İklim değişikliğine uyum kapsamında tarihi kırsal peyzajların permakültür temelli korunması: İzmir-Urla Barbaros örneği
Permaculture-based conservation of historic rural landscapes within the scope of climate change adaptation: the case of İzmir- Urla Barbaros
- Tez No: 1014197
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHAT KÖŞKLÜK KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
Özet
Küresel ölçekte giderek artan etkileriyle iklim değişikliği, doğal sistemlerin yanı sıra insan yerleşimleri ve kültürel miras alanları üzerinde de ciddi tehditler oluşturmaktadır. Özellikle uzun yıllar boyunca insan–doğa etkileşimi sonucunda biçimlenen tarihî kırsal peyzajlar; yapılı çevre, tarımsal alanlar ve doğal bileşenlerin oluşturduğu bütüncül yapıları nedeniyle bu tehditlere karşı son derece kırılgan bir konumda yer almakta ve bu durum, söz konusu peyzajların sürdürülebilirliğini çok boyutlu biçimde riske sokmaktadır. Bu bağlamda çalışma, tarihî kırsal peyzajların iklim değişikliğine karşı hassasiyetlerini ortaya koymayı ve bu alanların dirençliliklerini artırmaya yönelik bütüncül, sürdürülebilir ve doğa ile uyumlu bir koruma stratejisi geliştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın kuramsal çerçevesi, sürdürülebilirlik, döngüsel sistemler ve yerel katılım ilkelerini temel alan permakültür yaklaşımı doğrultusunda yapılandırılmıştır. Permakültür yaklaşımı, kültürel mirasın korunmasını ekolojik onarım ve tarımsal üretim sistemlerinin iyileştirilmesiyle birlikte ele alarak, insan ve doğa arasındaki ilişkinin yeniden dengelenmesine olanak tanıyan entegre bir yaklaşım sunmaktadır. Araştırma, nitel araştırma yöntemleri kullanılarak yürütülmüştür. Çalışma, öncelikle kapsamlı bir literatür incelemesiyle desteklenmiş; bu inceleme doğrultusunda tarihî kırsal peyzajların korunmasına yönelik permakültür temelli bir koruma yaklaşımı geliştirilmiştir. Bu doğrultuda alan çalışması, İzmir ili Urla ilçesine bağlı Barbaros Kırsal Yerleşiminde gerçekleştirilmiştir. Çalışma, ekolojik restorasyon, yenileyici tarım uygulamaları, yerel bilginin korunması ve katılımcı yönetim ilkeleri doğrultusunda, iklim değişikliğine uyumlu ve sürdürülebilir bir koruma vizyonu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Climate change, with its increasingly intensifying impacts at the global scale, poses serious threats not only to natural systems but also to human settlements and cultural heritage sites. Historic rural landscapes, which have been shaped over long periods through continuous human–nature interaction, are particularly vulnerable to these threats due to their integrated structure composed of built environments, agricultural areas, and natural components. This vulnerability places the sustainability of such landscapes at multidimensional risk. In this context, the study aims to assess the sensitivity of historic rural landscapes to climate change and to develop a holistic, sustainable, and nature-compatible conservation strategy that enhances their resilience. The theoretical framework of the study is structured around the permaculture approach, grounded in the principles of sustainability, circular systems, and local participation. Permaculture offers an integrated approach that brings together the conservation of cultural heritage with ecological restoration and the improvement of agricultural production systems, enabling the rebalancing of the relationship between humans and nature. The research was conducted using qualitative research methods. The study was initially supported by a comprehensive literature review, on the basis of which a permaculture-based conservation approach for historic rural landscapes was developed. Accordingly, fieldwork was carried out in the Barbaros Rural Settlement, located in the Urla district of İzmir. The study presents a climate change–adaptive and sustainable conservation vision aligned with the principles of ecological restoration, regenerative agricultural practices, preservation of local knowledge, and participatory governance.