Yatılı bölge ortaokullarında öğrenim gören öğrencilerin etkin vatandaş algısı
The perception of active citizenship among students studying in regional boarding middle schools
- Tez No: 1013958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, yatılı bölge ortaokullarında öğrenim gören öğrencilerin etkin vatandaş algısının incelenmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi desenlerinden fenomenolojik desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2024-2025 eğitim öğretim yılında, bir ilçede yatılı bölge ortaokulunda öğrenim gören 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmaya her sınıf düzeyinden biri kız diğeri erkek öğrenci olmak üzere toplam 8 öğrenci katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış bireysel görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada derinlemesine veri elde etmek amacıyla katılımcılarla farklı zamanlarda iki ayrı görüşme gerçekleştirilmiştir. Birinci görüşme sonrası dökümleri alınmış, dökümler incelenmiş daha sonra ikinci görüşmeler için farklı bir yarı yapılandırılmış bireysel görüşme formu hazırlanmıştır. İkinci görüşmelerin de dökümleri alındıktan sonra kodlara ve temalara ulaşılmıştır. Elde edilen veriler üzerinde içerik analizi yöntemi uygulanmıştır. Elde edilen veri analizleri sonucunda, YBO'da öğrenim gören öğrencilerin etkin vatandaş algıları arasında, Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programında kazandırılması amaçlanan beceri ve değerlerin bir kısmına ulaşıldığı sonucuna varılmıştır. Buradan hareketle yatılı öğrenim gören öğrencilerin etkin vatandaşlık yetkinliklerini büyük ölçüde kazanabildikleri çıkarımı yapılmıştır. YBO'da kalmanın etkin vatandaşlığa yansımaları arasında, daha çok öğrencilerin YBO'da deneyimledikleri bilgiye, beceriye ve değere değindikleri sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın bulguları ve sonuçları göz önüne alındığında, öğrencilerin etkin vatandaş kavramı çerçevesinde değinmedikleri beceri ve değerlere daha fazla zaman ayrılması, velilerin ve öğrencilerin etkin vatandaş konusunda bilinçlendirilmesi ve YBO'da görev alan kişilerin burada kalan öğrenciler konusunda bilinçlendirilmesi ile ilgili öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to examine the perception of active citizenship among students attending boarding secondary schools in rural areas. The qualitative research method and phenomenological design were used in the study. The study group for the research consists of 5th, 6th, 7th, and 8th grade students attending a boarding regional middle school in a district during the 2024-2025 academic year. A total of 8 students participated in the study, one female and one male student from each grade level. A semi-structured interview form was used as the data collection tool in the study. In order to obtain in-depth data for the study, two separate interviews were conducted with participants at different times. Transcripts were taken from the first interview, these transcripts were reviewed, and then a different semi-structured individual interview form was prepared for the second interviews. After transcripts of the second set of interviews were also obtained, the codes and themes were accessed. Content analysis method was applied to the obtained data. The analysis of the data revealed that students studying at the boarding school achieved some of the skills and values that the Social Studies Curriculum aims to instill in them regarding their perceptions of active citizenship. Based on this, it has been concluded that students attending boarding schools are largely able to acquire effective citizenship competencies. Regarding the implications of staying in boarding school for effective citizenship, the study concluded that students primarily focus on the knowledge, skills, and values they experience in boarding school. Considering the findings and conclusions of the research, recommendations have been developed to allocate more time to skills and values that students did not address within the framework of the concept of active citizenship, to raise awareness among parents and students about active citizenship, and to educate boarding school staff about the students residing there.