Metal oksit nanopartiküllerin karboksilik asit ayrılmasında kullanımının incelenmesi
Investigation of the use of metal oxide nanoparticles in the separation of carboxylic acid
  1. Tez No: 1014108
  2. Yazar: CANSU ENGİN ÇAMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL İNCİ, PROF. DR. NİLAY BAYLAN GÜLSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
Özet
Günümüzde nanoteknoloji, disiplinler arası pek çok çalışmada kendine yer bulan ve uygulama alanı hızla genişleyen kritik bir araştırma sahasıdır. Bu alandaki ilerlemeler, nanometre ölçeğinde malzeme sentezine ve bu materyallerin fonksiyonel kullanımına imkân tanımaktadır. Kelime anlamı itibarıyla bir fiziksel büyüklüğün milyarda birini temsil eden 'nano' kavramı, bu teknolojinin hassasiyetini vurgulamaktadır. Endüstrinin pek çok kolunda yaygın olarak kullanılan karboksilik asitler, yapısal olarak karboksil (-COOH) grubuna sahip olan temel organik bileşiklerdir. Bu asitlerin biyoteknolojik yöntemlerle (fermantasyon yoluyla) üretilmesi durumunda gerek fermantasyon ortamından gerekse endüstriyel atık sulardan geri kazanılmaları ekonomik sürdürülebilirlik açısından büyük önem arz etmektedir. Bu tez çalışması, farklı yapısal özelliklere sahip nanomalzemelerin karboksilik asitlerin ayrılma süreçlerindeki etkinliğini incelemeyi amaçlamaktadır. Elde edilen bulgularla nanomalzemelerin uygulama alanlarına bir yenisi eklenecek ve karboksilik asitlerin saflaştırılması proseslerine yenilikçi bir bakış açısı kazandırılacaktır. Bu kapsamda, yaygın olarak kullanılan bir karboksilik asit olan sitrik asitin sulu çözeltilerden ayrılması farklı metal oksit nanopartiküller (kalsiyum oksit, bizmut oksit, demir mangan oksit, bakır oksit) kullanılarak incelenmiştir. Sitrik asitin farklı metal oksit nanopartiküllerle ayrılmasında adsorpsiyon yöntemi kullanılmış olup adsorpsiyona etki eden parametreler ve adsorpsiyon mekanizması araştırılmıştır. Sitrik asidin adsorpsiyonunda metal oksit nanopartiküllerinin maksimum adsorpsiyon kapasitesi değerlerinin sıralaması şu şekilde elde edilmiştir: CaO (1682.78 mg/g)> MnFe₂O₄ (627.16 mg/g)> Bi₂O₃ (554.58 mg/g)> CuO (440.61 mg/g). Sonuçlar, sulu ortamlardan karboksilik asitlerin uzaklaştırılmasında metal oksit nanopartiküllerinin etkili, yeni ve yüksek potansiyele sahip adsorbanlar olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, nanotechnology is a critical research field that is integrated into numerous interdisciplinary studies and is rapidly expanding its application areas. Advances in this field enable the synthesis of materials at the nanometer scale and the functional utilization of these materials. The term“nano,”which literally represents one-billionth of a physical magnitude, emphasizes the precision of this technology. Carboxylic acids, widely used in various industrial sectors, are fundamental organic compounds structurally characterized by the carboxyl (-COOH) group. When these acids are produced via biotechnological methods (fermentation), their recovery from both fermentation media and industrial wastewater is of great importance for economic sustainability. This thesis study aims to examine the effectiveness of nanomaterials with different structural properties in the separation processes of carboxylic acids. The findings will add a new dimension to the application areas of nanomaterials and provide an innovative perspective on the purification processes of carboxylic acids. In this context, the separation of citric acid, a widely used carboxylic acid, from aqueous solutions was investigated using various metal oxide nanoparticles (calcium oxide, bismuth oxide, iron manganese oxide, and copper oxide). The adsorption method was employed for the separation of citric acid with different metal oxide nanoparticles, and the parameters affecting adsorption as well as the adsorption mechanism were researched. In the adsorption of citric acid, the maximum adsorption capacity values of the metal oxide nanoparticles were ranked as follows: CaO (1682.78 mg/g)> MnFe₂O₄ (627.16 mg/g) > Bi₂O₃ (554.58 mg/g)> CuO (440.61 mg/g). The results demonstrate that metal oxide nanoparticles can be utilized as effective, novel, and high-potential adsorbents for the removal of carboxylic acids from aqueous environments.