Osmanlı dönemi kabe kapı örtüleri
Ottoman peri̇od Kaaba door coveri̇ngs
- Tez No: 1013925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİD ÜVEYSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: İslami Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Kâbe, yeryüzünde inşa edilen ilk mabet ve ilk kıbledir. Kâbe'nin tarihi Hz. Âdem (as) ile başlamış ve günümüze kadar önemi artarak devam etmiştir. Kâbe'ye verilen bu önem sebebiyle peygamberler, dönemin önde gelen hükümdar ve kabileleri örtü yapmışlardır. Bu örtülerin ilk defa kim tarafından yapıldığı bilinmemekle beraber sonraki dönemlerde yapılanların bir kısmı günümüze kadar gelmiştir. Bu araştırmanın ana konusunu Osmanlı döneminde hazırlanan Kâbe kapı örtüleri oluşturmaktadır. Çalışma, Yavuz Sultan Selim dönemine ait Kâbe kapı örtüsü ile başlayarak sırasıyla Sultan I. Süleyman, I. Ahmed, III. Selim, Abdülmecid, II. Abdülhamid ve Sultan V. Mehmed dönemlerine ait toplam yedi adet Kâbe kapı örtüsünün karşılaştırmalı analizini kapsamaktadır. Yavuz Sultan Selim dönemine ait Kâbe kapı örtüsü, Bursa Ulu Camii'nde muhafaza edilmekte olup Memlükler son döneminde padişaha hediye edilmiş ve Türkiye'de bulunan en eski tarihli Kâbe kapı örtüsü olma özelliği taşımaktadır. Sultan I. Süleyman, Abdülmecid ve V. Mehmed dönemlerine ait örnekler Kâbe kapı örtüleri Topkapı Sarayı Müzesi koleksiyonunda; Sultan III. Selim ve II. Abdülhamid dönemlerine ait örtüler İslam Medeniyetleri Müzesi'nde yer almaktadır. Sultan I. Ahmed dönemine ait Kâbe kapı örtüsü Türkiye 'de bulamadığımızdan The Khalili Collections'ta bulunan örnek üzerinden değerlendirilmiştir. Çalışmada örtüler; malzeme, teknik, ölçü, tasarım, yazı programı, hat türleri, sultan isimlerinin konumlandırılması ve motifler açısından analiz edilmiştir. Yapılan incelemeler neticesinde Memlükler son dönem Kâbe kapı örtüsü sade bir yapıya sahip iken Kanûnî döneminden itibaren tasarım anlayışında belirgin bir dönüşüm yaşanarak yazı ve motiflerin kompozisyona daha yoğun biçimde dahil edildiği görülmüştür. Sultan I. Ahmed ve III. Selim dönemlerindeki sanatsal zevk ve işçilik Kâbe örtülerinde artarak devam etmiştir; II. Abdülhamid döneminde ise hem yazı programı hem de yoğunlukta zirveye ulaşmış ve en muhteşem Kâbe örtüleri hazırlanmıştır. Abdülmecid ve V. Mehmed dönemlerinde ayet ve yazılar örtünün üzerinde durmasına rağmen sadeleştirilmiş bir üslubun benimsendiği tespit edilmiştir. Bu çalışmada; Kâbe kapı örtüsü yazıların yazılması, hangi yazıların seçildiği, yazıların seçilmesinde ki amaçları ve yapısal boyutunu incelemeyi amaçlamaktadır. Böylece Kâbe kapı örtülerinin yalnızca bir sanat eseri değil, aynı zamanda Osmanlı siyasal temsil anlayışının ve kutsal mekân estetiğinin somut bir tezahürü olduğu ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Kaaba is the first sanctuary built on earth and the first qibla. The history of the Kaaba began with Prophet Adam (as) and has continued to grow in importance to this day. Due to the importance given to the Kaaba, prophets, prominent rulers, and tribes of the time covered it with cloth. Although it is not known who first made these coverings, some of those made in later periods have survived to the present day. The main subject of this research is the Kaaba door coverings prepared during the Ottoman period. The study begins with the Kaaba door covering from the period of Yavuz Sultan Selim and includes a comparative analysis of a total of seven Kaaba door coverings from the periods of Sultan I. Süleyman, I. Ahmed, III. Selim, Abdülmecid, II. Abdülhamid, and Sultan V. Mehmed. The Kaaba door cover from the reign of Yavuz Sultan Selim is preserved in the Bursa Ulu Mosque. It was presented to the sultan during the late Mamluk period and is the oldest Kaaba door cover in Turkey. Examples from the reigns of Sultan Suleiman I, Abdülmecid, and Mehmed V are in the Topkapı Palace Museum collection; covers from the reigns of Sultan Selim III and Abdülhamid II are in the Museum of Islamic Civilizations. As we could not find a Kaaba door cover from the reign of Sultan Ahmed I in Turkey, the example from The Khalili Collections was used for evaluation. The study analyzed the coverings in terms of material, technique, dimensions, design, calligraphic program, font types, placement of sultan names, and motifs. The findings revealed that while the late Mamluk period Kaaba door coverings had a simple structure, a distinct transformation in design approach occurred starting from the Kanuni period, with calligraphy and motifs being incorporated more intensively into the composition. The artistic taste and craftsmanship of the periods of Sultan Ahmed I and Selim III continued to increase in the Kaaba coverings; in the period of Abdulhamid II, both the lettering program and the intensity reached their peak, and the most magnificent Kaaba coverings were prepared. During the reigns of Abdülmecid and Mehmed V, although verses and inscriptions remained on the coverings, a simplified style was adopted. This study aims to examine the writing of the Kaaba door cover inscriptions, which inscriptions were selected, the purposes behind the selection of the inscriptions, and their structural dimensions. Thus, it is revealed that the Kaaba door covers are not only works of art but also a concrete manifestation of the Ottoman political representation and sacred space aesthetics.