Rekabet hukukunun ihlâlinden kaynaklanan haksız fiil sorumluluğu
Tort liability arising from breach of competition law
  1. Tez No: 1014198
  2. Yazar: BUĞRA KESİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEREM CEM SANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Rekabet hukuku ihlâllerinin özel hukuk alanındaki sonuçları kendi içerisinde geçersizlik ve tazminat şeklinde tasnif edilebilecek iki ayrı önemli yaptırımdan oluşur. Çalışma konumuzu oluşturan rekabet hukukunun ihlâlinden kaynaklanan haksız fiil sorumluluğu bahsi, yasal zemindeki eksiklikler ve yargı mercilerin çekimser yaklaşımı başta olmak üzere, teorik ve pratik bir takım mülahazalarla Türkiye'de etkin bir şekilde uygulama alanı kazanamamıştır. Bu açıdan yaklaşıldığında kendine özgü sorunlu bir yapısı bulunan bu konu, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un haksız fiil sorumluluğu ile ilgili hükümlerine kaynaklık eden Amerika ve Avrupa Birliği hukukunda öngörülen düzenlemeler başta gelmek üzere, mukayeseli bir bakış açısı eşliğinde olması gereken hukuk perspektif bakımından ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmiştir. Özellikle Avrupa Birliği hukuku bağlamında yakın bir geçmişte yürürlüğe giren 2014/104 sayılı Direktif'in Türk hukuku açısından hangi noktalarda işlevsel olabileceği de dikkate alınarak konu, dört bölüm başlığı altında incelenmiştir. Bu kapsamda ilk bölümde, tazminat sorumluluğu ile ilgili hükümlerin genel çerçevesi çizilerek, mukayeseli uygulama ile karşılaştırmalı bir bakış açısı oluşturulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, haksız fiil sorumluluğunun genel esasları üzerinde durularak; fiil, hukuka aykırılık, zarar, kusur ve nedensellik bağı unsurları tüm ayrıntıları ile ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, zarar miktarının belirlenmesi, tazminatın tayini, üç katına kadar tazminat, müteselsil sorumluluk, zamanaşımı ve tazminat dışındaki diğer talepler üzerinde yoğunlaşılmıştır. Dördüncü bölümde ise, Rekabet Kurulu ile adli mahkemeler arasındaki ilişki, görevli ve yetkili mahkeme, davacı ve davalı sıfatının belirlenmesi, ispat faaliyeti, yargılama giderleri ve alternatif uyuşmazlık çözüm yolları yapıcı bir yaklaşım eşliğinde analiz edilmiştir. Çalışmamız, savunulan görüş, değerlendirme ve önerilerimizin özetinin yer aldığı sonuç bölümü ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The consequences of competition law breaches in the area of private law consists of two several important sanctions which may be classified as invalidity and indemnity. Our subject matter, tort liability, which arises from the breach of competition law, could not effectively gain an area of execution in Turkey due to some theoretical and practical considerations, particularly because of the deficiencies on legal grounds and the abstention of judicial authorities. This matter, which has a specific problematic structure when considered from this aspect, especially the regulations stipulated in the American and European Union laws which constitute the source for the provisions of Law on the Protection of Competition No. 4054 related to the tort liability, was evaluated in detail in terms of the required legal perspective together with a comparative point of view. The subject matter was reviewed under four titles by particularly considering the points where the Directive numbered 2014/104 which has recently entered into force within the context of European Union law may be functional in terms of Turkish law. Within this scope, in the first chapter a general framework is established for the provisions related to indemnification and we attempted to create a comparative perspective through a comparative implementation. In the second chapter, the general principles of tort liability are addressed and the act, illegality, damage, fault and causality relation are discussed. In the third chapter, we focused on quantification of harm, joint liability, statute of limitation and on other claims other than indemnification. In the fourth chapter, the relation between the Competition Board and the courts, court of jurisdiction, determining the claimant and defendant parties, proof activity, legal costs and alternative methods of settling disputes were analyzed through a constructive approach. We concluded our study with a conclusion chapter which includes the summary of the opinion defended, evaluation and our recommendations.