Deneysel parkinson hastalığı modelinde modifiye edilmiş kuantum dotların nöron koruyucu etkilerinin incelenmesi
Investi̇gati̇on of neuroprotecti̇ve effects of modi̇fi̇ed quantum dots i̇n an experi̇mental model of parki̇nson's di̇sease
  1. Tez No: 1014634
  2. Yazar: VOLKAN KARABUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ENES ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Nöroloji, Biotechnology, Genetics, Neurology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, sade karbon kuantum noktaları (CQD) ile bor katkılı karbon kuantum noktalarının (BCQD) deneysel Parkinson hastalığı modelinde nöroprotektif etkileri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışma kapsamında sentezlenen kuantum noktalarının morfolojik ve kimyasal karakterizasyonu gerçekleştirilmiş; ardından in vitro Parkinson modeli oluşturularak hücresel düzeyde biyolojik etkileri değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, CQD ve özellikle BCQD uygulamalarının MPP⁺ ile indüklenen hücresel hasarı anlamlı düzeyde azalttığını göstermiştir. Hücre canlılığı analizlerinde, kuantum nokta uygulanan gruplarda kontrol grubuna kıyasla belirgin bir iyileşme gözlenirken, BCQD'lerin daha güçlü koruyucu etki sergilediği belirlenmiştir. Oksidatif stres parametreleri incelendiğinde, toplam oksidan seviyesinin (TOS) azaldığı ve toplam antioksidan kapasitenin (TAS) arttığı saptanmıştır. Ayrıca akış sitometrisi ve nükleer boyama analizleri, kuantum nokta uygulamalarının apoptozu baskıladığını ve hücresel bütünlüğü koruduğunu ortaya koymuştur. Literatürle uyumlu olarak, karbon ve grafen tabanlı kuantum noktalarının biyouyumlu yapıları, güçlü floresans özellikleri ve yüzey fonksiyonelleştirme potansiyelleri sayesinde nörodejeneratif hastalıklarda önemli avantajlar sunduğu görülmektedir. Bu çalışmada elde edilen bulgular, özellikle bor katkılı karbon kuantum noktalarının oksidatif stresin azaltılması, hücre canlılığının korunması ve nörodejeneratif süreçlerin baskılanması açısından umut verici bir aday olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, CQD ve BCQD'ler Parkinson hastalığında nöroprotektif ajanlar olarak potansiyel taşımaktadır. Ancak bu nanomateryallerin klinik uygulamalara aktarılabilmesi için in vivo çalışmalar, doz optimizasyonu ve uzun dönem güvenlilik analizlerinin yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the neuroprotective effects of pristine carbon quantum dots (CQDs) and boron-doped carbon quantum dots (BCQDs) were comparatively investigated in an experimental model of Parkinson's disease. Within the scope of the study, synthesized quantum dots were structurally and chemically characterized, and their biological effects were evaluated using an in vitro Parkinson's disease model. The results demonstrated that both CQDs and particularly BCQDs significantly reduced MPP⁺-induced cellular damage. Cell viability assays revealed a marked improvement in treated groups compared to the disease model, with BCQDs exhibiting a stronger protective effect. Oxidative stress analysis showed a decrease in total oxidant status (TOS) and an increase in total antioxidant capacity (TAS). Furthermore, flow cytometry and nuclear staining analyses indicated that quantum dot treatments suppressed apoptosis and preserved cellular integrity. Consistent with the literature, carbon- and graphene-based quantum dots offer significant advantages in neurodegenerative diseases due to their biocompatibility, stable fluorescence properties, and ease of surface functionalization. The findings of this study suggest that boron-doped carbon quantum dots, in particular, are promising candidates for reducing oxidative stress, enhancing cell survival, and mitigating neurodegenerative processes. In conclusion, CQDs and BCQDs show considerable potential as neuroprotective agents in Parkinson's disease. However, further in vivo studies, dose optimization, and long-term safety evaluations are required before their clinical application.