscope analysis. The highest initial shear bond strength values were obtained from the CHX group (14.98 MPa), and the lowest from the control group (13.98 MPa). There was no statistically significant difference between groups (p>0.05). After 6 months of aging, the highest shear bond strength value was obtained from the Q+DMSO group (14.38 MPa), and the lowest from the control group (12.98 MPa). There was no statistically significant difference between 24-hour immediate and 6-month aged shear bond strength values. In conclusion, within the limitations of this in vitro study, it can be stated that the application of CHX and Q prior to the use of a universal adhesive in self-etch mode does not alter the shear bond strength compared to the control group and can be safely used without negatively affecting the bond strength.