Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının ekolojik vatandaşlık düzeyleri ile çevreye yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between social studies teacher candidates ecological citizenship levels and their environment attitudes
  1. Tez No: 1013939
  2. Yazar: CANSEL ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPAY AKSİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının ekolojik vatandaşlık düzeyleri ile çevreye yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma, nicel araştırma yaklaşımıyla ve ilişkisel tarama modeliyle yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Amasya Üniversitesi'nde öğrenim gören 1., 2., 3. ve 4. sınıf düzeyindeki toplam 316 sosyal bilgiler öğretmen adayı oluşturmaktadır. Veriler“Ekolojik Vatandaşlık Ölçeği”ve“Yeni Çevresel Paradigma Ölçeği”aracılığıyla toplanmış; analizlerde tanımlayıcı istatistiklerin yanında bağımsız örneklem t-testi, ANOVA ve Pearson korelasyon analizleri kullanılmıştır. Bulgular, öğretmen adaylarının ekolojik vatandaşlık düzeylerinin orta düzeyde, çevresel tutumlarının ise çevre merkezci eğilimde olduğunu göstermiştir. Cinsiyet değişkenine göre anlamlı fark görülmezken, 4. sınıf öğrencilerinin ekolojik vatandaşlık düzeyleri alt sınıflara göre daha yüksek bulunmuştur. Kırsal bölgede yaşayan, çevre eğitimi alan, sivil toplum kuruluşu üyesi olan, çevre kampanyalarına katılan ve enerji tasarruflu cihaz kullanan adayların puanlarında anlamlı farklar saptanmıştır. Yeni Çevresel Paradigma (NEP) bulgularına göre adayların çevreye yönelik tutumları genel olarak yüksek düzeydedir. Katılımcıların çevre merkezci yaklaşımlarının güçlü, insan merkezci yaklaşımlarının ise daha zayıftır. Çevre kampanyalarına katılım ve su sorumluluğu hissi gösteren öğretmen adaylarının çevre merkezci tutumlarının daha güçlü olduğu belirlenmiştir. Pearson korelasyon analizi sonuçları, ekolojik vatandaşlık genel puanı ile çevre merkezci yaklaşım (r=.231, p<.01) ve Yeni Çevresel Paradigma genel puanı (r=.124, p<.05) arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Ancak insan merkezci yaklaşım ile ekolojik vatandaşlık arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Ekolojik vatandaşlığın alt boyutları olan katılım, sürdürülebilirlik, sorumluluk ve hak-adalet boyutları arasında ise güçlü pozitif ilişkiler gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının ekolojik vatandaşlık düzeyleri ve çevresel tutumlarının olumlu yönde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between social studies pre‑service teachers' levels of ecological citizenship and their attitudes toward the environment. The research was conducted through a quantitative research approach based on the relational survey model. The study group consisted of a total of 316 social studies pre‑service teachers studying in the 1st, 2nd, 3rd, and 4th grades at Samsun Ondokuz Mayıs University and Amasya University during the 2024–2025 academic year. Data were collected by means of the Ecological Citizenship Scale and the New Environmental Paradigm (NEP) Scale. Descriptive statistics, independent samples t‑test, ANOVA and Pearson correlation analysis were used to analyze the data. The findings revealed that the ecological citizenship levels of the participants were generally moderate and their environmental attitudes tended toward an ecocentric orientation. No significant difference was found in terms of gender; however, senior students had higher ecological citizenship levels than those in lower grades. Significant differences were determined among participants living in rural areas, those who had received environmental education, were members of non‑governmental organizations, participated in environmental campaigns, or used energy‑saving devices. According to the NEP results, the participants' attitudes toward the environment were generally high, with strong ecocentric and weaker anthropocentric orientations. It was also found that participation in environmental campaigns and a sense of water responsibility were associated with stronger ecocentric attitudes. Pearson correlation analysis indicated positive and significant relationships between the overall ecological citizenship score and both the ecocentric orientation (r = .231, p <.01) and the overall NEP score (r = .124, p <.05). However, no significant relationship was found between the anthropocentric orientation and ecological citizenship. Strong positive correlations were observed among the sub‑dimensions of ecological citizenship, namely participation, sustainability, responsibility, and justice. In conclusion, it was determined that social studies pre‑service teachers' levels of ecological citizenship and environmental attitudes were generally positive and mutually reinforcing.