Okullarda algılanan örgütsel çatışma ve örgütsel değişim arasındaki ilişki
The relationship between perceived organizational conflict and organizational change in schools
  1. Tez No: 1013924
  2. Yazar: BÜŞRA MUSLU ÖZHANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, örgütsel çatışma ile örgütsel değişim arasındaki ilişkiyi belirlemek ve aynı zamanda okullarda algılanan örgütsel çatışma ve örgütsel değişimin; cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, öğretmenlik branşı, mesleki kıdem, görev yapılan okuldaki çalışma süresi ve okul türü değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Araştırmanın modeli korelasyonel araştırma modelidir. Araştırma, korelasyonel araştırma modeliyle yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Amasya ili merkez ilçesinde görev yapan 1213 öğretmen, araştırmanın örneklemini ise 300 öğretmen oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Kurşunoğlu (2006) tarafından geliştirilen“Öğretmenlerin Örgütsel Değişmeye İlişkin Tutumlarını Ölçme Envanteri”ve Rahim tarafından geliştirilen Gümüşeli (1994) tarafından Türkçeye uyarlanan“Örgütsel Çatışma Envanteri-II”kullanılmıştır. Ölçekler aracılığı ile toplanan veriler Excel formatı kullanılarak bilgisayar üzerine aktarımı sağlanmış ve SPSS paket programına kaydedilerek analiz edilmiştir. Verilerden elde edilen bulgulara dayanarak örgütsel çatışma ve örgütsel değişim algılarının olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Örgütsel çatışma ve örgütsel değişimin kıdem değişkeni hariç demografik değişkenlere göre anlamlı bir farklılık içermediği görülmüştür. Örgütsel değişimin kıdem değişkeninde ise 21 yıl ve üzeri kıdeme sahip öğretmenlerin uygulama boyutunda anlamlı düzeyde ayrıştığı sonucuna ulaşılmıştır. Örgütsel çatışma algıları ile örgütsel değişime yönelik tutumlar arasında ise pozitif yönlü ve düşük düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between organizational conflict and organizational change and to examine whether perceived organizational conflict and organizational change in schools show a significant difference according to the variables of gender, age, education level, teaching branch, professional seniority, length of service at the school where the task is performed, and school type. The model of the study is a correlational research model. The research was conducted using a correlational research model. The population of the research consists of 2304 teachers working in the central district of Amasya province, and the sample of the research consists of 300 teachers. The data collection tools used are the“Teachers' Attitudes Towards Organizational Change and the ”Organizational Conflict Inventory-II" developed by Rahim and adapted into Turkish by Gümüşeli (1994) were used as data collection tools. The data collected through the scales were transferred to a computer using Excel format and analyzed by recording them in the SPSS package program. Based on the findings obtained from the data, it was concluded that perceptions of organizational conflict and organizational change were positive. It was observed that organizational conflict and organizational change did not show a significant difference according to demographic variables, except for the seniority variable. Regarding the seniority variable of organizational change, it was concluded that teachers with 21 years or more of seniority differed significantly in terms of implementation. A positive and statistically significant relationship of low intensity was found between perceptions of organizational conflict and attitudes toward organizational change.