Merkez Bankası Bağımsızlığının Ekonomik Büyümeye Etkisinde Kurumsal Kalitenin Düzenleyici Rolü
The Moderating Role of Institutional Quality in the Effect of Central Bank Independence on Economic Growth
- Tez No: 1014072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ AKBAKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
Merkez bankası bağımsızlığının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi iktisat literatüründe uzun süredir tartışılmakta olup, bu ilişkinin yönü konusunda kesin bir görüş birliği bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, merkez bankası bağımsızlığı ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi incelemek ve kurumsal kalitenin bu ilişkideki düzenleyici rolünü ortaya koymaktır. Çalışmada, 2002–2021 dönemini kapsayan 55 gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeye ait panel veri kullanılmıştır. Ekonomik büyüme kişi başına reel GSYH ile, merkez bankası bağımsızlığı Garriga Endeksi ile, kurumsal kalite ise Dünya Yönetişim Göstergelerinden oluşturulan bileşik endeks ile temsil edilmiştir. Analiz sürecinde yatay kesit bağımlılığı, homojenlik ve CIPS panel birim kök testleri uygulanmış; kısa ve uzun dönem ilişkiler Common Correlated Effects Autoregressive Distributed Lag (CS-ARDL) yöntemiyle tahmin edilmiş, bulguların sağlamlığı Fixed Effects DriscollKraay (FE-DK) tahmincisiyle sınanmıştır. Bulgular, kurumsal kalite ile merkez bankası bağımsızlığı arasındaki etkileşim teriminin uzun dönemde pozitif ve anlamlı olduğunu göstermektedir. Marjinal etkiler analizi, kurumsal kalite belirli bir eşik değeri aştığında merkez bankası bağımsızlığının ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin pozitife dönüştüğünü ortaya koymaktadır. Ayrıca kamu tüketim harcamaları ve sabit sermaye oluşumu büyümeyi pozitif, enflasyon ise negatif yönde etkilemektedir. Sonuç olarak, merkez bankası bağımsızlığının ekonomik büyümeye katkısı güçlü kurumsal yapılar tarafından desteklendiğinde belirginleşmektedir. Bulgular, para politikası reformlarının kurumsal reformlarla birlikte yürütülmesinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The impact of central bank independence on economic growth remains a longstanding debate in the economics literature. This study investigates the relationship between central bank independence and economic growth, focusing on the moderating role of institutional quality. The analysis uses panel data for 55 developed and developing countries covering the period 2002–2021. Economic growth is measured by real GDP per capita, central bank independence by the Garriga Index, and institutional quality by a composite index constructed from the Worldwide Governance Indicators. Cross-sectional dependence, slope homogeneity, and CIPS panel unit root tests were conducted before estimation. Short- and long-run relationships were estimated using the Common Correlated Effects Autoregressive Distributed Lag (CS-ARDL) model, while the robustness of the findings was assessed using the Fixed Effects Driscoll-Kraay (FE-DK) estimator. The findings indicate that the interaction between institutional quality and central bank independence is positive and statistically significant in the long run. Marginal effects analysis shows that the growth effect of central bank independence becomes positive once institutional quality exceeds a threshold level. Government consumption expenditure and gross fixed capital formation positively affect economic growth, whereas inflation has a negative effect. Overall, the results suggest that the contribution of central bank independence to economic growth becomes stronger in countries with higher institutional quality. These findings highlight the importance of implementing monetary policy reforms together with institutional reforms.