Evsel atıksularda çökebilir KOI ayrışmasının deneysel incelenmesi ve modellenmesi
Experimental assessment and modelling of settleable COD biodegradation in domestic wastewaters
  1. Tez No: 101426
  2. Yazar: DİDEM OKUTMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DERİN ORHON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Ham atıksularda çözünmemiş yapıdaki partiküler maddeler, organik kirliliğin önemli bir kaynağını oluşturmaktadırlar. Arıtma tesislerinde, önçöktürme tanklarının boyutları ve buradaki bekletme sûreleri biyolojik olarak reaksiyona giren çökebilen katıların oranını belirlemektedir. Bazı durumlarda gerekli karbon oranını sağlamak üzere az yüklü aktif çamur tesislerinde ön çöktürme yapılmaksızın sisteme ham atıksu girdisi yapılabilmektedir. Bu gibi durumlarda da sisteme önemli bir miktarda partiküler organik madde girişi olmaktadır. Ham atıksuda bulunan partiküler organik maddeler aktif çamur flokları içine kolayca adsorbe edilebilmekte bu durum sonucunda bu bileşenlerin mikroorganizmalardan klasik standart belirleme metodlan ile ayrımı güçleşmektedir. Bu bileşenlerin giderimi organik maddenin parçalandığı hidroliz prosesi ile kontrol edilebilmektedir. Atıksudaki çökebilen partiküler organik maddenin kinetiğinin belirlenmesi üzerine literatürde oldukça büyük eksiklikler bulunmaktadır. Bu durum ise organik maddenin mikroorganizmadan ayırt edilmesinin zorluğundan ve içsel solunum ve partiküler maddenin oksidasyonuna bağlı düşük aktiviteden kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada, seçilen iki arıtma tesisinden alınan kompozit numunelerde detaylı bir karakterizasyon çalışması gerçekleştirilmiştir. Seçilen bu iki tesisten bir tanesinde klorür konsantrasyonunun çok yüksek olmasından ve KOİ konsantrasyonunun ise düşük olmasından ötürü çalışmalar daha çok bir tek tesisin atıksulan üzerinde yoğunlaştırılmıştır. Bu karakterizasyon çalışmaları doğrultusunda atıksudaki bazı oranlar mevcut arıtma tesisi performansını iyileştirmek veya kurulabilecek birtakım üniteler açısmdan değerlendirilmiştir. Bu karakterizasyon çalışmalarının yanında ayrıca atıksudaki KOİ bileşenleri detaylı bir şekilde incelenmiş ve atıksudaki basit çöktürme sonucunda çökelebilir katıların ve diğer biyolojik ayrışabilir bileşenlerin ayrışma hızlan belirlenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda atıksudaki partiküler biyolojik ayrışabilir kısmın ham atıksuyun %40'ını kapsadığı görülmüştür. Bunun içinden ise basit çöktürme sonucunda çökebilen kısmın oram %8-20 arasında değişmektedir. Atıksuda önemli bir oranı kapsayan biyokütle oranına baktığımızda ise bu oranın ham atıksuyun %12- 18'ini oluşturduğu görülmüştür. Bir diğer önemli bileşen atıksulardaki kolay ayrışabilir KOİ, Ss bileşenidir. Yapılan çalışmalarda belirlenen kolay ayrışabilir KOİ, Ss'in ham atıksudaki oranı %6-10 arasıda değişmektedir. Evsel atıksular için literatürde verilen Ss oranlarının %4-20 aralığında değişim gösterdiği görülmektedir. Belirlenen çözünmüş inert KOİ bileşenleri %2-14 arasında değişim göstermekte, partiküler inert KOİ bileşenleri ise %9-20 aralığında değişebilmektedir. Bulunan bu oranlar da literatürdeki değerler ile uyumludur. Atıksuyun basit çöktürme sonucunda çöken kısmı ile yürütülen deneyler sonucunda buradaki partiküler kısım için belirlenen hidroliz hızlan daha önceden ham evsel atıksularda belirlenen hızlardan daha düşük olduğu bulunmuştur. Bu durum çöken kısımdaki partiküler organik maddenin daha düşük aynşma hızına sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Çökelen organik maddeler için belirlenen hidroliz çifti khX = 1 gün"1 ve Kxx^ 0.09 gKOİ/ghücreKOİ şeklindedir. xiii
Özet (Çeviri)
EXPERIMENTAL ASSESSMENT AND MODELLING OF SETTLEABLE COD BIODEGRADATION IN DOMESTIC WASTEWATERS SUMMARY Insoluble material forms a typical and significant fraction of the organic pollution in raw wastewaters. Depending on the retention time and efficiency of primary settlers, part of this suspended matter reaches the biological process. In some cases, low loaded activated sludge processes can be directly fed by non-settled wastewater to provide additional carbon source. This organic particulate matter is rapidly adsorbed into the activated sludge floes and can not be distinguished from the microorganisms by classical standard quantification methods. Its degradation is controlled by the hydrolysis process which breaks down particulate matter. However, there is a lack of accurate experimental data for the determination of the kinetics of slowly hydrolysable matter. This absence is caused by two main facts: First one is the difficulty of separating this substrate from the microorganisms. Second one is that distinguishing between endogenous respiration and the low activity linked to the oxidation of the suspended components. In this study, a characterization study performed on two different treatment plant composite samples. Due to the high values of chloride concentration and low values of COD concentration, majority of the studies was concentrated on only one wastewater treatment plant. In line with this characterization study, some of the proportions in the wastewater were considered to either ameliorate the existing treatment plant performance or to give an outline for the establishment of additional, new units. Apart from these characterization studies, COD fractions have been profoundly observed and the biodegradation rates of settleable solids and of the other organic matters in wastewater were determined. At the end of the study, it has been observed that particular biodegradable COD composes 40% of the raw wastewater. Within this percentage, the rate of settleable part in the wastewater fluctuates between 8 - 20% and the rate of biomass is in between 12 - 18%. Another fraction in the wastewater is the readily biodegradable COD, Ss- According to the studies, this fraction for the observed wastewater has been found as 6 - 10%. The readily biodegradable COD' s rate of change for the domestic wastewater was detected as 4 - 20% in the literature. For the examined wastewater, the soluble inert COD and particular inert COD fractions have changed between 2-14% and 9 - 20%, respectively. All these findings are compatible with the existing literature. It has been found that settleable part hydrolyses rates are lower than the raw wastewater hydrolyses rates which were calculated previously. The main cause of this outcome is the low biodegradation rates of settleable organic matter. The hydrolyses rates of the settleable organic matter were found as khx = 1 day"1 and Kxx= 0.09 gCOD/gcellCOD for this study. These hydrolyses rates are lower than the ones found in the raw wastewater. XIV