Spatial Representations of Temporal Information: Exploring the STEARC Effect for Early and Late Events
Zamansal Bilginin Uzamsal Temsilleri: Erken ve Geç Olaylar İçin STEARC Etkisinin İncelenmesi
- Tez No: 1014281
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deneysel Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Zihinsel Zaman Çizgisi (MTL) yaklaşımı, zamanla ilgili bilgilerin uzamsal olarak, genellikle yatay bir düzlemde soldan sağa doğru organize edilebileceğini ileri sürmektedir. Önceki çalışmalar semantik zaman kavramlarının (ör. geçmiş/gelecek) uzama eşlenebildiğini göstermiş olsa da, Türk katılımcı örnekleminde bu uzam-zaman ilişkilerinin algısal zamanlamayı kapsayıp kapsamadığı bilinmemektedir. Bu boşluğu gidermek amacıyla mevcut tez, Uzam-Zaman İlişkilerine Dair Tepki Kodları (STEARC) etkisinin, Ishihara ve arkadaşlarının (2008) işitsel zamanlama paradigmasının modifiye edilmiş bir replikasyonunu kullanarak Türk örnekleminde gözlenip gözlenemeyeceğini incelemiştir. Katılımcılar, son hedef sesinin başlangıç zamanlamasının beklenenden daha erken veya daha geç gerçekleşecek şekilde manipüle edildiği işitsel tıklama dizilerini dinlemişlerdir. Son tıklamanın zamanlamasını sol ve sağ tepki tuşlarını kullanarak değerlendirmişlerdir. Standart erken-sol/geç-sağ STEARC örüntüsünün doğrudan bir replikasyonunun aksine bulgular, uzam-zaman eşleşmelerini belirgin şekilde modüle eden anlamlı bir blok sırası etkisi ortaya koymuştur. Deneye MTL-uyumsuz bir eşleşme bloğu ile başlayan katılımcılar düzenli bir STEARC etkisi (erken-sol, geç-sağ ilişkileri) sergilemiştir. Aksine, başlangıçta MTL-uyumlu eşleşme bloğunu tamamlayanlar ters bir STEARC örüntüsü göstermiştir. Bu sonuçlar, Türk örneklemindeki algısal uzam-zaman ilişkilerinin başlangıçtaki görev gerekliliklerine karşı son derece duyarlı olduğunu göstermektedir. Daha geniş bir çerçevede bu tez, blok sırası gibi prosedürel faktörlerin STEARC etkisinin yönünü ve ortaya çıkışını şekillendirmedeki önemini vurgulamakta ve zihinsel zaman çizgisine bakışta esnekliği desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The Mental Time Line (MTL) framework posits that temporal information can be organized spatially, often from left to right along a horizontal dimension. While previous studies have shown that semantic temporal concepts (e.g., past/future) can be mapped onto space, less is known about whether these spatial-temporal associations extend to perceptual timing, particularly Turkish participants. To address this gap, the present thesis examined whether the Spatial-Temporal Association of Response Codes (STEARC) effect can be observed in a Turkish sample using a modified replication of Ishihara et al.'s (2008) auditory timing paradigm. Participants listened to sequences of auditory clicks where the onset timing of the final target click was manipulated to occur earlier or later than expected. They judged the timing of this final click using left- and right-response keys. Contrary to a straightforward replication of the standard early-left/late-right STEARC pattern, the findings revealed a significant block order effect that distinctly modulated the spatial-temporal mappings. Participants who started the experiment with an MTL-incongruent mapping block demonstrated a regular STEARC effect (early-left, late-right associations). Conversely, those who initially completed the MTL-congruent mapping block exhibited a reversed STEARC pattern. These results indicate that perceptual spatial-temporal associations in a Turkish sample are highly sensitive to initial task demands. More broadly, this thesis highlights the importance of procedural factors, such as block order, in shaping the direction and emergence of the STEARC effect, and supports a flexible view of the mental time line.