NAFLD oluşturulmuş diyabetik sıçanlarda perganın tedavi edici etkilerinin araştırılması
Investigation of the therapeutic effects of perga in diabetic rats with NAFLD
  1. Tez No: 1014164
  2. Yazar: MEHMET ALİ YÖRÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK OKKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, STZ ve yağlı yemle indüklenen diyabetik NAFLD modelinde, perganın terapötik etkinliğini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Çalışmada, 250-300 gram ağırlığında erkek Sprague Dawley sıçanlar kullanılmıştır. Sıçanlar, rastgele 5 gruba ayrılmıştır (n=10/grup): Kontrol grubu, NAFLD + Diyabet grubu, Metformin 150 mg/kg/gün grubu, Perga 500 mg/kg/gün grubu ve Perga 1000 mg/kg/gün grubu. NAFLD modeli, 30 gün yüksek yağlı diyet (HFD) ile besleme ve ardından tek doz STZ (35 mg/kg, intraperitoneal) enjeksiyonu ile oluşturulmuştur. Sıçanlar 48 gün boyunca HFD ile beslenmiştir. Arı ekmeği, STZ enjeksiyonundan 3 gün sonra, 14 gün boyunca, oral gavaj yoluyla uygulanmıştır. Çalışma sonunda, vücut ağırlığı, kan glukoz düzeyleri, karaciğer fonksiyon testleri, lipid profili, oksidatif stres belirteçleri, histopatolojik değişiklikler, immünohistokimyasal ve immünofloresan belirteçler ve gen ekspresyon düzeyleri değerlendirilmiştir. Bulgular: Sonuçlar, perga takviyesinin, STZ ve yağlı yemle indüklenen diyabetik NAFLD modelinde, vücut ağırlığını azalttığını, kan glukoz düzeylerini düşürdüğünü (Glikoz, HbA1c), karaciğer enzimleri ve pankreas hormonlarını (ALT, AST, İnsülin) iyileştirdiğini, lipid profilini iyileştirdiğini (total kolesterol, trigliserid ve serbest yağ asiti düzeylerini azalttığını), oksidatif stres belirteçlerini (MDA, MPO, 8-OHdG) azalttığını, antioksidan enzimleri (SOD, CAT, GSH) artırdığını, apoptozu (kaspaz-3) baskıladığını hepatik steatozu, inflamasyonu ve fibrozisi azalttığını göstermiştir. Perga takviyesi, PPARγ ve SREBP-1c genlerinin ekspresyonunu azaltmış PPARα, CPT1a, IRS1-2 ve AMPKα1-α2 genlerinin ekspresyonunu artırmıştır. Ayrıca perga tedavisi davranış testi bulgularında iyileşmeye yönelik davranışlar göstermiştir. Sonuç: Bu bulgular, perganın, STZ ve yağlı yemle indüklenen diyabetik NAFLD modelinde, antioksidan, antidiyabetik, lipid metabolizmasını düzenleyici ve hepatoprotektif etkiler gösterdiğini ve diyabetik NAFLD tedavisinde potansiyel bir terapötik ajan olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the therapeutic efficacy of perga in a diabetic NAFLD model induced by STZ and a high-fat diet. Material and Method: Male Sprague Dawley rats weighing 250–300 g were used in this study. The animals were randomly divided into five groups (n=10 per group): Control, NAFLD + Diabetes, Metformin 150 mg/kg/day, Perga 500 mg/kg/day, and Perga 1000 mg/kg/day. The diabetic NAFLD model was established by feeding the rats an HFD for 30 days, followed by a single intraperitoneal injection of STZ (35 mg/kg). The rats were maintained on the HFD for a total of 48 days. Perga was administered orally by gavage for 15 days, starting 3 days after STZ injection. At the end of the experimental period, body weight, blood glucose levels, liver function tests, lipid profile, oxidative stress parameters, histopathological alterations, immunohistochemical and immunofluorescent markers, and gene expression levels were evaluated. Results: The results demonstrated that perga supplementation reduced body weight, decreased blood glucose levels (Glucose, HbA1c), improved liver enzymes and pancreatic hormones (ALT, AST, Insulin), enhanced the lipid profile (by reducing total cholesterol, triglycerides, and free fatty acid levels), decreased oxidative stress markers (MDA, MPO, 8-OHdG), increased antioxidant enzymes (SOD, CAT, GSH), suppressed apoptosis (caspase-3), and attenuated hepatic steatosis, inflammation, and fibrosis in the diabetic NAFLD model induced by STZ and high-fat diet. Additionally, perga supplementation modulated gene expression by decreasing PPARγ and SREBP-1c, while increasing PPARα, CPT1a, IRS1-2, and AMPKα1-α2. Moreover, perga treatment was associated with behavioral improvements in behavioral test findings. Conclusion: These findings suggest that perga exhibits antioxidant, antidiabetic, lipid metabolism-regulating, and hepatoprotective effects in the STZ and high-fat diet-induced diabetic NAFLD model and may serve as a potential therapeutic agent for the treatment of diabetic NAFLD.