Dental implant bölgesine apikale pozisyone flep yapılan hastalarda diş eti kalınlığının ultrason cihazı ile ölçülmesi
Measurement of gingival thickness with ultrasound device in patients with apical positioned flap to dental implant area
  1. Tez No: 1013989
  2. Yazar: OĞUZCAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAROL ÇANAKÇI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Peri-implant yumuşak doku fenotipi, dental implantların uzun dönem başarısında kritik bir öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı; implant çevresinde yetersiz keratinize mukoza varlığında uygulanan apikale pozisyone flep (APF) cerrahisinin bukkal doku kalınlığını artırma kapasitesini değerlendirmektir. Ayrıca, iyileşme sürecindeki dokusal değişimlerin takibinde güncel, non-invaziv ve iyonize radyasyon içermeyen bir görüntüleme modalitesi olan ultrasonografinin, literatürde altın standart kabul edilen transgingival sondalama yöntemiyle olan tanısal uyumunun ve güvenilirliğinin araştırılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, implant çevresinde keratinize mukoza eksikliği saptanan ve APF cerrahisi planlanan 34 hastaya (20 kadın, 14 erkek; yaş ortalaması 50,25 ± 11,48) ait toplam 73 implant çevresi dahil edildi. Peri-implant yumuşak doku fenotipini iyileştirmek amacıyla ilgili bölgelere apikale pozisyone flep cerrahisi uygulandı. Bukkal doku kalınlığındaki (BDK) değişimler; cerrahi öncesinde ve cerrahiden 3 ay sonra iki farklı yöntemle kaydedildi. Ölçümlerde 12,8 MHz intraoral proba sahip B-mod ultrasonografi (BDK-U) ve lokal anestezi altında stoperli endodontik eğe ile dijital kumpas kullanılarak uygulanan transgingival sondalama (BDK-T) teknikleri kullanıldı. Elde edilen tüm klinik ve ultrasonografik veriler standart hasta formlarına aktarılarak kayıt altına alındı. Bulgular: Analiz sonuçları, BDK-U ve BDK-T yöntemleri arasında istatistiksel olarak yüksek düzeyde bir tutarlılık olduğunu göstermiştir. Her iki ölçüm yöntemiyle de cerrahi sonrası BDK değerlerinde başlangıca göre ileri düzeyde anlamlı artış kaydedilmiştir (p<0,05). İki farklı teknikle elde edilen ortalama doku kazancı miktarları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p=0,198). Anterior ve posterior bölgeler arası karşılaştırmada, posterior bölgelerde sağlanan doku kazancının anterior bölgeye kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p<0,05). Tüm çene bölgelerinde doku kalınlığı artışı sağlanmış olup, bölgeler arası kıyaslamada bu kazanç miktarları yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0,05). Sonuç: Greft kullanılmaksızın uygulanan APF tekniğinin, özellikle posterior bölgelerde peri-implant yumuşak doku kalınlığını artırmada klinik olarak etkin ve sonuçları öngörülebilir bir yöntem olduğu görülmüştür. Ultrasonografi, geleneksel invaziv bir yöntem olan transgingival sondalama ile eşdeğer ölçüm hassasiyeti sunarak; peri-implant fenotipin değerlendirilmesinde ve yara iyileşme dinamiklerinin postoperatif takibinde non-invaziv, objektif ve güvenilir bir tanı aracı olarak klinik pratikte başarıyla kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The peri-implant soft tissue phenotype plays a critical role in the long-term success of dental implants. The aim of this study is to evaluate the capacity of apically positioned flap (APF) surgery to increase buccal tissue thickness in the presence of insufficient keratinized mucosa around implants. Furthermore, it aimed to investigate the diagnostic agreement and reliability of ultrasonography a current, non-invasive imaging modality free of ionizing radiation with transgingival probing, which is considered the gold standard in the literature, in monitoring tissue changes during the healing process. Materials and Methods: A total of 73 implant sites in 34 patients (20 females, 14 males; mean age 50.25 ± 11.48 years) who presented with keratinized mucosa deficiency and were scheduled for APF surgery were included in the study. Apically positioned flap surgery was performed in the respective regions to improve the peri-implant soft tissue phenotype. Changes in buccal tissue thickness (BTT) were recorded before the surgery and 3 months postoperatively using two different methods. Measurements were performed using B-mode ultrasonography with a 12.4 MHz intraoral probe (BTT-U) and transgingival probing (BTT-T) applied under local anesthesia using an endodontic file with a rubber stop and a digital caliper. All obtained clinical and ultrasonographic data were recorded on standard patient forms. Results: The analysis results demonstrated a statistically high level of consistency between the BTT-U and BTT-T methods. A highly significant increase was recorded in postoperative BTT values compared to baseline with both measurement methods (p < 0.05). No statistically significant difference was detected between the mean tissue gain (difference) amounts obtained by the two different techniques (p = 0.198). In the comparison between anterior and posterior regions, the tissue gain achieved in the posterior regions was determined to be significantly higher compared to the anterior region (p < 0.05). Tissue thickness increased in all jaw quadrants, and no statistically significant difference was found in terms of these gain amounts in the inter-quadrant comparison (p > 0.05). Conclusion: The APF technique, applied without the use of a graft, was shown to be a clinically effective and predictable method in increasing peri-implant soft tissue thickness, especially in posterior regions. Ultrasonography provided an equivalent measurement precision to transgingival probing, a traditional invasive method, thereby demonstrating that it can be successfully utilized in clinical practice as a non-invasive, objective, and reliable diagnostic tool in the evaluation of the peri-implant phenotype and postoperative monitoring of wound healing dynamics.