Hıza dayalı yapay açıklıklı radar ile görüntüleme ve okyanus modeli rain incelenmesi
Velocity synthetic aperture radar for an ocean imaging
  1. Tez No: 101427
  2. Yazar: NECMİ SERKAN TEZEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİNGÜL YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
HIZA DAYALI YAPAY AÇIKLIKLI RADAR İLE GÖRÜNTÜLEME VE OKYANUS MODELİ İÇİN İNCELENMESİ ÖZET Hıza dayalı sentetik açıklık radarı (VSAR) yüksek çözünürlüklü okyanus görüntülenmesi için uygun sensör sistemlerine sahip kuramsal bir sentetik açıklık radarıdır. VSAR sistemi görüntü bilgisini oluşturmak için sadece gözlenen bölgenin radar yansıtıcılığım değil aynı zamanda herbir pikseldeki saçıcılann radyal hızlarım da kullanır.Bu ise birçok SAR görüntülerinin klasik SAR' da olduğu gibi sadece genliklerinin değil aym zamanda fazlarının da kullanılması ile gerçeklenir.Bu hız bilgisi kullanılarak, VSAR sistemi klasik SAR'ın doğasında var olan hız distorsiyonunu azaltmaya çalışır ve okyanus görüntüsünü yeniden oluşturur.Biz, VSAR sisteminin teorisini ve performansım sunacağız.Aynca radar yankılarının ilişkisiz olmalarından dolayı çözünürlüğün azalması ve benek etkisini VSAR görüntüleme mekanizması üzerinde analiz edeceğiz. vııı
Özet (Çeviri)
VELOCITY SYNTHETIC APERTURE RADAR IMAGING FOR AN OCEAN MODEL SUMMARY The velocity synthetic aperture radar (VSAR) is a conceptual synthetic aperture radar (SAR) based sensor system for high resolution ocean imaging.The VSAR utilizes data collected by a multielement SAR system, to extract information not only radar reflectivity of observed area, but also about the radial velocity of the scatterers in each pixel.This is accomplished by making use of the phase information contained in multiple SAR images, and not just the magnitude information as in conventional SAR.Using this velocity information,VSAR attemts to compensate for the velocity distortion inherent in conventional SAR and to reconstruct the ocean reflectivity.We present the basic theory of the VSAR system and its performance.We also provide an analysis of the VSAR imaging mechanism for a statistical model of the radar returns designed to capture the effects of the speckle and of resolution degradation due to the decorrelation of the radar returns. IX