Gine'deki güneş enerjili tuzdan arındırma sistemlerinin sürdürülebilirlik ve çevresel etki analizi
ANALYSIS OF THE SUSTAINABILITY AND ENVIRONMENTAL IMPACT OF SOLAR-POWERED DESALINATION SYSTEMS IN GUINEA
  1. Tez No: 1014193
  2. Yazar: BANGALY CAMARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÜÇGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Gine'de artan nüfus, kentleşme ve iklim değişikliğinin etkileri, temiz ve güvenli içme suyuna olan ihtiyacı her geçen gün artırmaktadır. Bu bağlamda, güneş enerjili tuzdan arındırma sistemleri, hem su kıtlığının çözümüne katkı sağlayabilecek hem de sürdürülebilir kalkınma hedefleriyle uyumlu bir alternatif olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, Gine'de uygulanabilecek güneş enerjili tuzdan arındırma teknolojilerinin sürdürülebilirlik ve çevresel etkileri analiz edilmektedir. Öncelikle, ülkenin güneş potansiyeli ve mevcut su kaynaklarının durumu incelenmiş, ardından farklı güneş enerjili desalinizasyon yöntemleri (güneş distilasyonu, fotovoltaik destekli ters ozmoz ve güneş enerjisiyle çalışan çok kademeli damıtma vb.) karşılaştırılmıştır. Analizler, bu sistemlerin düşük karbon salımı, fosil yakıt bağımlılığını azaltma ve kırsal bölgelerde uygulanabilirlik açısından avantajlı olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, yüksek kurulum maliyetleri, teknik bakım gereklilikleri ve atık tuzlu suyun (brine) yönetimi önemli zorluklar arasında yer almaktadır. Sonuç olarak, güneş enerjili tuzdan arındırma sistemleri, Gine için çevresel açıdan düşük etkili ve uzun vadede sürdürülebilir bir çözüm olarak değerlendirilebilir ; ancak bu teknolojilerin yaygınlaşması için uygun politikalar, finansal destek mekanizmaları ve çevresel yönetim stratejilerinin geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In Guinea, the increasing population, urbanization, and the effects of climate change are increasing the need for clean and safe drinking water every day. In this context, solar-powered desalination systems stand out as an alternative that can both contribute to solving water scarcity and be compatible with sustainable development goals. This study analyzes the sustainability and environmental impacts of solar-powered desalination technologies that can be impleCmented in Guinea. First, the country's solar potential and the status of its existing water resources are examined, and then different solar-powered desalination methods (solar distillation, photovoltaic-assisted reverse osmosis, and solar-powered multi-stage distillation, etc.) are compared. The analyses show that these systems are advantageous in terms of low carbon emissions, reducing dependence on fossil fuels, and applicability in rural areas. However, high initial costs, technical maintenance requirements, and the management of waste brine are among the significant challenges. In conclusion, solar-powered desalination systems can be considered as a low-impact and long-term sustainable solution for Guinea. However, the widespread adoption of these technologies requires the development of appropriate policies, financial support mechanisms, and environmental management strategies.