İyileştirilmiş fazör parçacık sürü optimizasyon algoritması kullanarak geçici kararlılık kısıtlı optimal güç akışı probleminin çözümü
Solving the transient stability constrained optimal power flow problem using an improved phasor particle swarm optimization algorithm
- Tez No: 1014071
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Modern güç sistemlerinin güvenli, ekonomik ve kararlı işletimini sağlamak amacıyla geçici kararlılık kısıtlı optimal güç akışı (GKKOGA) problemi ele alınmıştır. Artan elektrik enerjisi talebi, yenilenebilir enerji kaynaklarının entegrasyonu ve güç sistemlerinin giderek daha karmaşık hale gelmesi, klasik optimal güç akışı yöntemlerinin yetersiz kalmasına neden olmaktadır. Özellikle büyük bozucu etkiler altında sistem kararlılığının korunması, güç sistemi işletmeciliği açısından kritik bir gereklilik olarak ortaya çıkmaktadır. GKKOGA problemi, klasik optimal güç akışı problemine ek olarak sistemin zaman alanındaki dinamik davranışlarını ve geçici kararlılık koşullarını dikkate alması nedeniyle, doğrusal olmayan, yüksek boyutlu ve çözümü zor bir optimizasyon problemidir. Bu tür problemlerin çözümünde geleneksel matematiksel yöntemler çoğu zaman yetersiz kalmakta, bu nedenle meta-sezgisel optimizasyon algoritmaları ön plana çıkmaktadır. Ancak bu algoritmaların en önemli dezavantajlarından biri erken yakınsama problemidir. Bu çalışmada, söz konusu problemi daha etkin bir şekilde çözebilmek amacıyla bulanık mantık temelli uygunluk-mesafe-dengeleyicisi mekanizması ile geliştirilmiş fazör parçacık sürü optimizasyon (BUMD-FPSO) algoritması önerilmiştir. Önerilen yaklaşımda, çözüm uzayında keşif ve sömürü dengesi adaptif olarak sağlanarak erken yakınsama problemi azaltılmış ve algoritmanın arama performansı iyileştirilmiştir. Geliştirilen algoritmanın performansı, IEEE 39 bara New England test sistemi üzerinde farklı amaç fonksiyonları ve işletme senaryoları altında değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, literatürde yaygın olarak kullanılan optimizasyon algoritmaları ile karşılaştırılmış ve önerilen yöntemin hem ekonomik hem de dinamik kararlılık açısından üstün performans sergilediği gösterilmiştir. Bu bağlamda, önerilen BUMD-FPSO algoritmasının, geçici kararlılık kısıtlı optimal güç akışı probleminin çözümünde etkili ve güvenilir bir alternatif yöntem olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The transient stability-constrained optimal power flow (TSC-OPF) problem has been addressed with the aim of ensuring the safe, economical and stable operation of modern power systems. Rising demand for electrical energy, the integration of renewable energy sources and the increasing complexity of power systems have rendered classical optimal power flow methods inadequate. In particular, maintaining system stability under large disturbances has emerged as a critical requirement for power system operation. The TSC-OPF problem is a non-linear, high-dimensional and intractable optimization problem, as it takes into account the system's dynamic behavior in the time domain and transient stability conditions in addition to the classical optimal power flow problem. Traditional mathematical methods are often insufficient for solving such problems; consequently, meta-heuristic optimization algorithms have come to the fore. However, one of the most significant drawbacks of these algorithms is the problem of early convergence. In this study, a Fuzzy-Based Fitness-Distance-Balance Mechanism-enhanced Phasor Particle Swarm Optimization (FFDB-FPSO) algorithm is proposed to address this issue more effectively. In the proposed approach, the early convergence problem has been mitigated and the algorithm's search performance improved by adaptively balancing exploration and exploitation in the solution space. The performance of the developed algorithm was evaluated on the IEEE 39-bus New England test system under various objective functions and operating scenarios. The results obtained were compared with optimization algorithms commonly used in the literature, and it was demonstrated that the proposed method exhibits superior performance in terms of both economic and dynamic stability. In this context, it has been established that the proposed FFDB-FPSO algorithm is an effective and reliable alternative method for solving the transient stability-constrained optimal power flow problem.