İstanbul'da meydana gelmiş büyük depremler ve İstanbul'un geoteknik açıdan incelenmesi
Earthquakes that have happened in Istanbul and geotechnical investigation of Istanbul
  1. Tez No: 101406
  2. Yazar: KIVANÇ DEMİRELLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERGÜN TOĞROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İSTANBUL'DA MEYDANA GELMİŞ BÜYÜK DEPREMLER VE İSTANBUL'UN GEOTEKNİK AÇIDAN İNCELENMESİ ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'nin sanayi, yerleşim yoğunluğu, tarih ve kültür bakımından en önemli kenti konumunda bulunan İstanbul'da karşılaşılan zemin formasyonlarında ortaya çıkabilecek geoteknik sorunlar ile ilgili genel bilgi verilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada N. Ambraseys'in eserlerinden yararlanılarak İstanbul ve çevresinde yirmi yü2yıllık bir geçmişte meydana gelmiş depremlerin tarihsel bir sıralaması ortaya konmuştur. Deprem hakkında teknik bilgiler çalışmaya eklenmiştir. Depremin kısaca tanımlaması yapılarak deprem oluş nedenleri, deprem türleri ve depremlerin canlılar, her tipteki yapı ve arazi üzerindeki etkileri deprem şiddetlerine bağlı olarak belirtilmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmaları ile ortaya çıkarılmış İstanbul jeoloji haritası üzerinde İstanbul ve çevresinde karşılaşılan zemin formasyonları açıklanmaya çalışılmış, formasyonların karşılaşıldığı yerlerde alınan fotoğraflar ile çalışma desteklenmiştir. Alınan fotoğrafların yerleri İstanbul jeoloji haritası üzerinde gösterilmiştir. İstanbul'un genel jeolojisi ve tektoniği hakkında bilgi verilmiş, İstanbul'da görülen zemin formasyonlarının geoteknik sorunları hakkında detaylı olmayan açıklamalar yapılmıştır. İstanbul'da yapılmış birkaç projenin geoteknik incelemeleri, bu incelemelerde yapılmış deneyler ve deneylerin sonuçlan çalışmaya eklenmiştir. İstanbul kentinin deprem aktivitesi Kuzey Anadolu Fay hattı tarafından denetlenmektedir. Kuzey Anadolu Fay hattı hakkında da kısaca bilgi verilmiş, bu hat boyunca meydana gelmiş depremler ve ortaya çıkmış deprem serileri belirtilmeye çalışılmıştır. Kaynakların verdiği sınırlı bilgilere dayanarak İstanbul'da meydana gelmiş depremlerde hasar görmüş binalar ve bulundukları yerlerin genelde Eski İstanbul olduğu görülmektedir. Eski İstanbul'da hakim zeminin heyelan açısından sorunlu bir zemin olduğu bilinmektedir, fakat mevcut kaynakların sadece İstanbul'un bu bölümündeki deprem hasarları bilgilerini detaylı olarak verdikleri gözönünde bulundurulmalıdır. İstanbul gibi Türkiye için büyük önem arzeden bir metropolde deprem hasarlarının azaltılabilmesi için binalar, diğer mühendislik yapıları ve sistemlerinin yer seçimi ve depreme dayanıldı olarak projelendirilmelerine yönelik bölgesel zemin koşullan ve bu zeminlerin depremler sırasındaki olası davranışlarını ortaya çıkaracak bilgi ve parametreleri sağlayan haritaların hazırlanmasının gerekliliği vurgulanmıştır. IX
Özet (Çeviri)
EARTHQUAKES THAT HAVE HAPPENED IN ISTANBUL AND GEOTECHNICAL INVESTIGATION OF ISTANBUL SUMMARY This study aims at providing general information about geotechnical problems that might take place in the ground formations of Istanbul, which is the most important city of Turkey due to its geographical location, markets, habitation, history and cultural aspects. The study provides a chronological list of the eathquakes that have happened in the past two-thousand years by referencing N. Ambraseys' works. Technical information about earthquakes has been added to the study. The definition of earthquake has been given briefly, stating the causes, types and impacts of different scaled earthquakes on the livings, different types of buildings and soil. Different types of soil types, found in Istanbul and surroundings, were tried to be explained on the İstanbul geological map, developed by the Municipality of Istanbul. This part of the study has been supported with the photographs taken from the locations where soil types were encountered. These locations have been marked on the geological map. Information related to the general geology and tectonic of Istanbul has been given and undetailed explanations about the geotechnical problems of the soil types in Istanbul have been made. Geotechnical investigations of a couple of projects done in Istanbul, the tests done during these projects and their results have been added to the study. The earthquake activities of Istanbul is being controlled by the North Anatolian Fault Zone. Brief information about the North Anatolian Fault Zone has been given. Earthquakes that have happened along this zone, and earthquake series that have developed, are tried to be determined. According to the limited information gathered from the references, it is seen that the buildings damaged by the earthquakes are generally located in“Old Istanbul”. It is to the common knowledge that the dominant soil type in“Old Istanbul”is a troubled one due to landslides, however, it has to be taken into account that existing references give enough information about earthquake damages only in this part of Istanbul. The necessity of developing maps that will provide imformation and parameters about the soil conditions and how they behave during earthquakes in order to minimize the earthquake damages on any type of building, has been emphasized in the conclusion part of the study.