Batman ili sığırlarında theileriosis yaygınlığının araştırılması
Investigation of the prevalence of theileriosis in cattle in Batman province
  1. Tez No: 1014248
  2. Yazar: BAHATTİN GENİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YAŞAR ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları (veterinerlik) Bilim Dalı
Özet
Theileriosis, özellikle Theileria annulata türünün etken olduğu Tropikal Theileriosis (özellikle Akdeniz Havzası, Orta Doğu ve Asya'da yaygındır) şeklinde seyreden, Theileria cinsine ait protozoon parazitlerin neden olduğu önemli bir sığır hastalığıdır. Bu hastalık, özellikle tropikal ve subtropikal bölgelerde sığır sağlığı ve hayvancılık verimliliği üzerinde önemli olumsuz etkiler oluşturduğundan, veteriner hekimlik ve hayvancılık açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu çalışmada Batman ili ve ilçelerinde yetiştirilen sığırlarda T. annnulata ve T. orientalis'in yaygınlığının moleküler yöntemle belirlenmesi amaçlanmıştır. çalışma kapsamında, Batman il merkezi ve beş ilçesindeki çeşitli hayvancılık işletmelerinden en az 200 sığıra ait kan örnekleri toplanacaktır. Hayvanlardan, vena jugularis yoluyla steril vacutainer tüpler kullanılarak ve EDTA içeren tüplere olmak üzere kan örnekleri alınacak, her tüpe hayvanların ırk, yaş, cinsiyet ve lokasyon bilgileri not edilecektir. Laboratuvara getirilen EDTA'lı tam kan örneklerinden, üretici firmanın talimatlarına uygun olarak genomik DNA izolasyonu yapılacaktır. DNA izolasyonunun ardından, konvansiyonel PCR çalışmaları gerçekleştirilecektir. Elde edilen tüm veriler, çalışmanın amacına uygun şekilde uygun istatistik yazılımı kullanılarak analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Theileriosis is a significant cattle disease caused by protozoan parasites belonging to the genus Theileria, particularly in the form of Tropical Theileriosis, which is mainly caused by Theileria annulata. This form of the disease is especially prevalent in the Mediterranean Basin, the Middle East, and Asia. It holds great importance in veterinary medicine and livestock production due to its severe negative impacts on cattle health and productivity, particularly in tropical and subtropical regions. This study aims to determine the prevalence of T. annulata and T. orientalis in cattle raised in the city center and districts of Batman using molecular methods. As part of the study, blood samples will be collected from at least 200 cattle across various livestock enterprises located in the central city of Batman and five surrounding districts. Blood samples will be taken from the animals via the jugular vein using sterile vacutainer tubes, with samples placed into tubes containing EDTA. Each tube will be labeled with the animal's breed, age, sex, and location information. Genomic DNA will be isolated from the EDTA-containing whole blood samples in accordance with the manufacturer's instructions. Following DNA isolation, conventional PCR studies will be conducted. All data obtained will be analyzed using appropriate statistical software in accordance with the study's objectives.