3-18 yaş kız çocuklarının anogenital mesafesinin idrar yolu enfeksiyonuna yatkınlık açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 1014505
  2. Yazar: SAMED OLTAN AĞCABAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER SOYLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada 36 ay üzeri kız çocuklarında anogenital mesafe (AGM) ve vücut yüzey alanına göre standardize edilmiş AGM indeksinin (AGM/VYA) idrar yolu enfeksiyonu (İYE) varlığı ve rekürrens ile ilişkisi değerlendirildi. Gereç ve Yöntem: Mayıs 2024–Aralık 2025 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Nevvar Salih İşgören Çocuk Hastanesi Çocuk Nefroloji ve Çocuk Sağlığı İzlem polikliniklerine başvuran 3–18 yaş arası kız çocukları kesitsel vaka-kontrol tasarımında incelendi. İYE öyküsü olan olgular hasta grubunu, İYE öyküsü olmayanlar kontrol grubunu oluşturdu. AGM, litotomi pozisyonunda anüs orta noktası ile posterior fourchette arasındaki mesafe olarak milimetre cinsinden tek araştırmacı tarafından ölçüldü; Mosteller formülü ile hesaplanan VYA'ya bölünerek AGM/VYA indeksi elde edildi. Gruplar arası karşılaştırmalarda uygun parametrik/nonparametrik testler kullanıldı; ayırt edicilik ROC analizi ile, etki büyüklüğü Hodges–Lehmann medyan farkı ve rank-biserial korelasyon katsayısı ile, bağımsız ilişki ise lojistik regresyon ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 74 olgu dahil edildi (hasta n=40, kontrol n=34). Prepubertal yaş grubunda (3–12 yaş, n=52) hasta grubunda AGM/VYA medyan değeri kontrol grubuna göre daha düşüktü [24,00 (22,55–25,63) vs 27,32 (25,43–29,22); p=0,001]. Adölesan yaş grubunda (12–18 yaş, n=22) anlamlı fark saptanmadı. Tüm örneklemde de AGM/VYA hasta grubunda daha düşük bulundu [24,19 (21,54–25,89) vs 26,86 (24,45–29,01); p=0,007]. Prepubertal grupta AGM/VYA için ROC analizinde AUC 0,775 olup ≤26,42 cut-off değeri %82,8 duyarlılık ve %69,6 özgüllük sağladı. Etki büyüklüğü analizinde medyan fark -3,38 (%95 GA: -5,14 ile -1,30) ve r_rb -0,55 (büyük etki) olarak hesaplandı. Hasta grubunda rekürren İYE (≥2 atak) ile AGM/VYA arasında anlamlı ilişki gösterilemedi. VKİ-SDS ve nutrisyonel durumun İYE varlığı ile ilişkisi istatistiksel olarak anlamlı değildi. Sonuç: Prepubertal kız çocuklarında AGM/VYA indeksinin düşük olması, İYE öyküsü ile ilişkili bulunmuştur. AGM/VYA, tek başına tanı koydurucu bir ölçüt olmaktan ziyade, risk sınıflamasına katkı sağlayabilecek yardımcı bir anatomik parametre olarak değerlendirilebilir. Bulguların daha büyük hasta gruplarında, prospektif ve fonksiyonel risk faktörlerini de içeren çalışmalarla doğrulanması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the association between anogenital distance (AGD) and the body surface area–standardized AGD index (AGD/BSA) with urinary tract infection (UTI) and recurrence in girls older than 36 months. Materials and Methods: In this cross-sectional case–control study, girls aged 3–18 years who attended the Pediatric Nephrology and well-child outpatient clinics of Dokuz Eylül University Hospital between May 2024 and December 2025 were enrolled. Children with a confirmed history of UTI comprised the patient group, and those without UTI history served as controls. AGD was measured in the lithotomy position as the distance between the midpoint of the anus and the posterior fourchette (mm) by a single investigator. Body surface area (BSA) was calculated using the Mosteller formula, and AGD/BSA (mm/m²) was derived. Group comparisons used appropriate parametric/non-parametric tests. Discrimination was assessed with ROC analysis; effect size with the Hodges–Lehmann median difference and rank-biserial correlation; and independent association with logistic regression. Results: A total of 74 participants were included (patients n=40, controls n=34). In the prepubertal group (3–12 years, n=52), AGD/BSA was lower in patients than in controls [median 24.00 (22.55–25.63) vs 27.32 (25.43–29.22); p=0,001]. No significant difference was observed in the adolescent group (12–18 years, n=22). In the overall sample, AGD/BSA remained lower in patients [24.19 (21.54–25.89) vs 26.86 (24.45–29.01); p=0,007]. In prepubertal children, ROC analysis yielded an AUC of 0.775; a cut-off of ≤26.42 provided 82.8% sensitivity and 69.6% specificity. The Hodges–Lehmann median difference was -3.38 (95% CI: -5.14 to -1.30) with a large effect size (r_rb -0.55). Within the patient group, recurrent UTI (≥2 episodes) was not significantly associated with AGD/BSA. Body mass index SDS and nutritional status were not significantly associated with UTI in this cohort. Conclusion: A lower AGD/BSA index in prepubertal girls was associated with a history of UTI. The AGD/BSA index may serve as an adjunct anatomical marker for risk stratification rather than a stand-alone diagnostic test. Larger prospective studies incorporating functional risk factors are warranted.