Farklı cinsteki üriner sistem taşlarının evriminin cerrahi bulgularve laboratuvar tetkikleri ile araştırılması
Investigation of the evolution of urinary system stones of different compositions using surgical findings and laboratory analyses
  1. Tez No: 1014022
  2. Yazar: HAKAN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK YÜCEL BİLEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, böbrek taşı hastalığının patofizyolojisini yalnızca geleneksel spektroskopik yöntemlerle (FTIR/XRD) değil, Mikro-Bilgisayarlı Tomografi (Mikro-BT) ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) gibi ileri teknolojik görüntüleme yöntemleriyle inceleyerek taşın oluşumuna ait metabolik süreçlerin çok boyutlu olarak ortaya konulmasıdır. Ayrıca hastaların 24 saatlik idrar analizleri, diyet verileri ve radyolojik büyüme kinetiği (hız-porozite ilişkisi) entegre edilerek farklı taş cinslerinin hücresel evriminin ortaya konulması hedeflenmiştir. Çalışma popülasyonunun yaş ortalaması 44.9 olup, en sık izlenen taş cinsi Kalsiyum Oksalat (CaOx) olarak saptanmıştır. Taş kinetiği değerlendirildiğinde, sistin taşlarında büyüme hızı arttıkça“kinetik pürüzlenme”kuralına uygun olarak porozitenin arttığı izlenmiştir. Ancak CaOx taşlarında bu durumun paradoksal bir şekilde tersine işlediği; aşırı doygunluğa bağlı artan çökelme hızının masif agregasyon yaratarak taşı daha kompakt, düşük poroziteli hale getirdiği kanıtlanmıştır (p<0,05). FTIR ve XRD gibi geleneksel yöntemler taşın mineral kimliğini saptamada altın standart olsalar da, litojenik büyüme kinetiğini ve taşın geçmiş metabolik hafızasını açıklamada yetersiz kalmaktadır. Çalışmamız, litojenik hız ile porozite arasındaki özgün ilişkiyi literatürde litojenik hız ile porozite arasındaki ilişkiye dair yeni kantitatif bulgular sunmaktadır. Laboratuvar verileri ve radyolojik morfolojinin bu hibrit entegrasyonu, kişiselleştirilmiş profilaksi ve tedavi stratejileri geliştirmede modern literatüre ideal bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to decipher the“metabolic history”of kidney stone disease by investigating its pathophysiology not only through traditional spectroscopic methods (FTIR/XRD) but also via advanced imaging technologies such as MicroComputed Tomography (Micro-CT) and Scanning Electron Microscopy (SEM). Furthermore, it aims to reveal the cellular evolution of different stone types by integrating 24-hour urine analyses, dietary data, and radiological growth kinetics (speed-porosity relationship) Kidney stones from 52 patients who underwent percutaneous nephrolithotomy (PCNL) between January 2025 and December 2025 were included in the study. The obtained samples were examined for 3D internal architecture (porosity, lamination) using non-destructive Micro-CT, followed by SEM, FTIR, and XRD analyses. Preoperative and 4-6 weeks postoperative complete blood counts, renal function tests, 24-hour urine parameters, and dietary intake records obtained by an expert dietitian were evaluated. Volumetric growth rate (kinetics) was calculated using historical CT data, and the relationship between porosity and lithogenic speed was analyzed using Spearman correlation. The mean age of the study population was 44.9, with Calcium Oxalate (CaOx) being the most common stone type. Kinetic evaluation revealed that in cystine stones, porosity increased as the growth rate increased, conforming to the“kinetic roughening”rule. However, it was proven that this mechanism works paradoxically in CaOx stones; increased precipitation rate due to supersaturation induced massive aggregation, making the stone more compact, with lower porosity (p<0,05). Concentric lamination and heterogeneous internal structures detected in Micro-CT analyses were directly associated with patients' 24-hour urine calcium elevation. vii Although traditional methods like FTIR and XRD are gold standards for identifying mineral identity, they are insufficient in explaining lithogenic growth kinetics and the stone's past metabolic memory. This study provides novel evidence of the relationship between lithogenic speed and porosity. This hybrid integration of laboratory data and radiological morphology provides an ideal framework for the modern literature in developing personalized prophylaxis and treatment strategies.