Elektrik güç sisteminin ayrıntılı modeli ile geçici kararlılık çözümlemesi
The Detailed model for power system transient stability
- Tez No: 101383
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ELEKTRİK GÜÇ SİSTEMİNİN AYRINTILI MODELİ İLE GEÇİCİ KARARLILIK ÇÖZÜMLEMESİ ÖZET Bu çalışmada, elektrik güç sistemlerinde geçici karahlık probleminin çözümlenmesine neden gerek duyulduğu ve çözümlemenin nasıl yapıldığı anlatılmıştır. Elektrik güç sisteminin klasik ve ayrıntılı modelleri ayn ayrı ele alınmış ve her iki model için de IEEE'nin örnek 3 jeneratörlü 9 baralı sistemi üzerinde geçici kararlılık çözümlemesi yapılmıştır. Klasik modelin yetersizliği nedeniyle ayrıntılı model üzerinde durulmuştur. Ayrıntılı model kullanılarak elde edilen sistemin çözümünde cebrik hale dönüştürülen diferansiyel denklemler ile doğrusal olmayan cebrik denklem sisteminin beraber çözümünde kullanılan Newton-Raphson yönteminde ortaya çıkan doğrusal denklem sisteminin çözümü için yinelemeli çözüm tekniklerinin kullanılabilirliği incelenmiştir. Çözümleme sonuçlan jeneratör açılarını ve açı farklarını içeren grafikler olarak ilgili bölümlerinin sonlarına eklenmiştir. Çözümleme için gerekli olan progrmlar MATLAB ile yazılmıştır. vııı
Özet (Çeviri)
THE DETAILED MODEL FOR POWER SYSTEM TRANSIENT STABILITY SUMMARY This work is about why the problem of Power System Transient Stability Analysis is important and how it is done. Both classical and detailed models of power system are explained separately and the transient stability analysis of the classical 3 generator 9 bus system of IEEE is done for both models. The general classical model is usually inefficient. Thus, in this thesis the detailed model of the power system is used. The Newton-Raphson method is used for the solution of the algebraized differential equations and the nonlinear algebraic equations simultaneously. At the each iteration of the Newton's method, the usability of the iterative methods for the solution of the equations of linear system are investigated. The results of the analysis are appended to the end of the relevant chapters. The transient stability programs are written in MATLAB. IX