Frez kullanım sekansının CAD/CAM kronların marjinal ve internal uyumu üzerindeki etkisinin Mikro-BT ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of bur usage sequence on the marginal and internal fit of CAD/CAM crowns with Micro-CT
  1. Tez No: 1014107
  2. Yazar: İREM FATMA ÜNALDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVŞEN TAMAM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Diş preparasyonunda kullanılan elmas frezlerin tekrar kullanımının, CAD/CAM sistemi ile üretilen kron restorasyonlarının marjinal ve internal uyumu üzerindeki etkisini mikro-bilgisayarlı tomografi (Mikro-BT) kullanarak değerlendirmektir. Gereç-Yöntem: Çalışmada mandibular sol ikinci molar tipodont diş kullanıldı. Preparasyon işlemleri aynı elmas frez ile, her kullanımda yeni bir model diş üzerinde olmak üzere toplam 10 kez tekrarlandı. Her preparasyon sonrasında frez, klinik koşulları taklit etmek amacıyla otoklavda sterilize edildi. Frez yüzey morfolojisi FE-SEM ile değerlendirildi. Frezin birinci, beşinci ve onuncu kullanımlarıyla prepare edilen dişler esas alınarak üç deney grubu oluşturuldu (Grup 1, Grup 5 ve Grup 10; n=12). Bu preparasyonlara ait dijital ölçüler alındı, restorasyonlar inLab CAD yazılımı ile tasarlandı ve her gruba ait kronlar, ilgili kullanım sekansında elde edilen preparasyon geometrisini temel alacak şekilde feldspatik seramik bloklardan üretildi. Kronların üretiminde her grup için yeni CAD/CAM frezleri kullanıldı. Restorasyonların marjinal ve internal uyumu Mikro-BT ile iki boyutlu (mikrometrik) ve üç boyutlu (volumetrik) olarak değerlendirildi. Veriler Shapiro-Wilk testi ile analiz edildi. Uygun durumlarda Kruskal-Wallis testi ve Genelleştirilmiş Tahmin Denklemleri (GEE) yöntemi uygulandı. Çoklu karşılaştırmalar Bonferroni düzeltmesi ile gerçekleştirildi (α=0,05). Bulgular: Frez kullanım sekansı, restorasyonların marjinal ve internal uyumunu anlamlı düzeyde etkilemiştir. En düşük boşluk değerleri ve en iyi uyum, frezin ilk kullanımında elde edilmiştir. Beşinci kullanımdan sonra uyum değerlerinde bozulma başlamış, onuncu kullanımda ise bu bozulma daha belirgin hale gelmiştir. Sonuç: Elmas frezlerin tekrar kullanımı, preparasyon hassasiyetini azaltarak CAD/CAM kron restorasyonlarının marjinal ve internal uyumunu olumsuz yönde etkilemektedir. Klinik olarak yüksek uyum hedeflendiğinde frezlerin ilk kullanımı en iyi sonuçları sağlamaktadır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, CAD/CAM restorasyonların hazırlanmasında kullanılan elmas frezlerin beş kullanımdan sonra değiştirilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the effect of repeated use of diamond burs during tooth preparation on the marginal and internal fit of CAD/CAM-fabricated crown restorations using micro-computed tomography (Micro-CT). Materials and Methods: A mandibular left second molar typodont tooth was used in the study. Tooth preparation procedures were repeated 10 times using the same diamond bur, with a new model tooth prepared at each use. Following each preparation, the bur was sterilized in an autoclave to simulate clinical conditions. Drill surface morphology was evaluated using field emission scanning electron microscopy (FE-SEM). Three experimental groups were established based on teeth prepared using the first, fifth, and tenth use of the bur (Group 1, Group 5, and Group 10; n=12). Digital impressions of the preparations were obtained, and restorations were designed using inLab CAD software. Crowns for each group were fabricated from feldspathic ceramic blocks according to the preparation geometries obtained from the corresponding bur usage sequence. New CAD/CAM milling burs were used during crown fabrication for each group. Marginal and internal fit of the restorations were evaluated two-dimensionally (micrometric) and three-dimensionally (volumetric) using Micro-CT. Data were analyzed using the Shapiro-Wilk test. Kruskal-Wallis test and Generalized Estimating Equations (GEE) were applied when appropriate. Multiple comparisons were performed using Bonferroni correction (α=0.05). Results: Bur usage sequence significantly affected the marginal and internal fit of the restorations. The lowest gap values and best fit were obtained with the first use of the bur. Deterioration in fit values began after the fifth use and became more pronounced at the tenth use. Conclusion: Repeated use of diamond burs negatively affects the marginal and internal fit of CAD/CAM crown restorations by reducing preparation precision. Clinically, the first use of the bur provided the best fit outcomes. Based on the findings of this study, replacement of diamond burs after five uses may be recommended during the preparation of CAD/CAM restorations.