Ahmet El-Hamalâvi Hayatı, Eserleri, İlmî ve Edebi Görüşleri
Ahmet El-Hamalâvi's Life, Works, Scientific and Literary Views
  1. Tez No: 1014084
  2. Yazar: RECEP DALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN CESUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Biography
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Ahmed el-Hamalâvî (1856-1932), on dokuzuncu yüzyılda yaşamış, çocukluğundan vefatına kadar ilimle iştigâl etmiş bir âlimdir. Dönemin önemli isimlerinden klasiğe dair temel İslam ilimlerini öğrenmiş ve daha sonra da modern anlayışla tasarlanan Ezher ve Dârü'l-Ulûm'da hem uzun yıllar tefsir, fıkıh, hadis, Nahiv ve sarf gibi temel dersler almış hem de bu iki kurumdan başarıyla mezun olmuştur. Bu başarıları kendisine bu iki prestijli kurumda öğreticilik kapısını açmıştır. Hamalâvî, sadece temel İslam ilimlerinde ders alıp vermemiş, fenni ilimler altına giren Tarih, Coğrafya, Matematik ve Hitâbet gibi dersler de görmüş ve bunları müderrislik zamanında okutmuştur. Buralarda ders verebilme kabiliyeti onun ilmi birikiminin en önemli tezâhürlerindendir. Bir süre de Şerʿî mahkemelerde avukatlık görevi icra eden Hamalâvî, öğretim hayatının son devresi olan ve çeyrek asır ifa ettiği Osman Mâhir Paşa Medresesi Nâzırlığı'yla tamamlamış ve burada birçok öğrenci yetiştirmiştir. Hamalâvî'yi önemli kılan en önemli özelliklerin başında kaleme almış olduğu beş eseri gelmektedir. Sarf ve belâgata dair eserleriyle ün kazanan Hamalâvî, bunların yanında akaid, siyer ve şiir alanında kaleme aldığı eserlerle de bu konumunu pekiştirmiştir. Özellikle sarfa dair yazmış olduğu Şeze'l-Arf fî fenni's-Sarf eseri Arap dünyasında yankı uyandırmış, Ezher'de ders kitapları arasına girmiştir. Yine bu eserine onlarca şerh ve takrîb çalışmaları yapılmıştır. Sevgi ve özlem ana temalarıyla kaleme almış olduğu Divan'ıyla da şiire olan aşinalığını gözler önüne sermiştir. Bu eserinde döneminde yaşanan olaylara da kayıtsız kalmayarak şiirlerini güncel meselelerle yoğurmuştur. Klasik ve modern ilim dünyasından faydalanan Hamalâvî eserlerine bunu yansıtarak ayrı bir üsluba bürünmüştür. Geleneğe bağlı ama moderni de mezceden bir tarz benimsemiştir. Çalışmamız, hayatı ve eserleri olmak üzere iki temel bölümden oluştmaktadır. Konular, yeteri kadar bilgilerle ve kaynaklarla sunulmaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ahmed al-Hamalawi was a scholar who lived in the nineteenth century and devoted himself to scholarship from his childhood until his death. He learned fundamental Islamic sciences from prominent figures of his time and later, in a modern sense, he studied fundamental subjects such as tafsir (Quranic exegesis), fiqh (Islamic jurisprudence), hadith, nahw (Arabic grammar), and morphology at Al-Azhar and Dar al-Ulum, graduating successfully from both institutions. These achievements opened the door for him to teach at these two prestigious institutions. Hamalawi not only taught and received instruction in fundamental Islamic sciences but also studied and taught subjects such as history, geography, mathematics, and rhetoric, which fall under the category of scientific disciplines. This ability to teach extensively is one of the most important manifestations of his scholarly background. Hamalâvî, who also served as a lawyer in Sharia courts for a time, completed the final phase of his educational career by serving as the head of the Osman Pasha Mahir Madrasa, a position he held for a quarter of a century, where he trained many students. Among the most important characteristics that make Hamalâvî significant are his five works. He gained fame with his work on morphology and rhetoric and further solidified his position with his works on creed, biography of the Prophet, and poetry. His work on morphology, particularly“Shaza'l-Arf fi Fenni's-Sarf,”resonated throughout the Arab world and was included in the textbooks of Al-Azhar University. Dozens of commentaries and interpretations have also been written on this work. His Divan, composed with themes of love and longing, also demonstrates his familiarity with poetry. In this work, he did not remain indifferent to the events of his time, weaving his poems with contemporary issues. Drawing upon both classical and modern scholarly traditions, Hamalâvî reflected this in his works, developing a distinct style. He adopted a style that was rooted in tradition but also blended with modernity. This study consists of two main sections: his life and his works. Efforts have been made to present the topics with sufficient information and sources.