Sağlık Hizmetleri ve Dürtme: Sigara Bırakmada Ücretsiz İlaçların Etkisinin İncelenmesi
Healthcare Services and Nudge: An Analysis of Free Smoking Cessation Medications
  1. Tez No: 1014632
  2. Yazar: BAHAR ÖZGÜR ÜNVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL ÜSTÜN GEYİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Toplum sağlığı açısından ciddi bir problem olan sigara tüketimi, önlenebilir sağlık sorunları ve yaşam kayıplarının başlıca sebepleri içerisinde yer almaktadır. Sigara bırakma davranışının geliştirilmesinde bireysel kararlılığın yanında sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliği, düzenleyici politikalar ve bilinçsel-davranışsal yaklaşımlar belirleyici olmaktadır. Bu çalışmada, sağlık hizmetleri çerçevesinde sağlanan ücretsiz sigara bırakma ilaçlarının sigara bırakma evresi üzerindeki rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Tekirdağ İli Süleymanpaşa İlçe Sağlık Müdürlüğüne ücretsiz sigara bırakma ilacı almak amacıyla gelen bireylerle gerçekleştirilen tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini, gönüllü katılım esasına göre olasılıksız örnekleme yöntemiyle belirlenen 228 bireyi kapsamaktadır. Araştırma kapsamındaki veriler; sosyal ve demografik özellikler, sigara kullanım alışkanlıkları, sigara bırakma denemeleri, sigara bırakmayı etkileyen sebepleri, devlet destekli sigara bırakma programlarına ait fikirler ve ücretsiz sigara bırakma ilaçlarının etkisini analiz etmeye ilişkin soruları içeren anket formu vasıtasıyla toplanmış ve uygun istatistiksel tekniklerle analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre katılımcıların büyük bir kısmının daha önce sigarayı bırakmaya ilişkin en az bir denemede bulunduğu belirlenmiştir. Sigara bırakma evresinde en sık karşılaşılan teşvik faktörlerinin aile ve arkadaşların teşvik edici sözleri olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların önemli bir kısmı ücretsiz ilaç desteğinin sigarayı bırakma tutumlarını olumlu etkilediğini belirtmiş, ilaç kullanan bireylerin önemli bir bölümünde sigaranın tamamen bıraktığı veya sigara kullanımının azaldığı görülmüştür. Ayrıca ücretsiz ilaç desteğinin sigara bırakma evresini kolaylaştırdığı ve katılımcıların çoğunluğunun bu uygulamadan memnun olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, ücretsiz sigara bırakma ilaçlarının sigara bırakma evresine katkı sağladığı, sigara bırakma hizmetlerinin etkinliğinin artırılmasında önemli bir role sahip olduğu ve bu uygulamaların farkındalık oluşturma, rehberlik ve psikososyal destek hizmetleri eşliğinde sürdürülmesinin sigara bırakma davranışının geliştirilmesine katkı sağlayabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Smoking is a serious public health problem which is one of the major causes of preventable health problems and loss of life. Alongside individual intention, factors like the accessibility of health services, regulatory policies, and cognitive-behavioral approaches can play decisive roles for smoking cessation behaviors. This study aims to examine the role of free smoking cessation medications—provided within the framework of health services—in the smoking cessation process. The data of the descriptive study is conducted with individuals visiting the Süleymanpaşa District Health Directorate in Tekirdağ Province to obtain free smoking cessation medication. To obtain the data a questionnaire is complied. The questionnaire collected not just some demographic and social traits of the smokers but also previous cessation attempts, factors influencing the decision to quit, opinions on state-supported cessation programs, and the impact of free cessation medications. . The study sample consists of 228 individuals selected via a non-probability sampling method based on voluntary participation. The collected data is analyzed with statistical tests. Research findings indicate that the majority of participants had previously made at least one attempt to quit smoking. Encouraging words from family and friends were identified as the most common motivating factors during the smoking cessation process. Some participants stated that free medication support positively influenced their attitude toward quitting, and a substantial proportion of those who used the medication either quit smoking entirely or reduced their consumption. Furthermore, it was determined that free medication support facilitated the cessation process and that most of the participants were pleased with this initiative. In conclusion, the study found that free smoking cessation medications contribute to the quitting process and play an important role in cessation services . It also suggests that maintaining these practices alongside awareness-raising, guidance, and psychosocial support services could help foster smoking cessation behavior.