DVB-T modellemesi ve simülasyonu
Modelling and simulation of DVB-T
  1. Tez No: 101428
  2. Yazar: AHMET KORAY YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN PALAMUTÇUOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
DVB-T MODELLEMESI VE S1MULASYONU ÖZET Avrupa'da, gelişmiş ve yüksek tanımlı televizyon için 1980'lerin başından beri devam eden çalışmalar, teknolojinin gelişmesiyle de paralellik göstererek bir çok aşamadan geçmiş ve 1990'ların başından itibaren, çok sayıda kurum ve kuruluşun içinde yer aldığı bir projeyle (DVB), tamamıyla sayısal televizyon dizgesi geliştirme doğrultusunda ilerlemiştir. DVB Projesi'nde, kanal kodlaması ve televizyon işaretlerinin çoğullanması konusunda bir takım öneriler üretilmiş, uydu, kablo ve karasal iletim ortamları için televizyon yayın dizgeleri tasarlanmıştır. Uydu ve kablo üzerinden sayısal televizyon yayını için standartlar kısa bir sürede hazırlanmış ve uygulamaya geçmiştir. Fakat oldukça zorlu ve işareti bozucu iletim kanalına sahip olan sayısal karasal yayının uygulamaya geçmesi o kadar kotay ve de hızlı olmamıştır. Mikroelektronik ve işaret işleme teknolojisinde, DVB Projesi'nin başlamasına yol açan hızlı gelişmeler, uzun bir süredir bilinen fakat uygulaması karmaşık ve maliyetli olan dik frekans bölmeli çoğullama yöntemini (OFDM), çoklu yol yayılmasına karşı sahip olduğu özellikler nedeniyle, sayısal karasal televizyon yayınında kullanmak için cazip hale getirmiştir. Çalışmada DVB tarafından karasal yayın için geliştirilen DVB-T dizgesi ve bu dizgenin temelini oluşturan dik frekans bölmeli çoğullama yöntemi (OFDM) ele alınmış, sahip olduğu özellikler incelenmiş, kodlamayla birlikte, bu özelliklerin sayısal televizyon yayını için kullanılabilirliği araştırılmıştır. Dizgenin daha iyi anlaşılması ve anlatılması ve AWGN kanallardaki başarımının ortaya koyulması amacıyla benzetime başvurulmuştur. Benzetim için Matlab kullanılmış ve Simulink'ten faydalanılmıştır. Benzetim sonucunda elde edilen“Eb/No - Bit hata oranı”eğrisinden yararlanarak, DVB'nin önerdiği“quasi-error-free”iletim (MPEG-2 ayrıştırıcı girişindeki işaretin bit hata oranının 10“11- 10”10 aralığında bulunması şartı) için gerekli olan minimum Eb/No değeri bulunmuştur. Elde edilen bu değeri ile DVB tarafından oluşturulmuş şartnamede yer alan benzetim sonuçları arasında %3'lük bir farkın olduğu görülmüş ve tasarlanan DVB-T benzetiminin doğru bir şekilde çalıştığı sonucuna varılmıştır. xı
Özet (Çeviri)
MODELLING AND SIMULATION OF DVB-T SUMMARY The European development efforts for enhanced and high-definition television which has been carried out since early 1980s, went through a number of stages in parallel with the technology. Finally, the aim changed as to develope a complete digital television system based on a unified approach in the beginnig of 1990s and a project called DVB started with the gathering of many companies and institues in Europe. Some suggestions about channel coding and the multiplexing of television signals was made and television broadcast systems for satellite, cable and terrestrial media was designed in the project. The standards for digital satellite and cable television systems were preapared and applied in a short time by DVB but the application of digital terrestrial system, having a very challenging transmission channel structure, had not been so easy and fast. Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM), which is available for a long period of time, became very attractive in parallel with the technolgy, for digital terrestrial television system due to the powerful features (such as immunity to the multipath fading) which it has. In this study, DVB-T system, developed for digital terrestrial broadcasting and OFDM which is the heart of DVB-T, are examined. The features of OFDM and the feasibility of these features in digital terrestrial broadcasting are investigated. The system is simulated in order to fully understand its structure and to obtain the performance in AWGN (additive white noise) channels using Matlab. The minimum Eb/No value for quasi-error-free transmission is obtained using the“Eb/No - Bit error rate”figure. The value obtained by the simulation is compared with the simulation results in DVB-T specification and 3% deviation is detected between the values. As a result we can say that the designed simulator can be used for the simulation of the DVB-T in AWGN channels. Xll