Düzlemine dik yükler etkisi altındaki parabolik çukurlarda kayma etkisi
The Carry-over matrix of a bar loaded perpendicular to its plane and shear effect
  1. Tez No: 101407
  2. Yazar: OSMAN CENK TERZİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. REHA ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bu çalışmada kendi düzlemine dik yükle yüklü, değişken kesitli, keyfi eğrilik yarıçapına sahip çubuklara ait taşıma matrisi hesaplanmıştır. Daha sonra eksen eğrisi parabolik olan değişken kesitli çubuklara ait taşıma matrisi hesaplanmıştır. Çubuğun başlangıçtaki yer değiştirmelerin ve kesit tesirlerinin bilinmesi halinde tüm çubuk boyunca yerdeğiştirmelerin ve kesit tesirlerinin analitik olarak hesaplanabilmesini sağlayan Başlangıç Değerleri Yöntemi Mathematica programının da yardımıyla çok çabuk ve kolay çözümler bulmaya yardımcı olmuştur. Başlangıç Değerleri Yöntemi; problemlerin çözümünde hiperstatiklik derecesinin yüksek olmasının ilave bir zorluk getirmemesi üstünlüğüne sahiptir. Bu çalışmada çubuk eksen eğrisinin ve eksen eğrisi parabolik olan, kesit değişimi ise değişken seçilen çubuğa ait farklı iki sistemde örnek problemler çözülmüştür. Birinci örnek problemde; eksen eğrisi parabolik şekilde olan iki ucu mafsallı bir sistemin tam ortasına mafsal yerleştirilmiştir. Aynı zamanda bu mafsalın üstüne tekil yük etki ettirilmiştir. (f/l=0.10) seçilmiştir. Daha sonra Bölüm 4 de elde edilen Taşıma Matrisi yardımıyla sistemin çözümü yapılmış ve problemin bilinmeyenleri boyutsuz olarak 0 ( x koordinatına karşı gelen açı: Bkz. Şekil 5.2.2) açısına bağlı fonksiyonlar şeklinde bulunmuştur. Fakat daha sonra bu fonksiyonların uzunluğu nedeni ile uygulama pratikliğinin olmadığı görülmüştür. Bundan dolayı; elde edilen fonksiyon eğrileri ile çakışan, daha kısa olan Yaklaşık Fonksiyonlar araştırılmış ve £,=x/l boyutsuz koordinatına bağlı 3. dereceden Yaklaşık Fonksiyon eğrileri elde edilmiştir. Kesin ve yaklaşık boyutsuz uç kuvvetleri ile yerdeğiştirmelere karşılık gelen diyagramlar çizdirilmiştir. İkinci örnek problemde; eksen eğrisi parabolik şeklinde olan iki ucu mafsallı bir sistemin tam orta noktasına tekil yük etki ettirilmiştir. Aynı şekilde birinci örnekte problemde olduğu gibi işlemler takip edilmiştir. Çalışma boyunca Mathematica, Latex, Ms Office Word, AutoCAD 2000 programları kullanılmıştır. 1^ vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE CARRY-OVER MATRIX OF A BAR LOADED PERPENDICULAR TO ITS PLANE AND SHEAR EFFECT The computer technology has highly developed in recent years and programs working analytically has been produced. Initial value method requires lenghty analytical calculations but using programs working analytically, this difficulty can be avoided. Analytical results have a lot of priorities with respect to numerical results. For example, after the analytical results have been obtained, numerical results for different values of parameters can be easily calculated by using a calculator. In this thesis the program Mathematica is used throughout. The basic equations for plane rods are ubf[e)+P[e].an[e]-p[e].^ = o Q>]-O>]-p[0].^ = o Q,[0]+Q,;[0]-p[0]-^g = O M,[e)-Mn[e]=o M,[e)+MAe]-p[e]-Tb[e]=o Th'[9]=0 where Ub is displacement components along the binormal: £>t is the rotation around the tangent; Q." is the rotation around the normal; Mt is the moment around the tangent; Mn is the moment around the normal and Ti, is the shear force along the binormal. D, and Dn are the bending rigidity. ch is the shear rigidity. See Ref[7], Ref[8], Ref[9], Ref[10] Homogeneous system of equations must be solved by obtaining the carry over matrix. By successive integration the following results are obtained: ix