Türk beşlerinin piyano eşlikli şan eserlerinin müzikal açıdan incelenmesi
A musical analysis of the voice and piano works of theTurkish five
- Tez No: 1014083
- Danışmanlar: PROF. AYŞE BİNNUR EKBER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
Özet
Şarkı, dünyanın her bölgesinde, toplumun etnik ve geleneksel özelliklerini en iyi yansıtan unsurlardan biridir. Yaşadığımız toprakların özellikleri diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi bizim de şarkılarımıza nüfus etmiştir. Geçmişten gelen ve toplumun karakteristik yapısıyla beraber birçok konuyu işleyen halk şarkıları, kökeninde insanın sanat anlayışıyla ilgili önemli değerler barındırmaktadır. Müzik tarihi çerçevesinden bakıldığında şan ve piyano yaratıları, şarkıların barındırdığı içerikleri sunmada en temel aracıdır denilebilir. Bununla beraber piyano, bütün çalgı ve sahne sanatları müziklerinin vazgeçilmez aracıdır. Opera ve şan eğitimi ile icrasını incelediğimizde şancının nefes, kondisyon ve yorumculuğu, piyanistin ise icrası ve şan/opera sanatçısını takip etmedeki ustalığı bu ikili yapıyı birbirine bağlayan önemli özelliklerdendir. Bu çalışmada, Cumhuriyetimizin gelişimiyle beraber yapılan sanat devriminde büyük değişikliğe uğrayan müzik anlayışının, Türk Beşleri olarak adlandırılan önemli bestecilerimizin ışığında şekillenmesi, şan ve piyano eserleri ile sınırlandırılarak araştırılacaktır. Ahmet Adnan Saygun, Cemal Reşit Rey, Ulvi Cemal Erkin, Necil Kazım Akses ve Hasan Ferit Alnar'dan oluşan Türk Beşleri ile beş farklı bestecinin piyano eşliğindeki şan eserlerinin ve düzenlemelerinin farkları, yazılarındaki özgünlükler, müzikal anlayışlarındaki çeşitlilikler ile ortak noktalar göz önünde tutulacaktır. Çalışmanın amacı, Türk Beşlerinin şan ve piyano için bestelemiş olduğu şarkılarda piyano yazısındaki çok yönlü materyalleri ayrıştırmaktır. Bununla beraber eserlerin müzikal incelemesini yapmak, bestecilerimizin müzik yazılarında yoğunlaştırdıkları noktaları ve müzikal üsluplarını kendi aralarında ve evrensel düzeyde karşılaştırmaktır. Cumhuriyet devrimleriyle beraber değişen müzik anlayışının temeli ve ilk örnekleri piyano eşlikli şan eserlerinde incelenecektir. Geçmişten günümüze gelen zengin halk şarkılarının bu yeni anlayıştaki değişimini de inceleme fırsatını sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Song is one of the elements that best reflects the ethnic and traditional characteristics of a society in every region of the world. The characteristics of the land we live in, like those of other countries, have permeated our songs. Folk songs, stemming from the past and addressing many issues along with the characteristic structure of society, contain important values related to humanity's understanding of art. From a universal perspective and within the framework of music history, it can be said that vocal and piano compositions, a dual partnership that has continued for centuries, are the most fundamental tools in presenting the content contained in songs. Furthermore, the piano is an indispensable tool for all instrumental and performing arts music. Considering opera and vocal training and performance, the singer's breath, conditioning, and interpretation, and the pianist's performance and mastery in following the vocal/opera artist are important characteristics that connect this dual structure. This study will investigate how the understanding of music, which underwent a major transformation in the artistic revolution that accompanied the development of our Republic, was shaped in the light of the important composers known as the“Turkish Five,”focusing on vocal and piano works. This study will examine the differences, originality, diversity, and commonalities in the piano-accompanied vocal works and arrangements of the Turkish Five (Ahmet Adnan Saygun, Cemal Reşit Rey, Ulvi Cemal Erkin, Necil Kazım Akses, and Hasan Ferit Alnar) and five other composers. The aim is to analyze the multifaceted material in the piano notation of the Turkish Five's songs for voice and piano, to conduct a musical analysis of the works, and to compare the points of emphasis and musical styles of these composers both among themselves and on a universal level. The study also aims to examine the foundations and initial examples of the changing musical understanding that emerged with the Republic's reforms in pianoaccompanied vocal works. It will also provide an opportunity to examine the transformation of the rich folk songs from the past to the present in light of this new understanding.