Ratlarda farklı iki kalsiyum fosfat tuzu içeren kollajen bazlı kemik füzyon materyalinin alt ekstremite kırık iyileşmesine etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 1014631
  2. Yazar: YUSUF POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ATIF EROL AKSEKİLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı ratların femurlarında psödoartroz modeli oluşturarak kalsiyum fosfat tuzu içeren kollajen bazlı omurga füzyon materyalinin (DEBONE®, (Desu Medical)) alt ekstremite kırık iyileşmesine etkisini klinik, radyolojik ve histopatolojik ölçütlerle değerlendirmek ve bu ürünü kalsiyum fosfat tuzu ve hidroksiapatit içeren kollajen bazlı sentetik kemik grefti (MASTERGRAFT PUTTY®, (Medtronic)) ve plasebo grubu ile karşılaştırmaktır. Toplamda 36 rat randomize olarak 4 gruba ayrıldı: Grup 1 (n=10), kontrol grubu, herhangi bir cerrahi operasyon uygulanmadı; Grup 2 (n=10), femur psödoartroz modeline MasterGraftPutty® (Medtronic) uygulanması amaçlandı; Grup 3 (n=10), femur psödoartroz modeline Debone® (DesuMedical) uygulanması amaçlandı; Grup 4, plasebo grubu, femur psödoartroz modeline yalnızca saline solüsyonu uygulandı. Grup 2,3,4'te yer alan ratların tamamında (n=26) femur psödoartroz modeli oluşturuldu. İlk cerrahi sonrası 1. hafta içinde Grup-2 ve Grup-3'ten 2 şer rat öldü. İlk cerrahi sonrası 90. günde tüm ratlara kladikasyon skorlaması ve radyolojik değerlendirme yapıldı. Ayrıca Grup-2,3,4'ten 2 şer rata anestetik overdoz ile ötenazi yapıldı ve psödoartroz gelişimi histopatolojik olarak doğrulandı. Kontrol grubu dışında kalan 16 rata femur lateralinden girilerek kırık çevresindeki fibrotik dokular temizlendi, Grup-2'ye MasterGraftPutty® (Medtronic), Grup-3'e Debone® (DesuMedical) ve Grup- 4'e saline solüsyonu uygulandı ve ardından tüm ratların kırık femurları intramedullar pin ile tespit edildi. Ratlar 60 gün takip edildi ve çalışmanın sonunda tüm ratlar klinik ve radyolojik skorlama yapıldıktan sonra sakrifiye edilerek psödoartroz bölgeleri histopatolojik olarak değerlendirildi. Çalışmamızda gruplar arası farklar değerlendirilirken kullandığımız klinik, radyolojik ve histopatolojik ölçütlerin tümünde Grup-2' de (MasterGraft) daha yüksek kaynama elde edildiği tespit edilmiştir. Ayrıca Grup-3'te (Debone), Grup-4'e (Plasebo) oranla kaynamada anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Bu sonuçlarda MasterGraft'ın Debone'dan farklı olarak hidroksiapatit içermesinin etkili olabileceğini düşündük. Bu çalışmanın sonuçları ratlarda femur psödoartroz modelinde klinik, radyolojik ve histopatolojik kriterlere göre MasterGraftPutty® 'nin etkili olduğunu, Debone® 'nunsa aynı oranda etkili olmadığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the effect of collagen-based spine fusion material (DEBONE®, (Desu Medical)) containing calcium phosphate salt on fracture healing of the lower extremity by clinical, radiological and histopathologic criteria by forming a pseudoarthrosis model in the femurs of the intended rats and comparing this product with collagen based synthetic material containing calcium phosphate salt and hydroxyapatite Bone graft (MASTERGRAFT PUTTY®, (Medtronic)) and the placebo group. In total, 36 rats were randomly divided into 4 groups: Group 1 (n = 10), control group, no surgical operation was performed; Group 2 (n = 10) was intended to apply MasterGraftPutty® (Medtronic) to the femur pseudoarthrosis model; Group 3 (n = 10) was intended to apply Debone® (DesuMedical) to the femur pseudoarthrosis model; Group 4, the placebo group, only the saline solution was applied to the femur pseudoarthrosis model. Femur pseudoarthrosis model was established in all of the rats in group 2,3,4 (n = 26). Two rats for each were killed from Group-2 and Group-3 within 1 week after the first surgery. On the 90th day after the first surgery, cladication scoring and radiological evaluation were performed on all rats. Two rats for each from Group-2,3,4 were euthanized by anesthetic overdose and the development of pseudoarthrosis was confirmed histopathologically. Out of the control group, 16 rats were inserted through the lateral femur and the fibrotic tissue around the fracture was cleared, MasterGraftPutty® (Medtronic) was applied to Group-2, Debone® (DesuMedical) to Group-3 and saline solution to Group-4 and then the fractured femurs of all rats were fixed with intramedullary pins. The rats were followed for 60 days and at the end of the study all the rats were sacrificed after clinical and radiological scoring and the pseudoarthrosis regions were evaluated histopathologically. In our study, it was found that all of the clinical, radiological and histopathologic criteria we used when evaluating the differences between the groups resulted in higher union in Group-2 (MasterGraft). In addition, there was no significant difference in Group-3 (Debone) compared to Group-4 (Placebo). In these conclusions, we think that MasterGraft's hydroxyapatite content may be different from Debone's. The results of this study suggest that MasterGraftPutty® is effective in clinical, radiological and histopathological criteria in the femur pseudoarthrosis model in rats and Debone® is not effective in the same area.