Planda düzensiz betonarme bir yapının düşey ve yatay yükler altında davranışının incelenmesi
Assessment of an irregular reinforced concrete building under vertical and horizontal loads
- Tez No: 101461
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKAİ CELEP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
PLANDA DÜZENSİZ BETONARME BİR YAPININ DÜŞEY VE YATAY YÜKLER ALTINDA DAVRANIŞININ İNCELENMESİ ÖZET Günümüzde betonarme yapılar ekonomik olması ve çeşitli amaçlara uygulanma alanının fazla oluşu sebebiyle özellikle de yurdumuzda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tür yapıların düzenlenmesinde izlenecek adımlar, taşıyıcı sistemin oluşturulması, bir çözümleme sistemi kullanarak sistem kesitlerinde meydana gelen etkilerin bulunması, boyutlandırmanın ve imalata ilişkin çizimlerin yapılmasıdır. Bu tezde proje olarak planda düzensiz taşıyıcı sistemi çerçevelerden ve perdelerden oluşan bir işyeri binası örnek olarak alınmıştır. Bölüm başlarının varsayımlar kısmında yapıda kullanılan malzeme özellikleri, yükleme durumları, yapı elemanlarının ön boyutları, binaya ve taşıyıcı sisteme ait geometrik ve fiziksel özellikler, davranış biçimleri, binanın konumu, zemin özellikleri gibi çeşitli kabuller uygun görüldükleri ve sistemi zorlamaya yönelik şekillerde yapılmıştır. Kesit etkilerinin saptanmasında bilgisayar ortamında Computers & Structures Inc. şirketinin hazırlamış olduğu sonlu elemanlarla çözüm yapan SAP90 ve SAP2000 programları kullanılmıştır. Tezde ilk olarak yapmın taşıyıcı elemanlarındaki kesit tesirleri hesabına esas olan yöntemler ele alınarak en elverişsiz koşulların hangi şartlarda oluştukları belirlendi. Bu şekilde kullanılan yöntemlerin sonuçları karşılaştırılarak betonarme hesaba esas zorlanmalar tespit edildi. Daha sonra betonarme hesaba geçilerek elemanların donatıları belirlendi ve ilgili kalıp planları çizildi. Yapıda taşıyıcı sistem oluşturulurken Önce sabit ve hareketli düşey yükler altında döşemelerin ve kirişlerin kesit tesirlerini hesaplamak üzere tek katlı, sonlu ve çubuk elemanlardan oluşan model düzenlendi. Modelin boyutlandırmasmda TS500 ve Deprem yönetmeliğine uygunluklar, sehim kontrolü ve kirişsiz döşemelerde zımbalama tahkikleri yapıldı. Modelin SAP90 ile analiziyle döşemede düşey yükler altmda oluşan gerilmeler bulunurken kirişlerinde ön boyutlandırması yapılacak kesit tesirleri hesaplanmış oldu. Yatay yükler altmda hesap eşdeğer statik yöntem ile ve ayrıca dinamik analiz için mod birleştirme yöntemi ile ayrı ayrı yapıldı. Statik analizde binanın şeklinden dolayı yatay yükler altmda ötelenmenin yamsıra dönme eğilimine de girdiği gözlendi. Dolayısıyla oluşan burulma düzensizliğine göre yatay yüklerin dış merkezlikleri arttırılarak hesap tekrarlandı. Bina taşıyıcı sisteminin asal eksenlerinin paralel olmaması nedeniyle donatı hesaplarına esas iç kuvvetler hesaplanırken her iki deprem doğrultusunun etkileri mod birleştirme yöntemiyle birleştirilerek en elverişsiz duruma bakıldı. Dinamik analizde binanın yeterli sayıda doğal titreşim modları saptanarak oluşan maksimum iç kuvvetler ve yerdeğiştirmeler belirlendi.Böylece düşey yükler altındaki analiz doğrultusunda kolon ve perdelerin boyutları kontrol edilerek donatılan bulunmuş oldu. Daha önce sadece düşey yüklere göre hesaplanmış olan döşeme ve kiriş elemanların ise yatay yüklerin etkisinden dolayı gerekli olan ilave donatılar tespit edilerek eklendi. Temel için ayrı bir model oluşturularak sonlu plak elemanlara yatak katsayısı ile binadan gelen ağırlıklar ve yatay etkiler yüklenerek betonarme hesaba esas iç kuvvetler bulundu. Sonuç olarak depreme dayanıklı bir binanın taşıyıcı sisteminin tasarımındaki yöntemler ve koşullar bu tezde bu şekilde genel olarak ele alınmış oldu. Başka yapı sistemlerinin de tasarımı küçük değişikliklerle benzer şekilde yapılabilmesi mümkün olmaktadır. xı
Özet (Çeviri)
ASSESMENT OF AN IRREGULAR REINFORCED CONCRETE BUILDING UNDER VERTICAL AND HORIZONTAL LOADS SUMMARY Nowadays reinforced concrete buildings being economical and having widespread implementation areas have made them common practice in our country. The steps necessary to arrange these buildings are, creation of the column support systems, utilizing a solution system on the sections of the support systems to discover the arising effects, dimensional realization and completion of the respective sketches. The project in this context, on the plans, a commercial building consisting of disordered frame and curtain column support systems has been chosen to study. The material properties used in the beginning sections, loading situations, pre-dimensions of structural elements, geometrical and physical properties of the support systems of the building, behavioral characteristics, the buildings location and ground characteristics have been approved and are subject to force the system. Computers & Structures Inc. end user solutions incorporated with SAP90 and SAP2000 modules in a computer environment have been utilized to determine the sections effects. Firstly in this project, the section effects principle methodology to the buildings support elements have been calculated to reveal when the most unsuitable conditions occur. By comparison to the results of these methods, reinforced concrete's critical limits have been established. Reinforced concrete's calculations have later been continued by the establishment of accessories of the elements and the respective form plans drawn. While establishing the buildings support systems, firstly, to calculate the floorings and beams sectional effects under fixed and mobile vertical loads, a single layered rod element was modeled. In the realization of the model, TS500 and earthquake regulation compatibilities, beamless flooring staple processes were verified. While analyzing the model with the SAP90 module the tensions occurred on the floorings from vertical loads were discovered and the front sections renderings had been calculated. Horizontal load calculations were made both with the equivalent static method and the dynamic analysis method by modular combination. In the static analysis, due to the shape of the building, dislocations and disorientations caused by horizontal loads were observed. Therefore according to the twist disorders in horizontal loads, the exterior effects were increased and the calculations were repeated. Because the buildings support systems prime axis aren't parallel, accessory calculations of the internal forces were done utilizing modular combination methodology to unsuitable conditions on both earthquakes. In the dynamic analysis, the buildings modular natural vibrations were established to discover the internal forces and dislocations. xnTherefore, the analysis of the vertical loads enforced on the columns and curtains dimensions were controlled to discover their accessories. Initially the pre-calculated forces encountered on the floor and beam elements according to vertical loads and horizontal loads were recalculated in effect of additional accessory forces. A different model was created with a base coefficient for plate elements in the foundation for weights encountered from the building and horizontal forces entered into the reinforced concrete calculations to discover the interior forces. Conclusively, the methods and conditions were generally identified in this project to design a buildings supporting system resistant to earthquakes. Also, these methods and conditions can be implemented on other buildings with minor modifications. xm