Helikobakter pilori'de cag-a pozitifliğinin serum paraoxonase enzim aktivitesine etkisinin araştırılması
HELİKOBAKTER PİLORİ'DE Cag-A POZİTİFLİĞİNİN SERUM PARAOXONASE ENZİM AKTİVİTESİNE ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI
  1. Tez No: 1014314
  2. Yazar: MEHMET YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR NAZLIGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Tez Adı: Helikobakter Pilori'de Cag-A Pozitifliğinin Serum Paraoxonase Enzim Aktivitesine Etkisinin Araştırılması Yazar: Dr. Mehmet Yıldız Danışman: Doç. Dr. Yaşar Nazlıgül Özet: Bu çalışmanın amacı, Helikobakter pilori (H. pilori) enfeksiyonu saptanan hastalarda Cag-A pozitifliğinin serum paraoksonaz-1 (PON-1) enzim düzeylerine etkisini incelemek ve bu mekanizmanın aterosklerotik kalp damar hastalıklarına bir predispozisyon oluşturup oluşturmadığını belirlemektir. Araştırma, dispeptik yakınmalarla başvuran ve üst gastrointestinal endoskopi yapılarak histolojik olarak H. pilori pozitifliği saptanan 82 hasta üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada koroner arter hastalığı risk faktörleri (hipertansiyon, diabetes mellitus, hiperlipidemi, sigara ve alkol kullanımı vb.) dışlama kriteri olarak belirlenmiştir. Hastaların CagA seropozitifliği ELISA yöntemi ile serum PON-1 aktivitesi ise otomatik otoanalizör ile ölçülmüştür. Çalışma bulgularına göre, H. pilori pozitif hastaların %52,4'ü Cag-A pozitif, %47,6'sı ise Cag-A negatif olarak bulunmuştur. Cag-A pozitif hastalarda serum PON-1 aktivitesi 71.05 ± 43.84 ölçülürken, Cag-A negatif hastalarda 66.33 ± 40.84 olarak saptanmış ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir. Sonuç olarak, H. pilori enfeksiyonunun genel olarak lipid profili ve PON-1 aktivitesi üzerine aterojenik etkileri bilinmekle birlikte, serum PON-1 aktivitesindeki değişimler üzerinde Cag-A pozitifliğinin tek başına anlamlı bir etkisinin olmadığı gösterilmiştir. Bu ilişkinin daha büyük hasta gruplarında ve farklı diagnostik yöntemlerle desteklenerek yeniden araştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Thesis Title: Investigation of the Effect of Cag-A Positivity on Serum Paraoxonase Enzyme Activity in Helicobacter pylori Author: Dr. Mehmet Yıldız Advisor: Assoc. Prof. Dr. Yaşar Nazlıgül Abstract: The aim of this study was to investigate the effect of Cag-A positivity on serum paraoxonase-1 (PON-1) enzyme levels in patients with Helicobacter pylori (H. pylori) infection and to determine whether this mechanism creates a predisposition to atherosclerotic cardiovascular diseases. The study was conducted on 82 patients who presented with dyspeptic complaints, underwent upper gastrointestinal endoscopy, and were histologically diagnosed with H. pylori infection. Coronary artery disease risk factors (such as hypertension, diabetes mellitus, hyperlipidemia, smoking, and alcohol use) were set as exclusion criteria. Cag-A seropositivity was evaluated using the ELISA method, and serum PON-1 activity was measured via an automated autoanalyzer. According to the findings, 52.4% of the H. pylori-positive patients were Cag-A positive, and 47.6% were Cag-A negative. Serum PON-1 activity was measured as 71.05 ± 43.84$ in Cag-A positive patients and 66.33 ± 40.84 in Cag-A negative patients, with no statistically significant difference between the groups. In conclusion, although the atherogenic effects of H. pylori infection on the lipid profile and PON-1 activity are known, Cag-A positivity alone did not demonstrate a statistically significant effect on serum PON-1 activity variations. Further studies involving larger patient cohorts and higher-diagnostic-power tests are recommended to elucidate this relationship.