CycleGAN-RRW: BLIND REVERSIBLE IMAGE WATERMARKING VIA CYCLE-
CycleGAN-RRW: GÜVENLİ GÖRSEL SAHİPLİĞİ DOĞRULAMASI İÇİN DÖNGÜ-TUTARLI REKABETÇİ ÖZELLİK ŞİFRELEME YÖNTEMİYLE KÖR GERİ DÖNÜŞÜMLÜ GÖRSEL DAMGASI
  1. Tez No: 1013957
  2. Yazar: MOHAMMED SHAMAR YADKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Dijital olarak üretilen ve yapay olarak sentezlenen görüntülerin hızla çoğalması, sağlam, yasal olarak savunulabilir ve teknik olarak titiz bir görüntü sahipliği doğrulama ihtiyacını acil hale getirmiştir. Fark Genişletme (DE) ve Histogram Kaydırma (HS) gibi geleneksel filigranlama yöntemleri, düşük gömme kapasitesi, yüksek yük koşullarında düşük görsel kalite ve gerçek dünya görüntü bozulmalarına karşı yetersiz sağlamlık sorunlarından muzdariptir. Derin öğrenme yaklaşımları daha iyi performans sunar, ancak neredeyse evrensel olarak geri döndürülebilirliği feda eder ve filigran çıkarımı için harici anahtarlar veya yan bilgiler gerektirir; bu da adli ve yasal bağlamlarda uygulanabilirliklerini sınırlar. Bu sınırlamalar, aynı anda görsel olarak algılanamazlık, piksel düzeyinde geri döndürülebilirlik, düşman saldırılarına karşı sağlamlık ve tamamen bağımsız kör doğrulama sağlayan bir filigranlama sistemine yönelik karşılanmamış bir talep yaratmaktadır. Bu doktora tezi, Döngü Tutarlı Üretken Çekişmeli Ağlar (CycleGAN'lar) ile Uyarlanabilir Örnek Normalizasyonu (AdaIN) güdümlü anlamsal özellik kodlamasının birleştirilmesiyle oluşturulan yeni bir kör geri dönüşümlü görüntü filigranlama çerçevesi olan CycleGAN-RRW'yi sunmaktadır. Sistem, çift jeneratörlü bir çekişmeli işlem hattı kullanır: ileri jeneratör, öğrenilmiş Çok
Özet (Çeviri)
The rapid proliferation of digitally generated and artificially synthesised images has created an urgent need for robust, legally defensible, and technically rigorous image ownership authentication. Traditional watermarking methods such as Difference Expansion (DE) and Histogram Shifting (HS) suffer from low embedding capacity, poor visual quality under high-payload conditions, and inadequate robustness against real-world image distortions. Deep learning approaches offer improved performance but almost universally sacrifice reversibility, requiring external keys or side information for watermark extraction, which limits their applicability in forensic and legal contexts. These limitations create an unsatisfied demand for a watermarking system that simultaneously achieves visual imperceptibility, pixel-level reversibility, adversarial robustness, and fully self-contained blind verification. This doctoral dissertation presents CycleGAN-RRW, a novel blind reversible image watermarking framework built upon Cycle-Consistent Generative Adversarial Networks (CycleGANs) combined with Adaptive Instance Normalization (AdaIN)-guided semantic feature encoding. The system employs a dual-generator adversarial pipeline: a forward generator embeds structured ownership metadata into intermediate image feature maps using style vector modulation derived from a learned Multi-Layer Perceptron (MLP), while an inverse generator reconstructs the original image and recovers the watermark