Peri-implantitisli hastaların cerrahi olmayan tedavilerinde ilave kullanılan air-abrasive sistemlerin peri-implant oluğu sıvısında pro-inflamatuar sitokinler üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect on pro-inflammatory cytokine in peri-implant crevicular fluid of additional air-abrasivesystems used in non-surgical treatment of patients with peri-implantitis
  1. Tez No: 1013991
  2. Yazar: ŞEVVAL ŞÜKÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ÖNGÖZ DEDE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı peri- implantitisli bireylerin cerrahi olmayan tedavisine (COT) ilave olarak air-abrasive sistemlerin (AAS) kullanılmasının klinik parametreler ve peri-implant oluğu sıvısındaki (PİOS) IL-1β, TNF-ⲁ, IL-8, IL-36 seviyeleri üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza herhangi bir diş kaybı nedeniyle dental implant yerleştirilmiş ve en az 1 yıldır fonksiyonda olan peri-implantitis ve peri-implant sağlıklı teşhisi konulan 54 birey dahil edildi. Gönüllüler 1.grup (Peri-implantitisli grup- COT+AAS): Test grubu, cerrahi olmayan tedavi + air-abrasive sistem uygulananlar (n=18), 2.grup (Peri-implantitisli grup-COT): Test grubu, sadece cerrahi olmayan tedavi uygulananlar (n=17), 3.grup (Peri-implant sağlıklı grup): Kontrol grubu, sağlıklı (n=19) olmak üzere toplam 54 kişi 3 ayrı gruba ayrıldı. Tüm bireylerin başlangıç plak indeksi (Pİ), gingival indeksi (Gİ), sondalamada kanama indeksi (SKİ), sondalama cep derinliği (SCD), radyolojik kemik seviyesi (RKS), pü varlığı, keratinize alveolar mukoza genişliği ölçümleri kaydedildi ve PİOS örneği elde edildi. Klinik parametre ölçümleri ve PİOS örnek alımı kontrol grubu olan sağlıklı bireylerden 1 kez, test gruplarından ise periodontal tedaviden önce (TO) ve cerrahi olmayan tedaviden 3 ay (TS) sonra tekrarlandı. PİOS örneklerindeki IL-1β, TNF-ⲁ, IL-8, IL-36 düzeylerini ölçmek için enzim bağlı immünosorbent assay (ELISA) yöntemi kullanıldı. Bulgular: Başlangıçta peri-implantitisli gruplarda klinik parametreler ve PİOS IL-1β, TNF-ⲁ, IL-8, IL-36 düzeyleri sağlıklı gruba kıyasla anlamlı derecede yüksek bulunurken (P<0.01), peri-implantitisli bireylerde farklı iki işlem uygulanan gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığı belirlendi (P>0.05). Başlangıç verileri ile karşılaştırıldığında tedavi sonrasında her iki peri-implantitisli grupta da klinik parametrelerde anlamlı iyileşme ve PİOS IL-1β, TNF-ⲁ, IL-8, IL-36 düzeylerinde belirgin azalma olduğu gözlendi (P<0.01). Bununla birlikte, peri-implantitisli bireylerin COT+AAS uygulanan grupta, özellikle PİOS IL-8 ve IL-36 düzeylerindeki azalma yalnızca COT uygulanan gruba kıyasla daha belirgin olup istatistiksel olarak anlamlı bulundu (P<0.05). Üstelik tedavi öncesi tüm veriler karşılaştırıldığında PİOS IL-1β, TNF-α, IL-8 ve IL-36 total miktarları ve konsantrasyonları ile Pİ, Gİ, SCD, SKİ, RKS arasında güçlü pozitif korelasyonların olduğu belirlendi (P<0.01). Sonuçlar: Çalışmamız, peri-implantitisli bireylerde uygulanan cerrahi olmayan tedavilerin klinik parametreler ve PİOS IL-1β, TNF-ⲁ, IL-8, IL-36 düzeylerinde anlamlı iyileşmeler sağladığını ayrıca COT'a ilave edilen air-abrasive sistemlerin PİOS IL-8 ve IL-36 düzeylerindeki olumlu iyileşmelere ek katkı sağladığını göstermiştir. Elde edilen veriler ışığında, air-abrasive sistemlerin mekanik debridmana ek olarak kullanımının peri-implant dokularda inflamatuar yanıtın kontrol altına alınmasına katkı sağlayabileceği ve tedavi etkinliğini artırabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effects of adjunctive use of air-abrasive systems (AAS) to non-surgical treatment (NST) on clinical parameters and the levels of IL-1β, TNF-α, IL-8, and IL-36 in peri-implant crevicular fluid (PICF) in patients with peri-implantitis. Material and Method: A total of 54 individuals diagnosed with peri-implantitis or peri-implant health, each having at least one dental implant in function for a minimum of one year, were included in this study. Participants were divided into three groups: Group 1 (peri-implantitis group – NST+AAS): test group receiving non-surgical treatment combined with air-abrasive system application (n=18); Group 2 (peri-implantitis group – NST): test group receiving non-surgical treatment alone (n=17); and Group 3 (peri-implant healthy group): control group (n=19). At baseline, plaque index (PI), gingival index (GI), bleeding on probing (BOP), probing pocket depth (PPD), radiographic bone level (RBL), presence of suppuration, and keratinized alveolar mucosa width were recorded for all participants, and PICF samples were collected. Clinical measurements and PICF sampling were performed once in the healthy control group, and in the test groups both before treatment (T0) and three months after non-surgical treatment (T3). Levels of IL-1β, TNF-α, IL-8, and IL-36 in PICF were analyzed using enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). Results: At baseline, clinical parameters and PICF levels of IL-1β, TNF-α, IL-8, and IL-36 were significantly higher in peri-implantitis groups compared to the healthy group (p<0.01), with no significant differences observed between the two peri-implantitis groups (p>0.05). Following treatment, both peri-implantitis groups demonstrated significant improvements in clinical parameters and significant reductions in PICF IL-1β, TNF-α, IL-8, and IL-36 levels compared to baseline (p<0.01). However, the reduction in PICF IL-8 and IL-36 levels was significantly greater in the NST+AAS group compared to the NST-only group (p<0.05). Additionally, strong positive correlations were observed between total amounts and concentrations of PICF IL-1β, TNF-α, IL-8, and IL-36 and clinical parameters (PI, GI, PPD, BOP, RBL) at baseline (p<0.01). Conclusions: This study demonstrated that non-surgical treatment of peri-implantitis resulted in significant improvements in both clinical parameters and PICF IL-1β, TNF-ⲁ, IL-8, and IL-36 levels. The adjunctive use of air-abrasive systems provided additional benefits, particularly in reducing PICF IL-8 and IL-36 levels. These findings suggest that incorporating air-abrasive systems alongside mechanical debridement may contribute to better control of the inflammatory response in peri-implant tissues and enhance treatment efficacy.