COVID-19 sonrası gelişen pnömoni ile toplum kökenli pnömoninin klinik seyir ve hemşirelik bakımının karşılaştırılması
Comparison of the clinical course and nursing care of post COVID-19 pneumonia and community-acquired pneumonia
  1. Tez No: 1014504
  2. Yazar: ABDULSAMET ÖGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRCAN SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, COVID-19 sonrası gelişen pnömoni ile toplum kökenli pnömoninin klinik seyir ve hemşirelik bakımı açısından karşılaştırılmasını amaçlayan retrospektif, karşılaştırmalı ve tanımlayıcı nitelikte bir araştırmadır. Araştırma, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Prof. Dr. Murat Dilmener Hastanesi Göğüs Hastalıkları Servisi'nde yürütülmüş olup toplam 150 hasta (COVID-19 sonrası pnömoni n=75; toplum kökenli pnömoni n=75) çalışmaya dahil edilmiştir. Veriler hasta dosyaları ve hastane otomasyon sistemi kayıtları üzerinden toplanmış; sosyodemografik özellikler, klinik bulgular, laboratuvar parametreleri, klinik seyir göstergeleri ve hemşirelik bakım uygulamaları değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, COVID-19 sonrası pnömonili hastalarda hipoksemi, yoğun oksijen desteği gereksinimi ve inflamatuar belirteçlerde (özellikle CRP ve D-dimer) artışın daha belirgin olduğunu göstermiştir. Toplum kökenli pnömonili hastalarda ise lökositoz ve balgam üretimi gibi bakteriyel enfeksiyon bulgularının daha sık görüldüğü saptanmıştır. Klinik seyir açısından COVID-19 sonrası pnömoni grubunda hastanede kalış süresinin daha uzun olduğu ve komplikasyon oranlarının daha yüksek seyrettiği belirlenmiştir. Hemşirelik bakımında ise COVID-19 sonrası pnömoni grubunda solunum desteği yönetimi, izolasyon önlemleri, psikososyal destek ve aile ile iletişim süreçlerinin daha yoğun olduğu; TKP grubunda ise antibiyotik tedaviye yanıtın izlenmesi, sekresyon yönetimi ve temel solunum bakımı uygulamalarının ön planda olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, COVID-19 sonrası gelişen pnömoni ile toplum kökenli pnömoni klinik seyir ve bakım gereksinimleri açısından belirgin farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıkların hem klinik yönetim hem de hemşirelik bakım planlamasında dikkate alınması, hasta güvenliği ve bakım kalitesinin artırılması açısından önem taşımaktadır. Çalışma bulguları, pnömoni yönetiminde hastalık tipine özgü bakım yaklaşımlarının geliştirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This retrospective and comparative descriptive study aimed to compare the clinical course and nursing care practices of patients with post–COVID-19 pneumonia and community-acquired pneumonia The research was conducted in the Chest Diseases Department, Prof. Dr. Murat Dilmener Hospital, Istanbul University-Cerrahpaşa Faculty of Medicine and included a total of 150 patients (post–COVID-19 pneumonia n=75; community-acquired pneumonia n=75). Data were collected from patient records and the hospital information management system, and included sociodemographic characteristics, clinical findings, laboratory parameters, indicators of clinical course, and nursing care interventions. The findings demonstrated that hypoxemia, increased need for oxygen therapy, and elevated inflammatory markers (particularly CRP and D-dimer) were more prominent in patients with post–COVID-19 pneumonia. In contrast, leukocytosis and productive cough, which are typical indicators of bacterial infection, were more frequently observed in patients with community-acquired pneumonia. Regarding clinical outcomes, patients in the post–COVID-19 pneumonia group had longer hospital stays and higher complication rates. In terms of nursing care, management of respiratory support, implementation of isolation precautions, psychosocial support, and communication with family members were more intensive in the post–COVID-19 pneumonia group, whereas monitoring response to antibiotic therapy, secretion management, and routine respiratory care were more prominent in the community-acquired pneumonia group. In conclusion, post–COVID-19 pneumonia and community-acquired pneumonia differ significantly in terms of clinical progression and nursing care requirements. Recognizing these differences is essential for optimizing clinical management and improving the quality and safety of nursing care. The findings of this study emphasize the need for disease-specific nursing care approaches in the management of pneumonia.