Akdeniz tipi yaşam tarzı ve D tipi kişilik özelliklerinin MS hastalarının semptomları üzerindeki etkisinin belirlenmesi
The effect of Mediterranean lifestyle and type D personality traits on symptom levels in individuals with Multiple Sclerosis
  1. Tez No: 1014021
  2. Yazar: GÜLŞAH KETEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN AFŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, multipl skleroz (MS) tanısı almış bireylerde Akdeniz tipi yaşam tarzı ve D tipi kişilik özelliklerinin MS semptom düzeyi üzerindeki etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, kesitsel tasarıma sahip ilişkisel–yordayıcı bir çalışma olarak planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Ocak 2025 – Ağustos 2025 tarihleri arasında İstanbul'da bir eğitim ve araştırma hastanesinin MS polikliniğine başvuran ve araştırmaya katılmayı kabul eden 124 MS hastası oluşturmuştur. Veriler, sosyodemografik ve klinik bilgi formu, Akdeniz tipi yaşam tarzı ölçeği (MEDLIFE), D tipi kişilik ölçeği ve MS semptom ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t testi, Pearson korelasyon analizi ve hiyerarşik çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin büyük çoğunluğunun kadın ve relapsing–remitting MS tanısına sahip olduğu belirlenmiştir. Regresyon analizi sonuçlarına göre, klinik değişkenlerden EDSS skoru ve atak sayısının MS semptom düzeyinin anlamlı yordayıcıları olduğu saptanmıştır. Akdeniz tipi yaşam tarzına uyumun MS semptom düzeyini anlamlı ve olumlu yönde yordadığı; buna karşılık D tipi kişilik özelliklerinden negatif duygulanım ve sosyal içe dönüklüğün MS semptom düzeyini anlamlı ve olumsuz yönde yordadığı belirlenmiştir. Ayrıca yaşam tarzı ve psikososyal değişkenlerin klinik değişkenlerle birlikte ele alındığında MS semptom düzeyini önemli ölçüde açıkladığı bulunmuştur. Sonuç olarak, Akdeniz tipi yaşam tarzına uyumun MS semptom düzeyinin azalmasında koruyucu bir rol oynadığı, D tipi kişilik özelliklerinin ise semptom düzeyinin artışı ile ilişkili olduğu belirlenmiştir. EDSS skoru ve atak sayısı gibi klinik göstergelerin yanı sıra yaşam tarzı ve kişilik özelliklerinin MS semptom düzeyi üzerinde önemli etkilerinin bulunması, MS bakımında biyopsikososyal yaklaşımın gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu bulgular, hemşirelik bakımında yaşam tarzı değerlendirmeleri ve psikososyal faktörlerin sistematik olarak ele alınmasının MS semptom yönetimine katkı sağlayacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of the Mediterranean lifestyle and Type D personality traits on symptom levels in individuals diagnosed with multiple sclerosis (MS). The research was designed as a cross-sectional, relational–predictive study. The sample consisted of 124 patients diagnosed with MS who applied to the MS outpatient clinic of a training and research hospital in Istanbul between January 2025 and August 2025 and agreed to participate in the study. Data were collected using a sociodemographic and clinical information form, the Mediterranean Lifestyle Scale (MEDLIFE), the Type D Personality Scale, and the MS Symptom Scale. Descriptive statistics, independent samples t-test, Pearson correlation analysis, and hierarchical multiple linear regression analysis were used for data analysis. The majority of the participants were female and diagnosed with relapsing–remitting multiple sclerosis. Regression analysis revealed that clinical variables, including EDSS score and number of relapses, were significant predictors of MS symptom levels. Adherence to the Mediterranean lifestyle significantly and negatively predicted MS symptom levels, indicating a protective effect. In contrast, Type D personality traits, including negative affectivity and social inhibition, significantly and positively predicted MS symptom levels. Furthermore, lifestyle and psychosocial variables, when evaluated together with clinical variables, explained a substantial proportion of the variance in MS symptom levels. In conclusion, adherence to the Mediterranean lifestyle plays a protective role in reducing MS symptom severity, whereas Type D personality traits are associated with increased symptom levels. In addition to clinical indicators such as EDSS score and relapse frequency, lifestyle and personality characteristics have significant effects on symptom burden. These findings highlight the importance of a biopsychosocial approach in MS care and emphasize the need to systematically evaluate lifestyle and psychosocial factors in nursing care to improve symptom management.