Koklear implant cerrahisinde elektrod yerleşiminin postoperatif işitme sonuçlarına etkisi: Bilgisayarlı tomografi tabanlı analiz ve serbest alan odyometrisi karşılaştırması
The effect of electrode placement on postoperative hearing outcomes in cochlear implant surgery: Comparison of computed tomography-based analysis and free-field audiometry
- Tez No: 1014383
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEHÇET GÜNSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak, Burun, Boğaz Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Koklear implant elektrodlarının koklea içindeki konumu ve elektrodların modiolusa uzaklığının işitme performansına etkisi literatürde tartışılan bir konudur. Bu çalışmada postoperatif temporal bilgisayarlı tomografi üzerinden ölçülen elektrod modiolus mesafesi, angular insersiyon açısı ve koklear anatomik parametrelerin, hastaların serbest alan odyometrisi eşikleri ve lisan gelişim seviyeleri üzerindeki etkisini değerlendirilmek amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 45 hasta dahil edildi. Hastaların temporal bilgisayarlı tomografi görüntüleri multiplanar rekonstrüksiyon yöntemiyle analiz edilerek koklear parametreler ve elektrod modiolus mesafeleri ölçüldü. Hedef frekansların (250-8000 Hertz) tonotopik konumları Greenwood fonksiyonu ile saptanarak, frekans bazlı elektrod modiolus mesafesi değerleri log-lineer interpolasyonla hesaplandı. Anatomik ve odyometrik verilerin korelasyonu SPSS ve Python yazılımlarıyla analiz edildi (p<0.05). Bulgular: Koklear kanal uzunluğu erkeklerde anlamlı düzeyde daha uzun saptandı (p=0.041). Ortalama elektrod modiolus mesafesi 2.72 mm olup bazalden apikale doğru azalma gösterdi. Yapılan analizlerde, 4000 Hertz tonotopik bölgesindeki frekans bazlı elektrod modiolus mesafesi (r = −0.300, p = 0.046) ve mid-koklear bölgenin ortalama elektrod modiolus mesafesi değerleri (r = −0.326, p = 0.029) ile işitme eşikleri arasında anlamlı negatif korelasyon saptandı. Postoperatif lisan gelişim seviyeleri ile saf ses ortalaması arasında güçlü bir ilişki (p < 0.001) bulunurken, bilgisayarlı tomografi parametreleri ile lisan seviyeleri arasında anlamlı bir korelasyon gözlenmedi (p > 0.05). Sonuç: Çalışmada, mid-koklear bölgede elektrod modiolus mesafesi arttıkça işitme eşiklerinin iyileştiği, ancak bilgisayarlı tomografi parametrelerinin lisan gelişimini doğrudan değil, işitme performansı üzerinden dolaylı etkilediği saptanmıştır. Yüksek angular insersiyon açısının (671°) işitsel sonuçlar ile korelasyonu saptanmamıştır. Akran düzeyinde lisan gelişimi başarısı için 31 desibel işitme eşiğinin klinik bir hedef olabileceği belirlenmiş; 35 desibel ve üzerindeki eşiklerin lisan gapini artırdığı görülmüştür. Ayrıca, koklear kanal uzunluğu hesaplamalarında anatomik doğruluğu artırmak için“Distance B”parametresinin kullanımı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The effect of cochlear implant electrode position and electrode-modiolus distance on hearing performance is a widely discussed topic in the literature. This study aims to evaluate the impact of postoperative electrode modiolus distance, angular insertion angle, and cochlear anatomical parameters measured via temporal computed tomography on patients' free-field audiometry thresholds and language development levels. Material and Method: 45 patients meeting the inclusion criteria were enrolled. Postoperative temporal computed tomography images were analyzed using multiplanar reconstruction to measure cochlear parameters and electrode modiolus distance. The tonotopic locations of target frequencies (250–8000 Hertz) were determined using the Greenwood function, and frequency-based electrode modiolus distance values were calculated via log-linear interpolation. Correlations between anatomical and audiometric data were analyzed using SPSS and Python software (p<0.05). Results: Cochlear duct length was significantly longer in males (p=0.041). The mean electrode modiolus distance was 2.72 mm, showing a decrease from the basal to the apical turn. Significant negative correlations were observed between hearing thresholds and both frequency-based electrode modiolus distance in the 4000 Hz tonotopic region (r = −0.300, p = 0.046) and mid-cochlear region mean electrode modiolus distance values (r = −0.326, p = 0.029). While a strong relationship was found between postoperative language development levels and pure tone average (p < 0.001), no significant correlation was observed between computed tomography parameters and language levels (p > 0.05) Conclusion: The study found that as the electrode-modiolus distance increased in the mid-cochlear region, hearing thresholds improved; however, computed tomography parameters were found to influence language development indirectly through hearing performance rather than directly. No correlation was observed between the high angular insertion angle (671°) and auditory outcomes. It was determined that a 31 dB hearing threshold could serve as a clinical target for achieving peer-level language development, whereas thresholds of 35 dB and above were found to widen the language gap. Additionally, the use of the 'Distance B' parameter is recommended to enhance anatomical accuracy in cochlear duct length calculations.