Radyasyon tedavisi sonrasında kanal dolgu yenileme işlemi yapılan dişlerde kırılma direncinin ve bağlanma dayanımının değerlendirilmesi
Evaluation of fracture resistance and bond strength of retreated after re-treatment following radiation therapy
  1. Tez No: 1014186
  2. Yazar: TUĞÇE NUR VEZİRHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç:Bu çalışmanın amacı radyasyon tedavisinden sonra kanal tedavisinin yenilenmesi işlemi uygulanan dişlerin kırılma direncine ve bağlanma dayanımına farklı endodontik kanal dolgu patlarının etkisinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metod: Çalışmada 84 tek köklü insan alt premolar kullanılmıştır. On iki diş negatif kontrol olarak ayrılmış, kök kanalları PTN-X3 eğeleri ve %2,5 NaOCl eşliğinde şekillendirilmiştir. Final irrigasyon %17 EDTA, %2,5 NaOCl ve distile su ile tamamlanmıştır. Kanallar AH Plus ve gutta-perka ile doldurulup örnekler 7 gruba randomize edilmiştir (n=12). İlgili gruplara 7 hafta radyasyon uygulanmış, kanal dolguları uzaklaştırılarak kök kanalları PTN-X4 ile yeniden şekillendirilip tek kon tekniğiyle doldurulmuştur. Grup-1(AHP): Kök-kanalları AHP ve PTN-X4 gutta-perka kullanılarak yeniden doldurulmuştur. Grup-2(RT-AHP): Radyoterapi uygulandıktan ve kanal dolguları uzaklaştırıldıktan sonra kök-kanalları AHP, PTN-X4 gutta-perka ile yeniden doldurulmuştur. Grup-3 (DRBS): Kök-kanalları DRBS, PTN-X4 gutta-perka kullanılarak yeniden doldurulmuştur. Grup-4(RT-DRBS): Radyoterapi uygulandıktan ve kanal dolguları uzaklaştırıldıktan sonra kök-kanalları DRBS, PTN-X4 guta-perka ile yeniden doldurulmuştur. Grup-5(RT + kontrol): Radyoterapi ve kanal dolgularının uzaklaştırılmasını takiben kök-kanalları boş bırakılmıştır. Pozitif-kontrol(+ kontrol): Kanal dolguları uzaklaştırıldıktan sonra doldurulmamıştır. Negatif-kontrol(- kontrol): Dişlere hiçbir işlem uygulanmamıştır. Kırılma direnci Universal test cihazıyla, kırık tipleri stereomikroskopla değerlendirilmiştir. Mod-I kırık tipine sahip örneklerin apikal 4. ve 6. mm bölgelerinden 1 mm'lik kesitlerle itme-bağlanma dayanımı test edilmiştir. Veriler Tek Yönlü ANOVA ve İki Yönlü ANOVA ile analiz edilmiştir (p≤0,05). Bulgular: DRBS grupları, AHP gruplarına kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek kırılma direnci ve itme-bağlanma dayanımı sergilemiştir (p≤0,05). Radyoterapi uygulanan gruplarda her iki parametrede belirgin düşüş gözlemlenmiştir. Sonuç: Radyoterapi dişlerin kırılma direncini ve bağlanma dayanımını olumsuz etkilemektedir. Tüm gruplar değerlendirildiğinde DRBS, AHP'ye kıyasla üstün mekanik performans göstermiştir
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effect of different endodontic root canal sealers on the fracture resistance and push-out bond strength of retreated teeth following the radiation therapy. Material and Methods: Eighty-four single-rooted human mandibular premolars were used in the study. Twelve teeth were assigned as the negative control group, and root canals were shaped using PTN-X3 files with 2.5% NaOCl irrigation. Final irrigation was completed with 17% EDTA, 2.5% NaOCl, and distilled water. Canals were obturated with AHP and gutta-percha, and specimens were randomly assigned to 7 groups (n=12). Designated groups received radiotherapy for 7 weeks, after which the root canal fillings were removed and canals were reshaped using PTN-X4 files and re-obturated using the single-cone technique: • Group-1(AHP): Obturated with AHP and PTN-X4 gutta-percha. • Group-2(RT-AHP): The teeth were retreated with AHP and PTN-X4 gutta-percha obturation, after radiotherapy. • Group-3(DRBS): Obturated with DRBS and PTN-X4 gutta-percha. • Group-4(RT-DRBS): The teeth were retreated with DRBS and PTN-X4 gutta-percha after radiation therapy. • Group-5(RT. + Control): Following radiotherapy, the root canal filling was removed, and root canals were left empty • Positive-Control(+ Control): The fillings were removed after the re-treatment and left unfilled. • Negative-Control(- Control): No procedures have been performed on the teeth. Fracture resistance was assessed using a Universal testing machine, and fracture patterns were evaluated under a stereomicroscope. Push-out bond strength was tested on 1 mm-thick sections taken from the apical 4th-6th mm levels of specimens with Mode-I fracture type. Data were analyzed using One-Way ANOVA and Repeated Measures ANOVA (p≤0.05). Results: DRBS groups demonstrated significantly higher fracture resistance and push-out bond strength compared to AHP groups (p≤0.05). A marked decrease in both parameters was observed in the radiotherapy-applied groups. Conclusions: Radiotherapy negatively affects the fracture resistance and bond strength of teeth. When all groups were evaluated, DRBS demonstrated superior mechanical performance compared to AHP