Yassı mamul üreten bir entegre demir-çelik fabrikasında aşınma olayları
The Wear phenomenon in an integrated iron steel factory which produces fizt product
- Tez No: 101460
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ÇİMENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
YASSI MAMUL ÜRETEN BİR ENTEGRE DEMİR-ÇELİK FABRİKASINDA AŞINMA OLAYLARI ÖZET Yassı mamul üreten bir entegre Demir - Çelik Fabrikası, çok sayıda fabrikayı bir arada bulunduran bir komplekstir. Birbirine bağlı yada bağımsız birçok prosesin gerçekleştiği entegre fabrikalarda üretime yardımcı bir çok ünite mevcuttur. Erdemir, Türkiye'de yassı mamul üreten tek entegre demir çelik fabrikaşıdır. Hammadde hazırlamada kömür, demir cevheri, sinter v.b. hammaddeler çeşitli kinci ve eleklerden geçerek, ilgili üniteler için uzun yol kat ederler. Sinter fabrikasında başlayan üretim yüksek fırında ve çelikhanede devam eder. Metal sürekli dökümle şekillendirilir ve daha sonra slab mekanik prosesler dizisine girer. Sırası ile sıcak haddeleme, kimyasal temizleme prosesleri ve sonrasında da soğuk haddeleme işlemi ve duruma göre tavlama ile yassı mamul nihai halini alır. Müşteri isteğine göre de makaslarda istenen ebat ve boyda kesilirler. Bu proses akışı içerisinde kullanılan sistemlerde; hammadde çarpmalarından, ısıdan, soğutma suyundan, haddelemeden, malzeme taşınımından ve hareketlerinden, kimyasallardan ve mekanik sistemden kaynaklanan birtakım sürtünmeler ve dolayısıyla da aşınmalar meydana gelir. 24 saat üretim yapan entegre bir demir çelik fabrikası söz konusu olunca; aşınmadan doğan duruşlar, istenmeyen zararlar ve kazalar hem maddi hem de hayati önem kazanmaktadır. Bu tez kapsamında bir entegre Demir-Çelik Fabrikasında gerçekleşen aşınma türlerinin oranının ve aşınma maliyetinin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, ülkemizin yegane entegre Demir-Çelik tesisi olan Erdemir'in tüm işletme üniteleri için ne tür aşınmalar olabileceği irdelenmiştir. Daha sonra tüm işletme üniteleri müdürlükler bazında ziyaret edilerek işletmenin bakımdan sorumlu başmühendisi ile görüşülmüş sistem ve sistemde oluşan aşınmalarla ilgili bilgiler alınmıştır. Sistemin işleyişi, aşınmaya uğrayan elemanın veya malzemenin bulunduğu ortam ve diğer etkenler düşünülerek aşınmanın ne tür bir aşınma olduğu ortaya konmuştur. Direkt olarak aşınmaya uğrayan ve değiştirilen parçaların stok kontrol numaralan tespit edilerek stok kontrol müdürlüğünden yıl içinde harcandığı miktara ve stokta tuttuğu miktara göre maliyetleri çıkartılmıştır. Aşınan parçalann bir bölümü bakımı yapıldıktan sonra tekrar kullanılabilmektedir. Bu tür ekipmanların da bu tamir masraflan aşınmanın içerisinde tutulmuştur. Elde edilen verilerin incelenmesinden, aşınmanın Erdemir' e hangi kalemlerde ve hangi aşınma türleriyle ne kadara mal olduğu irdelenmiştir. Sonuç olarak, aşınmanın Erdemir'e olan maliyeti 6.500.000 USD olarak hesaplanmıştır. XI
Özet (Çeviri)
THE WEAR PHENOMENON IN AN INTEGRATED IRON STEEL FACTORY WHICH PRODUCES FLAT PRODUCT SUMMARY An integrated iron and steel factory is a complex plant, which includes many factories. Erdemir is the unique integrated iron and steel factory, which produces hot or cold rolled flat products, in Turkey. In the raw material preparation section, materials such as coal, iron ore, sinter etc. passes through various crushers and sieves and goes a long way for the related units. Production starting at the sinter plant continues in the blast furnace and steelmaking plants. Metal is cast continuously in the form of slab and then the slab is subjected to various processes. Flat product takes its final form by hot rolling, chemical cleaning processes, cold rolling and annealing if necessary, respectively. The product is then sized in the length and width according to the customer's demand. Wear occurs in various units of Erdemir due to friction of metallic or non-metallic elements to each other. If 24 hours of production is considered, stop of production due to maintenance of worn machine elements and equipment cause economical loss. On the other hand fracture of worn machine elements may cause accidents. Therefore, wear is an important failure both vital and physical manner for an integrated iron and steel factory. In the content of this thesis, it is aimed to put forward the types, rates and costs of wear occurs in various units of an integrated iron and steel factory. In this study, it is firstly investigated what type of wear is effective in operational units of Erdemir. Then, some informations about worn elements and their working conditions were obtained from chief engineers of each section, who are responsible from maintenance and management of the systems. The costs of the worn parts were calculated according to the data obtained from the stock control management section of Erdemir by taking into account the amount spent during a year. Since some of the parts do not require renewal and can be used after maintenance, repairment expenses of such parts are included to the wear cost. Finally it is found that the cost of wear was 6.500.000 USD for Erdemir, in 1999. XII