Genç yetişkinlerde nomofobi düzeyinin postür, bilişsel durum, üst ekstremite fonksiyonelliği, fiziksel aktivite düzeyi ve uyku kalitesi ile ilişkisi
The relationship between nomophobia levels and posture, cognitive status, upper extremity functionality, physical activity level, and sleep quality in young adults
  1. Tez No: 1014099
  2. Yazar: ESRA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, genç yetişkinlerde nomofobi düzeyi ile postür, bilişsel durum, üst ekstremite fonksiyonelliği, fiziksel aktivite düzeyi ve uyku kalitesi arasındaki ilişkiyi ve aynı zamanda nomofobi düzeylerinin demografik ve akıllı telefon kullanım alışkanlığına göre değişimini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya 148 genç yetişkin birey dahil edildi. Katılımcıların demografik verileri ve akıllı telefon kullanım alışkanlıkları kaydedildi. Nomofobi düzeyleri Nomofobi Ölçeği; postür analizleri Yapay Zekâ Tabanlı Postür Değerlendirme ve Düzeltme Sistemi (APECS); bilişsel durumları Bilişsel Durum Ölçeği (BDÖ), üst ekstremite fonksiyonellikleri Kısa Form Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (Q- DASH); uyku kaliteleri Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve fiziksel aktivite düzeyleri Kısa Form Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA-KF) kullanılarak değerlendirildi. Katılımcıların %23'ünün hafif, %58,8'inin orta ve %18,2'sinin yüksek düzeyde nomofobiye sahip olduğu belirlendi. Örneklemin %75'inde şiddetli postüral bozukluk saptanırken, normal postüre sahip bireye rastlanmadı. Yapılan analizlerde; nomofobi düzeyi ile Q-DASH, BDÖ ve PUKİ sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı (p<0,05). Kadınların erkeklere oranla daha yüksek nomofobi düzeyine sahip olduğu; sosyal medya ve mesajlaşma amacıyla kullanımın nomofobiyi artırdığı, oyun ve bankacılık amaçlı kullanımın ise daha düşük nomofobi düzeyleriyle ilişkili olduğu belirlendi (p<0,05). Ancak yaş, beden kütle indeksi, günlük ekran süresi ve fiziksel aktivite düzeyi ile nomofobi arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmadı (p>0,05). Nomofobi ile baş pozisyonu arasındaki ilişki ise anlamlılık sınırında (p=0,054) bulundu. Sonuç olarak, nomofobi; genç yetişkinlerde üst ekstremite işlev bozukluğu, bilişsel hatalar ve uyku kalitesindeki bozulmalarla ilişkili çok boyutlu bir sağlık sorunu olabilir. Klinik uygulamalarda risk faktörü olarak değerlendirilmeli; ergonomik danışmanlık ve dijital farkındalık eğitimleri tedavi planlarına dahil edilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between nomophobia levels and posture, cognitive status, upper extremity functionality, physical activity level, and sleep quality in young adults, as well as differences in nomophobia according to demographic characteristics and smartphone usage habits. A total of 148 young adults were included. Demographic data and smartphone use habits were recorded. Nomophobia was assessed using the Nomophobia Questionnaire; posture using the AI Posture Evaluation and Correction System (APECS); cognitive status using the Cognitive Failures Questionnaire (CFQ); upper extremity functionality using the Quick Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand Questionnaire (Q-DASH); sleep quality using the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI); and physical activity using the International Physical Activity Questionnaire– Short Form (IPAQ-SF). It was found that 23% of participants had mild, 58.8% moderate, and 18.2% high nomophobia. Severe postural impairment was observed in 75% of the sample, with no normal posture detected. Nomophobia was significantly associated with Q-DASH, CFQ, PSQI scores (p<0.05). Women showed higher nomophobia than men. Social media and messaging use were associated with higher, and gaming and banking use with lower nomophobia levels (p<0.05). No significant associations were found with age, body mass index, screen time, or physical activity level (p>0.05). The association between head posture and nomophobia approached statistical significance (p=0.054) In conclusion, nomophobia may be a multidimensional health issue associated with upper limb dysfunction, cognitive failures, and impaired sleep quality in young adults. Clinical practice should consider nomophobia a risk factor and include ergonomic counseling and digital awareness training.