Konya ili Seydişehir yöresinde şeker pancarı yetiştiriciliğinde görülen fungal kaynaklı hastalıkların tespiti ve yaygınlığı
Determination and prevalence of fungal diseases in sugar beet cultivation in the Seydi̇şehi̇r region of Konya province
  1. Tez No: 1014067
  2. Yazar: HASAN HARMANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUH BOYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Konya İli Seydişehir Yöresinde şeker pancarı yetiştiriciliğinde görülen fungal kaynaklı hastalıklar ve yaygınlıklarının tespiti amacıyla 2024 ve 2025 yıllarında yapılan tarla gözlemleri ve laboratuvar çalışmaları sonucunda Cercospora beticola, Erysiphe betae, Fusarium spp., Rhizoctonia solani, Macrophomina phaseolina, Uromyces betae, Alternaria sp. ve Curvularia sp. gibi fungal organizmaların varlıkları tespit edilmiştir. Varlıkları tespit edilen fungal organizmalardan Cercospora beticola ve Erysiphe betae'nin her iki yılda da yörede şeker pancarı tarlalarında en yaygın görülen fungal organizmalar olduğu bulunmuştur. 2024 ve 2025 yıllarında Cercospora beticola'nın tüm fungal izolatlar arasındaki bulunuş oranı sırasıyla %58,30, %49,13 olurken, Erysiphe betae'nin izolat yoğunluğu %21,88, %30,06 olmuştur. Bu fungal organizmaları sırasıyla Fusarium spp., Alternaria sp. ve Rhizoctonia solani gibi fungal organizma izolatları takip etmiştir. Bu fungal organizmaların tüm fungal izolatlar arasındaki bulunuş oranları ise her iki yıl için sırasıyla %13,01 - %13,8, %3,39 - %3,32 ve %1,13 - %2,46 olarak tespit edilmiştir. Macrophomina phaseolina, Uromyces betae ve Curvularia sp. gibi fungal organizmalar sırasıyla %0,75 - %0,72, %0,94 - %0,72 ve %0,56'lık bulunuş oranları ile tüm fungal izolatlar arasında en düşük oranda tespit edilen fungal organizmalar olmuştur.
Özet (Çeviri)
Field observations and laboratory studies conducted in 2024 and 2025 to determine the prevalence of fungal diseases in sugar beet cultivation in the Seydişehir region of Konya Province revealed the presence of fungal organisms such as Cercospora beticola, Erysiphe betae, Fusarium spp., Rhizoctonia solani, Macrophomina phaseolina, Uromyces betae, Alternaria sp., and Curvularia sp. Of the fungal organisms detected, Cercospora beticola and Erysiphe betae were found to be the most common fungal organisms in sugar beet fields in the region in both years. In 2024 and 2025, the prevalence of Cercospora beticola among all fungal isolates was 58.30% and 49.13%, respectively, while the isolate density of Erysiphe betae was 21.88% and 30.06%. These fungal organisms were followed by fungal isolates such as Fusarium spp., Alternaria sp., and Rhizoctonia solani, respectively. The prevalence rates of these fungal organisms among all fungal isolates were determined to be 13.01% - 13.8%, 3.39% - 3.32%, and 1.13% - 2.46% for both years, respectively.Macrophomina phaseolina, Uromyces betae, and Curvularia sp. were the least frequently detected fungal organisms among all fungal isolates, with prevalence rates of 0.75%-0.72%, 0.94%-0.72%, and 0.56%, respectively.