Investigating the spatialization of number representations using free-choice paradigm
Sayı temsillerinin uzamsallaştırılmasının serbest seçim paradigması kapsamında incelenmesi
- Tez No: 1014249
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deneysel Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez, uzam sayı bağıntılarının (SNAs) ve uzamsal-sayısal tepki kodları bağıntısı (SNARC) etkisinin, belirli bir sayı kategorisine dayalı açık yanıt tarafı talimatlarının verilmediği serbest seçim paradigmalarında, kendiliğinden ortaya çıkıp çıkmadığını incelemektedir. Araştırma, önceki çalışmalarda tutarsız SNARC bulgularının rapor edildiği bir grup olan Türk katılımcılarla yürütülen üç deneylik bir seri (Deney 1,Deney 2A ve Deney 2B) aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Deney 1, Daar ve Pratt (2008) tarafından kullanılan serbest seçim paradigmasının uyarlanmış replikasyonu olup, sayıların ve nötr sembollerin bir arada sunulduğu bu deneyde büyüklüğe dayalı bir seçim yanlılığı gözlemlenmemiştir. Görev sonrası bildirimler, katılımcıların sayısal büyüklükten ziyade kendi ürettikleri kategorizasyon stratejilerine ve genel bir sağ el eğilimine yöneldiklerini ortaya koymuştur. Deney 2A, serbest seçim görevinde yalnızca sayısal uyaranlar kullanılarak bu yöntemsel sorunu ele almak üzere tasarlanmıştır. Yanıt sürelerinde soldan sağa bir uyumluluk gözlemlenmesine rağmen, büyüklüğe dayalı anlamlı bir seçim yanlılığı tespit edilmemiştir. Deney 2B'de ise, Deney 2A'daki serbest seçim görevine asgari düzeyde bir sol-sağ mekansal çerçeve sağlamak amacıyla yanal yer tutucular (placeholders) eklenmiştir. Bu yanal yapı altında katılımcılar, küçük sayılar için sol ellerini ve büyük sayılar için sağ ellerini seçme eğilimi göstermiş; ayrıca yanıt sürelerinde soldan sağa bir uyumluluğa işaret eden büyüklük x yanıt tarafı etkileşimi meydana gelmiş ve sayısal mesafe ile oran etkileri de ortaya çıkmıştır. Genel olarak bulgular, mekansal-sayısal çağrışımların sabit değil esnek olduğunu ve görev ortamı -asgari düzeyde bile olsa- mekansal bir çerçeve sağladığında sayısal büyüklüğün mekansal olarak organize edilmiş bir davranışa dönüşme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates whether spatial-numerical associations (SNAs) and Spatial- Numerical Association of Response Codes (SNARC) effect emerge in free-choice paradigms where participants are not provided with explicit response side instructions based on a number category. The research was conducted through a series of experiments (Experiment 1, Experiment 2A, and Experiment 2B) with Turkish participants, a group for whom previous studies have reported inconsistent SNARC findings. Experiment 1 was a modified replication of the free-choice paradigm used by Daar and Pratt (2008), numbers and neutral symbols were presented together, and no magnitude-based response bias was observed. Post-task reports revealed that participants relied on self-generated categorization strategies and a general right-hand bias rather than numerical magnitude. Experiment 2A was designed to address this methodological issue by using only numerical stimuli in a free-choice task Although a left-to-right compatibility was observed in response times, no significant magnitude- based response side bias was detected. In Experiment 2B, lateral placeholders were added to provide a minimal left-right spatial frame to the free-choice task used in Experiment 2A. Under this lateral structure, participants tended to choose their left hand for small numbers and right hand for large numbers, also a magnitude x response side interaction occurred in response times indicating a left-to-right compatibility, and numerical distance and ratio effects emerged as well. Overall, the findings suggest that SNAs are not rigid but flexible and numerical magnitude is more likely to be translated into spatially organized behavior when the task environment provides a spatial frame, even a minimal one.