Betonarme ve çelik yapı elemanlarıyla güçlendirilen çok katlı bir betonarme yapının güçlendirme maliyetlerinin kıyaslanması
The Cost comparison of strenghthening multi-storey concrete building by using reinforced-concrete elements and stell structure elements
  1. Tez No: 101454
  2. Yazar: TUFAN YAKAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAHİT KUMBASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
BETONARME VE ÇELİK YAPI ELEMANLARIYLA GÜÇLENDİRİLEN ÇOK KATLI BİR BETONARME YAPININ GÜÇLENDİRME MALİYETLERİNİN KIYASLANMASI ÖZET Yapılan bu çalışma iki ana kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda yapılardaki basarların belirlenmesi, onarım ve güçlendirme yöntemleri konusunda genel bilgiler verilmiştir, ikinci kısımda ise çok katlı bir betonarme yapı ilk aşamada betonarme elemanlarla ikinci aşamada ise çelik yapı elemanlarıyla güçlendirilmiş ve maliyet analizleri yapılmıştır. tik bölümde yapılardaki onarım ve güçlendirme konusunun önemine değinilmiştir. İkinci bölümde ise hasar görmüş bir yapıdaki hasar belirleme işlemi ve hasarların değerlendirilmesi sırasında yapılması gerekenlere kısaca değinilmiştir. Yapı elemanlanndaki hasar biçimleri ve nedenleri şekillerle açıklanmıştır. Üçüncü bolümde onarım ve güçlendirmede kullanılan malzeme ve uygulama yöntemleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. Uygulama yöntemlerinin arasındaki arklar, hangi durumlarda kullanılması gerektiği ve sağladığı avantajlar açıklanmıştır. Dördüncü bölümde onarım ve güçlendirme işlemi yapılırken uygulanması gereken ilkelerden bahsedilmiştir. Betonarme taşıyıcı sistem elemanlarının sırasıyla kolon, kiriş, kolon- kiriş bileşim bölgesi, perdeler, döşemeler ve temeller olmak üzere tek tek onarım ve güçlendirme yöntemleri hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Beşinci bölümde ise mevcut taşıyıcı sisteme yeni elemanlar eklenmesi suretiyle yapılan güçlendirme işlemi konusunda açıklamalar yapılmıştır. Güçlendirme yöntemlerinin sağladığı avantajlar ve dezavantajlar belirtilmiştir. Çalışmanın ikinci ana kısmı olan altıncı bölümde, 1975 deprem yönetmeliğine göre inşa edilen çok katlı bir yapı ilk aşamada betonarme elemanlarla ikinci aşamada ise çelik yapı elemanlarıyla güçlendirilip maliyet analizleri yapılmıştır. Statik ve dinamik analiz için SAP2000 yapı analiz programı kullanılmıştır. Öncelikle mevcut yapmm 1997 Deprem Yönetmeliğine göre statik, dinamik analizi ve betonarme hesaplan yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda kolon ve kirişlerin eğilme ve kesme dayanımlarının yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Buna göre yapı ilk aşamada, çerçeve xıboşluklarına yerleştirilen betonarme perdelerle, ikinci aşamada ise yine çerçeve boşluklarına yerleştirilen çelik diyagonel elemanlarla güçlendirilmiştir. Sonuçta iki güçlendirme işleminden sonra, kiriş ve kolon kesit tesirlerindeki azalma, elemanların eğilme ve kesme dayanımları yeterli hale getirmiştir. Çalışmanın sonunda çıkarılan maliyet hesaplan sonucunda ise mevcut yapıma betonarmeyle güçlendirilmesinin daha ekonomik olduğu tespit edilmiştir. xn
Özet (Çeviri)
THE COST COMPARISON OF STRENGTHENING MULTI-STOREY CONCRETE BUILDING BY USING REINFORCED-CONCRETE ELEMENTS AND STEEL STRUCTURE ELEMENTS SUMMARY This thesis consists of two basic sections. In the first basic section, the repair and strengthening methods of multi-storey reinforced concrete buildings and the assessment of seismic damages are expressed in general. In the second basic section, the original structure is strengthened firstly by reinforced-concrete elements and secondly by steel structure elements separately. As a result, the cost of two strengthening processes are compared. In the first chapter, the importance of the repair and strenghtening of reinforced concerete buildings are expressed. In the second chapter, the clarifying and the assessment of seismic damage in reinforced concrete buildings are explained. In addition, the reasons of damages occured at columns, beams, column-beam connections, shear walls, slabs and foundations are described and shown in figures. In the third chapter, a short information about the application methods and the materials used in order to repair and strenghten the reinforced concerete buildings are given. The differences, advantages and disadvantages of epoxy resin, shotcrete, steel strip and carbon fiber plastic applications are summarized. The main principles for strengthening reinforced concerete buildings are discussed in the fourth chapter. The decreasing of torsinal effect, rehabilition of dinamic properties and increasing ductility of structure are the significant factors for the selection of strengthening process. The strengthening methods of original structural elements such as columns, beams, column-beam connections, shear walls, slabs and foundations are expressed in detail. Fifth part is about new added structural elements. The lateral force capacity of an original structure may be increased by adding new structural elements such as external shear walls, infilled walls, infilling diagonal braces, wing walls. In the 6 th chapter of the thesis, a multi storey building built by 1975 earthquake code is strengthened firstly by reinforced concerete elements, secondly by steel xiiielements seperately and then cost analysis of which are performed. SAP2000 structure analysis package software is both used for static and dynamic analysis. In the first step, static and dynamic analysis of the existing building are performed by 1997 Earthquake Code. It is determined that capacity of bending the share strengthening of both columns and beams are weak. Therefore, building is strengthening firstly by shear walls and secondly by steel diagonals put in the frame space. As a result, the reduction in the internal forces made the capacity of the bending and shear strengthening sufficient. As a result of the cost analysis, it is determined that it is cheaper to strenghten the building with concrete elements. xrv