Çocukluk çağında invajinasyon vakalarında tekrarlama olasılığını öngörmede predispozan faktörlerin belirlenmesi: Tek merkez uzun dönem sonuçlarının analizi
- Tez No: 1014163
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSU KIYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
Özet
Çocukluk çağında invajinasyon, özellikle 3 yaş altındaki çocuklarda görülen, erken tanı ve uygun tedavi gerektiren sık bir cerrahi acildir. Bu çalışmada Ocak 2022–Mayıs 2024 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Cerrahisi Kliniği'nde invajinasyon tanısıyla tedavi edilen 111 hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Demografik özellikler, başvuru semptomları, laboratuvar parametreleri, ultrasonografi (USG) ve ayakta direkt batın grafisi (ADBG) bulguları, tedavi yöntemleri, hidrostatik redüksiyon (HR) başarısı, rekürrens oranı ve cerrahi gereksinim ile ilişkili faktörler incelendi. HR uygulanan olgularda başarı oranı %77,17, toplam rekürrens oranı %16,22 olarak bulundu. Rekürrens gelişen ve gelişmeyen olgular arasında klinik ve laboratuvar değişkenleri açısından anlamlı fark saptanmadı. Erken rekürrens gelişen hastalarda monosit yüzdesi ve USG'de lenfadenopati (LAP) varlığı daha yüksek bulundu; ancak lojistik regresyon analizinde bağımsız prediktör olarak doğrulanamadı. Cerrahi girişim hastaların %22,52'sine uygulandı. Çok değişkenli analizde ADBG'de ileus varlığı ve invajinasyon uzunluğu cerrahi gereksinim için bağımsız prediktörler olarak belirlendi; ROC analizinde invajinasyon uzunluğu en yüksek ayırt edici güce sahipti. Bulgularımız, erken rekürrens gelişen olgularda monosit yüzdesi ve USG'de LAP varlığının dikkat çekici parametreler olmakla birlikte bağımsız prediktör olmadığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
Intussusception in childhood is a common surgical emergency predominantly seen in children under 3 years of age, requiring early diagnosis and appropriate treatment. In this study, data from 111 patients treated for intussusception at the Pediatric Surgery Clinic of Marmara University Pendik Training and Research Hospital between January 2022 and May 2024 were retrospectively analyzed. Presenting symptoms, laboratory parameters, ultrasonography (USG) and plain abdominal radiography findings, treatment modalities, hydrostatic reduction (HR) success, recurrence rate, and factors associated with surgical requirement were evaluated. The HR success rate was 77.17% and the overall recurrence rate was 16.22%. No significant difference was found between recurrent and non-recurrent groups in clinical or laboratory variables. Monocyte percentage and USG-detected lymphadenopathy were higher in early recurrence patients; however, neither was confirmed as an independent predictor in logistic regression. Surgical intervention was performed in 22.52% of the patients. Multivariate analysis identified the presence of ileus on plain abdominal radiography and intussusception length as independent predictors of surgical requirement; intussusception length demonstrated the highest discriminatory power in ROC analysis. Our findings showed that, although monocyte percentage and USG-detected lymphadenopathy were noteworthy parameters in patients with early recurrence, they were not independent predictors.